Przepis na wino porzeczkowe
Wino z porzeczek jest jednym z najczęściej nastawianych win w sezonie letnim, ze względu na bogactwo smaku, jakim charakteryzuje się gotowy już trunek.
Dowolność w mieszaniu porzeczek np. z agrestem czy wiśniami sprawia, że owoc ten jest bardzo uniwersalny, a smak jaki zapewnia, zadowoli wiele wymagających podniebień.
Potrzebny sprzęt i akcesoria do produkcji wina:
- wiadro plastikowe,
- pojemnik fermentacyjny z pokrywą oraz rurka fermentacyjna,
- mieszadło,
- tłuczek itp.
Składniki na 25 l wina:
- 10-15 kg porzeczki czarnej, czerwonej lub mix
- ok. 7 kg cukru
- drożdże Aromatic Wine Complex
Zaczynamy od przygotowania i umycia owoców – najlepiej jest zalać je (np. w dużym wiadrze) wodą w taki sposób aby jej poziom był o kilka centymetrów wyższy niż ilość owoców – dzięki temu łatwiej będzie nam usunąć liście oraz niechciane zanieczyszczenia, które powinny unieść się na powierzchni wody. Aby wspomóc proces oddzielania liści od owoców możemy całość delikatnie zamieszać. Po wypłukaniu owoców i wylaniu wody odrywamy szypułki – nie musi to być zabieg szczególnie dokładny, ponieważ obecność niewielkich łodyg w żaden sposób nie wpłynie na smak wina – najważniejsze jest aby pozbyć się liści a szypułki usunąć dopiero na końcu aby nie stracić części wartościowego soku.
W kolejnym kroku rozdrabniamy owoce oraz wsypujemy je do pojemnika fermentacyjnego. Następnie w celu przygotowania syropu cukrowego należy rozpuść 4 kg cukru w 5-7 litrach wody – gotowy syrop wlewamy do nastawu. Po dokładnym wymieszaniu dodajemy do całości pół opakowania drożdży Aromatic Wine Complex (drożdże te nie wymagają wcześniejszego przygotowania). Gdy wszystkie składniki znajdą się już w fermentorze zamykamy szczelnie pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną.
Po upływie około tygodnia rozpuszczamy pozostałe 3 kg cukru w 3-5 l wody następnie dolewamy je do nastawu i odstawiamy na około miesiąc. Po tym czasie usuwamy owoce z wiadra, można też przelać wino do balonu szklanego i umieścić etykietkę z przepisem oraz ważnymi obserwacjami dotyczącymi procesu fermentacji. Pozostawiamy wino bez owoców aby mogło dalej pracować.
Link do II części filmu - https://www.youtube.com/watch?v=kBPcqTrpuvQ
Dziś kolejna część specjalnego materiału dotyczącego wina porzeczkowego nastawionego w ilości 1000l, w nietypowym naczyniu jakim jest Mauzer.
Jeśli ciekawi Was jak przebiega fermentacja oraz jak wygląda praca przy nastawie - zapraszamy do obejrzenia filmu!
W tej części zajmiemy się odrzuceniem owoców z wina, dosłodzeniem go, a także zaprezentujemy kilka ciekawych patentów dzięki którym możliwa będzie taka sama kontrola nad wnem jak w przypadku gdyby znajdowało się ono w mniejszym naczyniu.
Zobacz nasze przepisy w formie wideo: https://www.youtube.com/channel/UCoUoKQT7ElshVo8ImzZbfYw