Śliwki są to owoce, które świetnie nadają się nie tylko do jedzenia na surowo. Wielu z nas pamięta z czasów dzieciństwa babcine konfitury, ciasta czy kompotu wigilijnego z suszonych śliwek, bez którego nie wyobrażaliśmy sobie świąt. Dziś postanowiliśmy podzielić się z Wami tym, jak zrobić wino śliwkowe aromatyczne i przepyszne wino śliwkowe, którego smak powinien poznać każdy wielbiciel tych owoców.
Przepis na wino ze śliwek
Składniki:
ok. 15-20kg śliwek (charakteryzujących się dużą zawartością soku, np. śliwki węgierki, śliwki mirabelki)
- 6 kg cukru
- pożywka i drożdże winiarskie
- pektoenzym
Standardowo zaczynamy od umycia owoców oraz pozbycia się niedoskonałości: końcówek, robaków, pestek oraz podzieleniu owoców na mniejsze części (przy użyciu rąk lub noża). Następnie gotujemy w garnku 5 l wody, do której dosypujemy 3 kg cukru. Powstały syrop cukrowy wlewamy do pojemnika fermentacyjnego z owocami, dodajemy pektoenzym który ułatwia wydobycie soku - mieszamy i odstawiamy na 2 godziny. Po tym czasie dolewamy kolejne 5l wody - tym razem zimnej - dodajemy drożdże winiarskie oraz pożywkę.Zamknij wiadro z cukrem i drożdżami pokrywką z rurką i całość pozostaw do fermentacji. Po tygodniu gdy fermentacja się spowolni, możemy dodać kolejną partię cukru (4 l wody i 3 kg cukru) - po tym zabiegu odstawiamy nastaw na kolejny miesiąc, po którego upływie możemy pozbyć się owoców z nastawu.
Przydatny sprzęt i akcesoria:
- pojemnik fermentacyjny
- rurka fermentacyjna
- mieszadło
- balon
- korek do balonu
- butelki, do których przelejemy trunek
W kolejnej części zajmiemy się zlewaniem znad osadu wcześniej nastawionego wina śliwkowego.
Często pojawiającym się zagadnieniem jest pytanie o to, w którym momencie należy zlać trunek znad osadu aby jak najlepiej się ono klarowało. Najważniejszym wyznacznikiem jest tutaj ilość osadu na dnie balonu/fermentatora oraz owoce z jakich został poczyniony nastaw, ponieważ każdy rodzaj owocu klarować będzie się w innym tempie i będzie potrzebował innej częstotliwości zlewania. Dodatkowo w każdym winie w zależności od owocu w zróżnicowanym stopniu będzie się ten osad osadzał. Z drugiej jednak strony nie możemy wina zlewać zbyt często, aby go nie napowietrzyć lub przez przypadek nie zakazić jakąś bakterią. Wskazane będą tutaj obserwowanie nastawu oraz kierowanie się wyczuciem. Zawsze przy czynności zlewania należy zachować szczególną ostrożność oraz umiar, ponieważ częste zlewanie jest w stanie przyspieszyć klarowanie wina, jednak nie jest ono remedium na brak klarowności. Często najlepszym sposobem na wyklarowanie wina jest "zostawienie go w spokoju" na jakiś czas, nie przenoszenie balonu/pojemnika oraz cierpliwość.
Gotowe winko przelewamy do butelek i cieszymy się jego wyjątkowym smakiem i aromatem.
Filmy:
I część: https://www.youtube.com/watch?v=LaLTRWSgPVQ
II część: https://www.youtube.com/watch?v=6lZo2KSpTrA&t=1s