Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Nalewka z malin

blog MalinowyNos

Jak zrobić nalewkę z malin? To pytanie stawia sobie każdy admirator domowych trunków. Jasnoczerwony owoc posiada właściwości, dzięki którym bąbelkowy może być nie tylko korpus maliny, ale również poprawiający nastrój i humor napitek prosto z prywatnego barku lub stylowej piwniczki. Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu, przedstawimy popularny przepis na nalewkę malinową, a także kilka pokrewnych przepisów.

Maliny z domowego ogródka

Niewątpliwie, do wszelkich przetworów i napitków najlepiej nadają się maliny pochodzące z własnego ogródka. Takie owoce są nie tylko wolne od szkodliwych substancji chemicznych, ale wręcz emanują świeżością i soczystością, roztaczając wokół siebie niezrównaną aurę. Nalewka z malin wyróżnia się przy tym rewelacyjnym szlachetnym czerwonym kolorem oraz niezapomnianym zapachem aromatycznych malin - doskonale nadaje się na wykwintną nalewkę do butelek.

W warunkach umiarkowanego klimatu Polski, maliny można zbierać przez czas kilkudziesięciu dni - od maja do września - w zależności od odmiany, regionu czy panującej pogody. Można wręcz zaryzykować stwierdzenie, że Polska jest malinową potęgą i od lat okupuje pierwsze miejsca w światowych zbiorach malin - mamy więc w czym wybierać.

Malina właściwa

 

Najbardziej popularną odmianą malin w naszym kraju jest malina właściwa, która rozwija się na krzewach, sprawiających wrażenie chaotycznej i nieuporządkowanej plątaniny łodyg, liści, kwiatów i owoców. Nalewki z malin stanowią jednak tylko jeden z przykładów zastosowania tych jasnoczerwonych owoców o słodkim soku.

Bogactwo witamin

Warto wspomnieć również o walorach leczniczych malin, będących popularnym surowcem zielarskim. Dość powiedzieć, że z malin pozyskać można bogaty zestaw witamin i minerałów, m.in. witaminę A, B1, B2, B3 i C, a także wapń, potas, cynk, żelazo, magnez i inne cenne składniki odżywcze - szczególnie pomocne w diecie.

Owoce dojrzałych malin wykazują ponadto właściwości przeciwgorączkowe, przeciwzapalne, przeciwwirusowe, a nawet przeciwnowotworowe. Składniki maliny poprawiają również przemianę materii, co jest szczególnie ważne dla osób obarczonych problemami z nadwagą i otyłością. Sok z malin odznacza się nie tylko znakomitymi właściwościami smakowymi, ale jest również zdrowy i pożywny.

Nalewka z malin

Przejdźmy jednak do tego, co nas najbardziej interesuje - nalewki malinowej. Istnieją różne podobne przepisy, niemniej jednak większość z nich posiada wspólny mianownik, a skupimy się na składnikach nalewki z malin sporządzonej z 1 kg malin. Do nalewki malinowej potrzebujemy również około 0.25 do 0,5 kg cukru oraz 1 litra spirytusu (rozcieńczonego z wodą do 70%). Spirytus możesz zastąpić innym rodzajem alkoholu, np. wódką - wówczas należy jednak brać pod uwagę stopień nasycenia alkoholem. Jeżeli zastosujemy specyfiki słabsze niż spirytus, to wówczas podczas przygotowania nalewki z malin trzeba pamiętać o zachowaniu odpowiednich proporcji.

Jak zacząć?

Należy rozpocząć od dokładnego umycia malin i pozbawienia ich szypułek, ponieważ mogą zmącić wymarzony smak, jakim charakteryzuje się malinówka. Następnie, owoce trzeba zalać wódką, spirytusem lub innym specyfikiem o odpowiedniej zawartości alkoholu. Maliny powinny być przy tym całkowicie przykryte alkoholem, co gwarantuje pełną penetrację składników przyszłego trunku. Na tym etapie, do przechowywania zalewy warto użyć dużego zamkniętego słoja i wstrząsać nim każdego dnia przynajmniej raz.

Proces oddawania soku jest rozciągnięty w czasie, a owoce malin na spirytusie powinno się odstawić w słoju od 5 dni do nawet tygodnia. Jako miejsce wybrane do przechowywania zalewy najlepiej sprawdza się pomieszczenie ciemne, ale w miarę ciepłe, tak aby zapewnić temperaturę niezbędną do przygotowania napoju alkoholowego.



Maceracja

Po tygodniu należy zlać płyn do butelki, natomiast pozostałe owoce trzeba zasypać cukrem i wstrząsnąć dla odpowiedniego rozprowadzenia białego proszku w dużym słoiku. Podczas przelewania soku, warto zastosować gazę, tak aby skutecznie odseparować słodki napój od wszelkiego rodzaju zanieczyszczeń mącących klarowność płynu. Zamiennie do gazy można stosować także np. filtry do kawy, sitka, a nawet ściereczki do sera.

Następnie, kiedy rozpuszczony już cukier ponownie wzbogacił maliny, można z nich wydobyć jeszcze odrobinę aromatu poprzez wyciśnięcie owoców i zlanie wartościowego płynu. W następnej kolejności, zawartość dużego słoja wymieszaj z przyrządzonym wcześniej zalewem, rozlej do butelek i odstaw w ciemne miejsce, a zarazem chłodne miejsce. W ten sposób przygotowaną nalewkę z malin należy odstawić na czas przekraczający trzy miesiące.

Maliny w spirytusie

Inną kwestią, o której należy pamiętać, jest czas przez jaki owoce znajdują się w cukrze, a bez spirytusu. Maliny zalej spirytusem maksymalnie po dwóch dniach od zasypania uch cukrem, ponieważ w przeciwnym wypadku nalewka malinowa może się okazać gorzka. Jeżeli nie lubisz dużej ilości cukru i uważasz, że nalewka malinowa nie powinna być przesłodzona, to bez problemu możesz dłużej przetrzymać maliny w cukrze, bez zalewania spirytusem. Ten sam trik powinno się stosować w przypadku innych owoców zawierających pestki.
 

Nalewka malinowa - wersja z miodem

 

Nie musimy bezwzględnie używać do tego celu cukru. Nalewkę z malin można wzbogacić również o wersję z miodem. Przepis dyktuje nam, że na 1 kg malin przypada 0,5 l wódki lub tyle samo spirytusu oraz 1,5 do 2 szklanek miodu.

Pozostałe czynności przepisu przebiegają nieco inaczej, gdyż przy wykorzystaniu dużego słoja, zawartość układa się warstwami - jedna warstwa malin - jedna warstwa miodu i tak naprzemiennie. Składniki zalej spirytusem kiedy owoce puszczą sok, a następnie odstaw na około dwa tygodnie w ciepłym miejscu. Po 14 dniach zalej zawartość słoja wódką i znów pozwól przegryzać się przez około miesiąc.

Możesz kontrolować proces, ale przepisy mówią, że nalewka z malin powinna być gotowa po upływie następnych dwóch lub trzech miesięcy - jest to czas niezbędny do pełnego wymieszania i  połączenia się owoców, wódki i spirytusu.

Nalewka z malin mrożonych

Istnieje wreszcie przepis na nalewkę malinową z malin mrożonych. Wprawdzie rozmrożone owoce nigdy nie będą miały pełni właściwości owoców świeżych, niemniej jednak jest to swego rodzaju pomysł dla niecierpliwych, którzy chcą przygotować ulubioną nalewkę z malin niezależnie od pory roku.

Tego rodzaju malinówka, jest przyrządzana z odmrożonych malin pozbawionych nadmiaru wody. W trakcie przygotowania umieść owoce w słoju i wykorzystaj do ich zasypania 1 kg cukru. Pamiętaj, że podany przepis zakłada dawkę 1 litr spirytusu na 2 kg malin mrożonych. 14 dni później trzeba przefiltrować sok (przez gazę lub inny wyżej wymieniony filtr), przelać go do butelek i znów odstawić na około 2 - 3 miesiące - tym razem w chłodnym miejscu.

Wiele przepisów - wspólna metoda

Podczas przeglądania przepisów, wychodzi na jaw, że większość z nich posiada wiele cech wspólnych. Często pojawia się przy tym proporcja, ustanawiająca stosunek ilości malin do spirytusu lub wódki jako 2 do 1. Oznacza to, iż na 1 litr spirytusu, do przygotowania nalewki potrzebujemy 2 kg malin. Przepisy wspominają również o konieczności filtrowania malinowego soku przy użyciu gazy oraz odcedzaniu mrożonych malin z niepożądanej wody.

Jeśli chodzi o cukier, to dla potrzeb nalewki przyjmuje się połowę wagi owoców. Oznacza to, że jeżeli dysponujemy 1 kilogramem malin, to po czasie około 2 dni, trzeba zasypać je cukrem o masie 0,5 kg.

W końcu, aby zrobić wyśmienitą nalewkę z malin i uzyskać doskonały smak powinniśmy zalać składniki alkoholem w odpowiednim czasie po zasypaniu cukrem, a następnie pozwolić działać procesom chemiczny nawet przez kilkadziesiąt dni. Tak przyrządzoną nalewkę przelej do mniejszych butelek o pojemności około litra i odstaw w ciemnym miejscu.



Przechowywanie

Nalewka malinowa może być przechowywana w spiżarni lub domowej piwniczce, a jeśli zaopatrzysz się przy okazji w przemyślane butelki ozdobne, to malinówka świetnie nadaje się na prezent - możesz zrobić niezwykłą niespodziankę, która przypadnie do gustu miłośnikom domowych trunków, a nie tylko admiratorom wódki czy innych mocnych alkoholi.

Podsumowanie

Nalewka z malin szczególnie dobrze prezentuje się w butelkach wykonanych ze szkła bezbarwnego - podkreślają one wyjątkową barwę i klarowność nalewki, która łączy w sobie doznania smakowe i estetyczne, a także zdrowotne. Wszystkie wariacje nalewki z malin z całą pewnością zyskają uznanie w domowym barku oraz imprezowym stole.

[product show="promotion" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium