We współczesnej polskiej tradycji i praktyce kulinarnej rabarbar służyć może częściej jako rzeczownik ćwiczebny na zajęciach logopedy niż popularny składnik dań i trunków. Nie ulega wątpliwości, że stopniem rozpowszechnienia rabarbar zdecydowanie odbiega od innych roślin, niemniej jednak bylina ta doskonale nadaje się do przyrządzenia domowej nalewki.
Jak się wyróżnić?
Wystarczy przekuć wadę w zysk i zrobić nalewkę, która zaskoczy każdego gościa. Orzechówki, nalewki z wiśni czy likieru kokosowego próbowało zapewne wielu smakoszy, ale nalewka z rabarbaru może stanowić świetny pomysł na wyróżnienie się.
Gdzie występuje rabarbar?
Występowanie rabarbaru ogranicza się do subtropikalnej i umiarkowanej Azji, a także europejskiej części Rosji, gdzie spotkać można rabarbar tatarski. Roślina ta szczególnie upodobała sobie górskie łąki oraz skaliste ostępy - to tam rośnie i rozwija się najbujniej. Nawiasem mówiąc, rabarbar poza zastosowaniem spożywczym, bywa również używany jako roślina ozdobna i środek lekarski.
Popularny jest zwłaszcza rabarbar kędzierzawy. Rośnie on głównie w Rosji, Chinach oraz Mongolii i bywa wykorzystywany do przygotowania sosów, galaretek i naprawdę dobrego wina. Trzeba jednak uważać na elementy liści rabarbaru, ponieważ występują w nich duże ilości toksycznych glikozydów, a także równie szkodliwych w nadmiarze kwasów szczawiowych i kwasów cytrynowych.
Cudo z każdego kg rabarbaru
Nalewka z rabarbaru, inaczej rabarbarówka, odznacza się pięknym czerwonym kolorem i klarownością, dostępną nawet bez specjalnego filtrowania. Nie jest nalewką nazbyt słodką, ale możesz przyrządzić ją w wariacji przepisu np. z wanilią lub cynamonem.
Rabarbarówka nadaje się do spożywania jako samodzielny alkohol, ale może stanowić naprawdę świetną bazę do drinków i innych napojów. Doskonale komponuje się z lemoniadą i kostkami lodu. Każdy, kto pił nalewkę z rabarbaru, z pewnością doceni orzeźwiający wpływ jej kwaskowatego posmaku.
Przepis na nalewkę z rabarbaru
Przepis na typową nalewkę z rabarbaru obejmuje następujące składniki: 0,5 kg rabarbaru, 0,5 l wódki (lub 0,5 l spirytusu), ćwierć szklanki cukru i sok z połówki cytryny. Z takich proporcji powinniśmy uzyskać około 1 l nalewki.
Najpierw dokładnie umyj rabarbar i pokrój go na kawałki o długości około 2 cm - 3 cm. Następnie przesyp je do dużego słoja i zasyp cukrem, po czym wymieszaj zawartość, którą odstawiamy na około 24 godziny w dobrze słonecznym miejscu. Przez ten czas rabarbar powinien puścić sok.
Nazajutrz do słoika wlewamy alkohol. Zakręcamy słój i znów odstawiamy, tym razem na około 6 - 10 tygodni. Pamiętaj przy tym, aby co kilka dni energicznie potrząsnąć słojem, dzięki czemu składniki lepiej się ze sobą wymieszają.
Po tym czasie należy odcedzić mieszaninę na sitku, oddzielić kawałki rabarbaru, a nalewkę przelać do butelek. Na tym etapie możesz wyregulować smak, jakim charakteryzuje się rabarbarówka - wystarczy, że dodasz soku z cytryny, syropu cukrowego albo dolejesz trochę wody.
Gotowa nalewka z rabarbaru powinna być odstawiona w ciemne miejsce. Nadaje się do spożycia natychmiast, ale równie dobrze może dalej leżakować przez dłuży czas.
Przepisowe wariacje
Podane wyżej wartości składników należy traktować orientacyjnie - są to wielkości polecane, ale elastyczne. Pamiętajmy, że każdy może zrobić nalewkę na swój gust - modyfikować poziom cukru, ilość wody, spirytusu lub wódki oraz wstępną wagę rabarbaru. Jeżeli przyjmiemy proporcję 1 kg rabarbaru, to wtedy przykładowo potrzebujemy już co najmniej 150 g cukru. Analogicznie na 2 kg rabarbaru wielkości te musimy znowu podwoić. Cukier pełni funkcję regulatora smaku - im więcej, tym bardziej nalewka będzie dryfowała w stronę likieru.
Nalewka na miodzie
Istnieją także przepisy na nalewkę z rabarbaru, w których cukier zastępowany jest przez inne substancję słodzące. Mowa tutaj np. o miodzie - przepis prezentuje się tak samo, z tą różnicą, że kawałki rabarbaru nie zasypuje się cukrem, ale miodem - najlepiej miodem akacjowym. Różnica polega na tym, że podczas przygotowania, słój odstawiamy na nieco dłuższy czas na początku - 2-4 dni. Ponadto, rabarbarówka z miodem będzie się charakteryzowała nieco bardziej mętną konsystencją.
Rabarbarówka z truskawkami
Na koniec warto jeszcze wspomnieć przepisy na nalewki z rabarbaru z truskawkami. By ją zrobić i cieszyć się tym wyjątkowym alkoholem, należy zgromadzić składniki, takie jak 800 g - 1 kg truskawek, rabarbar o masie 700 g, pół litra spirytusu, 800 ml wody oraz 300 g cukru. Rabarbar i truskawki kroimy na kawałki i przesypujemy do słoja, który zasypujemy cukrem i zostawiamy na jeden dzień w dobrze nasłonecznionym miejscu. Po tym czasie mikstura puści sok. Następnie zalewamy zawartość alkoholem i wodą, po czym znów odstawiamy na około 8 tygodni. Słojem co pewien czas potrząsamy, dzięki czemu nalewka zyska pełniejszy smak i aromat. Na koniec zawartość przecedzamy przez drobne sitko i przelewamy nalewkę do butelek. Przepisy wskazują, że taka rabarbarówka powinna leżakować co najmniej 3-6 miesięcy.
Jak podać?
Nalewka z rabarbaru może być podawana w standardowych 50 ml kieliszkach, przy zapełnieniu do 3/4 ich wysokości.
Smak rabarbarówki posiada tą zaletę, że może być z łatwością dostosowywany do naszych indywidualnych upodobań. To trunek wprawdzie nie niszowy, ale na tyle unikalny, że z całą pewnością wyróżni się na stole spośród innych alkoholi.