Nalewka z aronii jest jedną z najchętniej wybieranych nalewek w sezonie jesienno-zimowym, ze względu na jej doskonałe działanie prozdrowotne. Trunek ten, pomaga w zwalczaniu wielu chorób, obniża poziom cholesterolu, a także działa wspomagająco w procesach usuwania toksyn z organizmu. Poniżej prezentujemy dwa sposoby na przyrządzenie tej pysznej nalewki - jeden dla osób cierpliwych, a drugi dla wszystkich, którzy cenią sobie szybkość wykonania. Pragniemy jednak uczulić, że sposób szybszy pozbawia owoce aronii ich właściwości leczniczych.
Nalewka aroniowa – przepis szybszy
Składniki
-
4 kg aronii
-
Ok. 300 liści wiśni i czarnej porzeczki
-
2 L wody
-
Ok. 2 kg cukru
-
50 g kwasku cytrynowego lub świeżo wyciśnięty sok z 1kg cytryn
-
1 L spirytusu
Umyte i odmrożone owoce aronii razem z liśćmi wiśni i czarnej porzeczki wkładamy do garnka, dodajemy wodę i gotujemy. Doprowadzamy do wrzenia, po czym zmniejszamy natężenie palnika i na wolnym ogniu gotujemy ok. 30 min. Odstawiamy do ostygnięcia na 24h. Po dobie filtrujemy sok, pozbywając się owoców aronii i liści (polecamy przelanie soku przez gęste sitko o drobnych oczkach, aby mieć czysty pewność, że pozbyliśmy się wszystkich owoców oraz liści). Dodajemy do czystego płynu cukier oraz kwasek cytrynowy. Ponownie podgrzewamy zawartość do momentu aż cukier zupełnie się rozpuści, następnie odstawiamy całość do ostygnięcia. Do zimnego płynu dolewamy powoli alkohol mieszając roztwór, po tej czynności nalewka gotowa jest do butelkowania. Po zabutelkowaniu należy odstawić ją na kilka miesięcy aby miała możliwość nabrania jeszcze lepszych walorów smakowych.
Nalewka aroniowa – przepis bez gotowania
Składniki
-
4 kg aronii
-
Ok. 2 kg cukru
-
50 g kwasku cytrynowego lub świeżo wyciśnięty sok z 1kg cytryn
-
1 L spirytusu
-
Ok. 2l wody
Umyte i odmrożone owoce aronii wkładamy do słoja, następnie zasypujemy je cukrem i kwaskiem cytrynowym, całość mieszamy i zamknięty słój odstawiamy na kilka dni w słoneczne miejsce co jakiś czas mieszając aż cukier całkowicie się rozpuści, a owoce puszczą sok. Gdy to nastąpi do słoja dolewamy alkohol i odstawiamy w ciemne miejsce na kolejne 2-3 tygodnie. Po upływie tego czasu filtrujemy nalewkę, pozbywając się owoców aronii. Do roztworu bez owoców dolewamy 2l wody, po wymieszaniu wszystkiego można przystąpić do butelkowania nalewki. Butelki z gotową nalewką należy odstawić na kilka miesięcy aby wzbogacić jej smak oraz właściwości zdrowotne.