Sprzęt potrzebny do przygotowania nastawu z rabarbaru i truskawek
- pojemnik fermentacyjny 25l,
- drożdże np. AROMATIC Wine Complex
Skladniki:
- 6 kg rabarbaru,
- 1 kg truskawek,
- 2 kg cukru,
Przygotowanie:
Wino z rabarbaru jest doskonałym słodkim i aromatycznym wyrobem, który powstaje przy wykorzystaniu niewielu składników. Wybierając rabarbar, warto zwracać uwagę na intensywność jego koloru. Zakupiony rabarbar należy pozbawić zielonej części poprzez jego odcięcie. Pozostałe elementy pokroić w niewielką kostkę. Truskawki opłukać i pozbawić szypułek. Rabarbar by zmienił swoją strukturę, musi zostać zamrożony i przechowywany przez kilka dni w ujemnej temperaturze. Truskawki również należy zamrozić, aby nie spleśniały.
Po 3-4 dniach należy wyciągnąć zamrożone owoce i rabarbar następnie przełożyć do misek i poczekać aż całkowicie się rozmrożą. Rabarbar po takim czasie staje się miękki, dzięki czemu łatwiej pozyskać z niego sok. Owoce wraz z powstałym sokiem powinny znaleźć się w wiaderku fermentacyjnym o większej pojemności niż sam nastaw. Do owoców należy dodać 2 kg cukru rozpuszczonego w 10 litrach wody. Warto pamiętać o dodaniu drożdży z pektyną, które jeszcze bardziej wyciągną smak i aromat rabarbaru. Wino może zostać dosładzane po 2 do 3 tygodniach.
Odrzucenie owoców z wina
Po upływie miesiąca od nastawienia wina z rabarbaru i truskawek przychodzi odpowiedni czas na odrzucenie owoców z wina. Przez ten czas fermentacji wino nabrało wyjątkowego smaku i wspaniałego koloru. Drożdże przez ten okres powinny przerobić zarówno cukier, który dodawany był na początku nastawu, jak i dodawany po upłynięciu 2-3 tygodni (w zależności jak przechodziła fermentacja).
Przy odrzucaniu owoców warto wykorzystać wygodny worek filtracyjny, dzięki któremu masz pewność, że żadne drobiny owoców nie zostaną w winie. Przelewając nastaw przez worek filtracyjny, owoce, które są na nim osadzane, możemy dodatkowo odsączyć przy wykorzystaniu prasy do owoców. Dzięki temu mamy pewność, że odzyskamy niemal całe wino. Po zakończonym procesie odrzucania owoców, mamy doskonałą okazję, by spróbować wina. W zależności od tego, czy preferujemy wina wytrawny, czy chcielibyśmy uzyskać bardziej słodkie wino, możemy w tym momencie je dosłodzić. W naszym przepisie zależy nam na tym, by wino miało słodkawy smak. W części wina rozpuszczamy 1,5 kg cukru i rozpuszczony cukier dodajemy do pozostałej części wina. Dosłodzone wino warto przelać do balonu, aby na bieżąco obserwować jego klarowanie. W najbliższych miesiącach czekać będzie nas zlewanie wina znad osadu, dzięki czemu uzyskamy klarowne wino, które za kilka miesięcy zabutelkujemy.
Część 2: https://www.youtube.com/watch?v=G9sQsopYm5E
Cześć 3: https://www.youtube.com/watch?v=ITdlNCaTWqg
Część 4: https://www.youtube.com/watch?v=Yo8nj3_xooc