Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Przepis na czerwone wino winogronowe wg Malinowynos.pl

blog MalinowyNos

Przepis na wyjątkowe  czerwone wino  z winogron

Jesień to doskonała pora, by przygotować wino z winogron. To właśnie wtedy owoce są dojrzale i nadają się na wykonanie pysznego trunku. W tym filmiku dowiesz się, jak zrobić 20 litrów czerwonego wina winogronowego.

Jakich produktów będziesz potrzebować? Oto kompletna lista:

Sprzęt:

- pojemnik fermentacyjny do fermentowania miazgi, pokrywa z rurką fermentacyjną,

- balon 20 l. z korkiem i rurką fermentacyjną,

- wiadro plastikowe,

- ewentualnie tłuczek, blender, prasa lub rozdrabniarka

Składniki:

- winogrona, ok. 15 kg.,

- 5 kg. cukru,

- drożdże aktywne Bayanus G-995, 5 g.,

- pożywka do drożdży Activit.

Przygotowanie owoców do fermentacji

Pierwszy krok na drodze do sporządzenia pysznego wina to umycie owoców. Winogrona należy dokładnie opłukać. Najłatwiej zrobić to w plastikowym wiadrze lub innym dużym pojemniku. Po umyciu owoców, dokładnie je przejrzyj i usuń winogrona niedojrzałe, nadgnite lub mocno obite. Oczywiście jeśli kilka takich sztuk dostanie się do nastawu wino nadal będzie udane, jednak zdecydowana większość owoców powinna być dobrej jakości. Usuń też szypułki, liście i inne zanieczyszczenia. Przebrane owoce możesz od razu umieszczać w pojemniku fermentacyjnym.

Przygotowanie miazgi owocowej

Kiedy już umyte i przebrane winogrona znajdują się w pojemniku, czas zrobić z nich miazgę. Możesz tego dokonać na kilka sposób. Pierwsza metoda to po prostu zmiażdżenie owoców ręcznie – dosłownie, tylko przy użyciu dłoni. Druga opcja, to tłuczek do owoców lub jakiekolwiek inne narzędzie, które może pełnić podobną funkcję. My natomiast korzystamy z trzeciej możliwości, którą jest wykorzystanie blendera. Za pomocą urządzenia owoce można przerobić na miazgę bezpośrednio w pojemniku fermentacyjnym. Tak przygotowane winogrona z łatwością puszczą sok i będą dobrze fermentować.

Przygotowanie syropu cukrowego

Do zmiażdżonych owoców należy dodać pożywkę, drożdże oraz syrop cukrowy. Ten ostatni to po prostu woda z dużą ilością rozpuszczonego cukru. Aby przygotować syrop do tego nastawu nalej do garnka 3 l. wody i zacznij ją podgrzewać. Gdy ciecz będzie ciepła, dodaj 3 kg. cukru. Całość mieszaj i podgrzewaj tak długo, aż cukier dobrze się rozpuści. Temperatura syropu nie musi być wysoka – i tak będzie trzeba poczekać aż roztwór ostygnie przed dodaniem go do nastawu. Nie można wlewać ciepłego syropu do wina, bo zabije drożdże.

Przygotowanie drożdży aktywnych

Równolegle przygotuj drożdże. Tym razem zdecydowaliśmy się na drożdże aktywne Bayanus G-995, które polecamy również Tobie. Przygotowanie drożdży aktywnych jest bardzo łatwe. Wystarczy nalać pół szklanki letniej wody i rozpuścić w niej 2 łyżeczki cukru. Następnie dodaj całą paczkę drożdży – w naszym wypadku 5 g. Na początku woda może być cieplejsza, jeśli chcesz łatwiej rozpuścić cukier, ale drożdże można dodać tylko do chłodnej wody. Optymalna temperatura to ok. 20° C. Wówczas drożdże dobrze się namnożą i nastaw będzie szybciej pracował. Całość dobrze zamieszaj, a następnie odstaw na pół godziny do namnożenia. Po tym czasie drożdże będą gotowe, by dodać je do miazgi owocowej. Jeśli chcesz, możesz wykorzystać również drożdże nieaktywne, które wymagają przygotowania z kilkudniowym wyprzedzeniem.

Fermentowanie miazgi owocowej

Do zmiażdżonych owoców dodaj pożywkę do drożdży Activit i zamieszaj zawartość pojemnika. Jeśli syrop cukrowy już wystygł, również dolej go do nastawu i ponownie zamieszaj całość. Następnie dodaj namnożone drożdże. Znów zamieszaj cały roztwór i zamknij pojemnik fermentacyjny pokrywą z rurką fermentacyjną. Tak przygotowaną miazgę odstaw na 7-10 dni. Im dłużej pozwolisz działać drożdżom w miazdze, tym wino będzie miało intensywniejszy kolor.

Odfiltrowanie owoców z nastawu

Po upływie tygodnia od przygotowania nastawu, możesz usunąć owoce. Przygotuj drugie wiaderko fermentacyjne i połóż na nim gęste sitko. Teraz przelewaj nastaw przez sitko, starając się uzyskać jak najwięcej płynu. Odfiltrowany moszcz przelej do balona o pojemności 20 l, uprzednio umytego i zdezynfekowanego. Najlepiej rób to przy użyciu szerokiego lejka z sitkiem, które zatrzyma pozostałe resztki po owocach.

Dodanie syropu cukrowego

Kiedy wino znajdzie się w balonie, zajmij się przygotowaniem syropu cukrowego. W tym celu rozpuść pozostałe 2 kg cukru w 5 litrach gorącej wody. Przestudzony syrop wlej do balona, znów pomagając sobie szerokim lejkiem do balonów. W zależności od tego, ile udało Ci się uzyskać soku z winogron, dolej do balonu tyle wody, by uzupełnić go niemal do pełna.

Dodanie płatków dębowych

Aby uszlachetnić swoje wino, możesz teraz dodać do niego płatki. My użyliśmy 50 g średnio opiekanych płatków z dębu amerykańskiego w formie drobnego granulatu oraz 25 g nieco grubszych płatków z drzewa wiśni. Na koniec potrząśnij lekko balonem, by wymieszać płatki z winem. Teraz możesz zatkać balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić do dalszej fermentacji. Płatki można usunąć po miesiącu lub podczas obciągu wina, w zależności od intensywności efektu starzenia.

Starzenie wina winogronowego płatkami

Na filmiku pokazaliśmy różne rodzaje płatków dębowych, które możesz dodać do swoich win, destylatów lub nalewek. Masz do dyspozycji płatki w formie naturalnej lub opiekanej w trzech stopniach – lekkim, średnim i mocnym. Oprócz płatków dębowych, możesz też użyć płatków z drzewa wiśni, akacji i kasztanowego. Dodanie płatków nie jest oczywiście konieczne, ale możesz za ich pomocą uzyskać korzystny efekt. Płatki nadają  ciekawego aromatu, nadają głębokiej barwy i podkreślają owocowe akcenty w winie. Dzięki nim alkohol szybciej się starzeje i smakuje podobnie jak ten leżakujący w beczkach. Płatki występują w różnym stopniu rozdrobnienia, a im mniejsze kawałki, tym łatwiej oddają swoje właściwości i szybciej możesz je wyjąć. Przykładowo, możesz użyć płatków w formie kostek, które doskonale nadają się do starzenia wina w balonie przez okres nawet kilku miesięcy.

Odfiltrowanie płatków z wina

Na duży pojemnik fermentacyjny nałóż sitko ze stelażem. Następnie przelej do pojemnika swoje fermentujące winko winogronowe. Umyj balon i wyrzuć resztki płatków, które zatrzymały się na sitku. Teraz za pomocą lejka przelej przecedzone wino z powrotem do balona i odstaw do dalszej fermentacji.

Jak smakuje wino winogronowe po dodaniu płatków?

Kierowani ciekawością, jaki efekt spowodowało dodanie płatków, skosztowaliśmy próbki  trunku. Jak na razie otrzymaliśmy winko o intensywnej, rubinowej barwie i świeżym winogronowym aromacie. W smaku okazało się dość wytrawne, a płatki nadały mu subtelnej acz wyczuwalnej nuty. Wino nastawione zaledwie parę miesięcy temu smakuje tak, jakby leżakowało już kilka lat. Jest rewelacyjne, więc jeśli jeszcze nie miałeś okazji przyrządzić domowego wina z winogron, zachęcamy Cię do wypróbowania naszego przepisu.

Zlewanie wina znad osadu

Po kilku tygodniach, gdy na dnie balona pojawi się  widoczne zmętnienie, możesz zlać płyn znad osadu. Dzięki temu wino szybciej się wyklaruje i będzie smaczniejsze. Do obciągu potrzebujesz dużego pojemnika fermentacyjnego i wężyka. Ustaw balon na podwyższeniu, a pojemnik na podłoże. Włóż jeden koniec wężyka do balona, drugim zaciągnij płyn, po czym umieść go w pojemniku. Teraz pozwól działać grawitacji i czekaj aż płyn przeleje się do pojemnika. Pod koniec zlewania przechyl balon, aby zaciągnąć resztki wina. Teraz wystarczy, że umyjesz balon z resztek osadu i z powrotem przelejesz do niego trunek.

Drugi obciąg wina winogronowego

Po miesiącu możesz po raz drugi zlać płyn znad osadu. Postępuj tak jak za poprzednio, ale zamiast pojemnika fermentacyjnego, możesz użyć bańki ze stali nierdzewnej z kranikiem. Dzięki temu zwolnisz balon do produkcji kolejnego wina, a jednocześnie unikniesz błędu zbyt wczesnego butelkowania.

Zapewne zastanawiasz się, ile razy musisz zlewać wino znad osadu. Cóż, to zależy od rodzaju składników jakich użyłeś. Czasami wystarczy dwukrotny obciąg, a w innym przypadku trzy- lub czterokrotny. Pamiętaj jednak, że trunek powinien być w pełni wyklarowany, a fermentacja musi być całkowicie zakończona, dlatego nie warto śpieszyć się z butelkowaniem. Po drugim zlaniu znad osadu pozostaw wino na miesiąc lub dwa, a dopiero potem  przelej je do butelek.

Gorąco zachęcamy do subkrybcji naszego kanału YouTube i polubienia fanpage'a na Facebooku :)

Youtube  https://tiny.pl/t7tp2

Facebook   https://www.facebook.com/malinowynospl

[product show="main" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium