Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=qqsXphTsbl0
Cześć! W okresie zimowym, kiedy brakuje owoców sezonowych, warto nastawić winko z innych składników, które są dostępne przez cały rok. Tym razem proponujemy aromatyczną alternatywę z ryżu i ziół. Takie winko, a właściwie Wermut, warto przygotować w większych ilościach.
Składniki na wermut - 54-litrowy balon (ok. 15%):
- 10 kg ryżu długoziarnistego
- 12 kg cukru
- 2 kg rodzynek
- 10 g drożdży (np. aktywne drożdże Bayanus G-995)
- 15 g pożywki (np. Aktivit)
- 200 g kwasku cytrynowego
- 100 g wybranych przypraw (my użyliśmy mieszanki ziół prowansalskich)
- 30 g kurkumy
Składniki na wermut - 20 l:
- 4-5 g ryżu
- 5 kg cukru
- 1 kg rodzynek
- 80 g kwasku cytrynowego
- 50 g przypraw (u nas zioła prowansalskie)
- 15 g kurkumy
- 5 g drożdży (np. Bayanus G-995)
- 10 g pożywki (np. Aktivit)
Sprzęt do produkcji wina:
- duży pojemnik
- lejek do balonów
- szufelka
- mieszadło
Po co dodawać przyprawy do wina z ryżu?
Aby odpowiedzieć na to pytanie, porównamy dwa wina otrzymane w naszych poprzednich produkcjach. Pierwsze pochodzi z 2011 roku, jest niemal bezbarwne i mało apetyczne, ponieważ nie dodaliśmy żadnych przypraw, które mogłyby nadać mu koloru. Natomiast rok temu użyliśmy większej ilości ziół oraz kurkumy, dlatego ten trunek wygląda znacznie lepiej i tak też smakuje. Dlatego zachęcamy do eksperymentowania z różnymi rodzajami ziół (np. gałką muszkatołową, zielem angielskim, liśćmi laurowymi itp.). Z pewnością warto dodać też kurkumę, która uszlachetnia wino złocistą, piękną barwą.
Przygotowanie nastawu na wino ryżowe
Na początek porządnie przepłucz ryż, aby wino lepiej i szybciej się klarowało. Wsyp 10 kg ziaren do dużego pojemnika, zalej je wodą i wymieszaj. Odsączony z wody ryż wsyp do czystego i zdezynfekowanego balona. Aby ułatwić sobie to zadanie, użyj wygodnego lejka do balonów i szufelki. Następnie sparz rodzynki we wrzątku i przecedzone wsyp do balona z ryżem. Potem przygotuj syrop cukrowy. W tym celu rozpuść 7 kg cukru w ok. 10 litrach ciepłej wody i dodaj kwasek cytrynowy. W międzyczasie uwodnij drożdże posiłkując się instrukcją na opakowaniu.
Teraz wlej do balona syrop cukrowy i uzupełnij go 20-30 litrami przegotowanej zimnej wody. Podczas fermentacji nastaw może wytwarzać pianę i kipieć, więc nie dopełniaj balona do końca.
Na koniec dodaj przyprawy i kurkumę oraz 15 g pożywki do drożdży i wcześniej uwodnione drożdże. Wymieszaj nastaw, zamknij szczelnie balon i odstaw do fermentacji. Pamiętaj by codziennie mieszać swoje wino, aby składniki lepiej się przegryzły. Po tygodniu od nastawienia dodaj kolejną partię syropu cukrowego, a po miesiącu odfiltruj ryż, rodzynki i przyprawy. Aby zobaczyć jak my to zrobiliśmy, zapraszamy do obejrzenia drugiej części cyklu o winie ryżowym.
Sprzęt do produkcji wina z ryżu:
- 2 x pojemnik fermentacyjny lub duże wiadro,
- wężyk do zlewania płynu,
- lejek do balonów + sitko.
Nasze winko ryżowe ładnie pracuje i aromatycznie pachnie. W wyniku fermentacji nie wytworzyła się w nim niepożądana piana, co może się zdarzyć, gdy nastawu jest zbyt w dużo w stosunku do objętości balona. Aby temu zapobiec, warto zostawić więcej wolnego miejsca w naczyniu, a dopiero później go uzupełnić. Pamiętaj też, aby codziennie mieszać swoje wino, uważając przy tym, by nie stłuc szklanego balona. Dzięki temu ryż i przyprawy lepiej oddadzą swoje cenne właściwości.
Dodanie syropu cukrowego do nastawu
Po tygodniu od nastawienia winka ryżowego, dodaj kolejną porcję cukru (5kg). Nigdy nie wsypuj cukru w formie stałej, lepiej rozpuść go w gorącej wodzie. Drożdże znacznie szybciej fermentują z syropem cukrowym niż z nierozpuszczonymi kryształkami. Przestudzony syrop wlej do nastawu i obserwuj pracę drożdży. Jeśli syrop będzie zimny, reakcja na cukier nie będzie zbyt burzliwa. Przy cieplejszym, prawdopodobnie będzie dość widoczna. Na koniec uzupełnij balon wodą i zamknij go korkiem z rurką fermentacyjną. Teraz możesz odstawić wino do dalszej fermentacji, by po ok. miesiącu, odfiltrować płyn z ryżu, rodzynek i przypraw.
Filtrowanie moszczu
Po miesiącu od zadania kolejnej partii cukru, możesz już przecedzić winko, żeby uzyskać sam moszcz. W tym celu przygotuj pojemnik fermentacyjny i silikonowy wężyk. Włóż jeden koniec wężyka do balona, a drugim zaciągnij płyn, po czym włóż go do pojemnika. Kiedy już zlejesz większość trunku, pozbądź się ryżu, rodzynek i przypraw, wlewając je do drugiego pojemnika. Teraz umyj dokładnie balon z resztek składników i osadu, a następnie przelej do niego płyn używając lejka i sitka. Na koniec zamknij balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw moszcz do dalszej fermentacji, już bez udziału ryżu.
Rady Malinowego Nosa
Podczas zlewania trunku nie odmówiliśmy sobie przyjemności wypróbowania go. Nasze winko ma piękną, jasnozłotą barwę, wydziela intensywny zapach ziół prowansalskich i jest dość wyraziste. Przyprawy są jednak mocno wyczuwalne, a smak zbyt intensywny, dlatego postanowiliśmy rozcieńczyć Wermut dodając syrop cukrowy z 3 kg cukru i 8 litrów wody.
Przy okazji tak dużego nastawu uczulamy, by spore balony zawsze trzymać w dołączonych do nich koszykach albo podkładać pod nie ręcznik lub szmatkę, żeby szkło nie miało kontaktu z podłożem. Dzięki temu naczynie jest lepiej zabezpieczone przez pęknięciem, co niestety czasami się zdarza w domowej produkcji alkoholu.
Zlewanie wina znad osadu
Najpierw musisz umieścić balon na podwyższeniu. Uważaj przy tym, żeby nie wzruszyć osadu. Jeśli Ci się to nie uda, możesz odczekać kilka godzin i ponownie przystąpić do zlewania. Oczywiście możesz też zrobić to od razu – w końcu za jakiś czas zlejesz wino po raz drugi, pozbywając się tym samym się resztek osadu.
W każdym razie, aby uzyskać czystszy płyn, włóż jeden koniec ściągacza (wężyka) do balona, a drugi umieść w pojemniku fermentacyjnym. My podczas tej czynności nie odmówiliśmy sobie przyjemności wypróbowania trunku. Oglądając film możesz sam ocenić efekt naszej pracy – winko ma ładną, żółtawą barwę i jest dość klarowne. Zaręczamy też, że smak ziołowego wermutu jest bardzo przyjemny.
Przelewanie wina do balona
Po zlaniu płynu, musisz teraz dokładnie umyć balon, by usunąć osad skumulowany na dnie. Potem możesz znów przelać wino do balona używając wygodnego lejka. Na koniec zatkaj balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw trunek do dalszej fermentacji. Po upływie miesiąca lub dwóch, możesz powtórzyć zlewanie wina.
Końcowy etap produkcji wina ryżowego
Przyszedł czas na skontrolowanie winka ryżowego. Po dwóch miesiącach właściwie już nie fermentuje, ale czeka na ponowne zlewanie znad osadu. W tym celu wykonaj te same czynności co poprzednim razem, czyli używając wężyka przelej płyn z balona do pojemnika fermentacyjnego. Potem umyj balon i znów przelej do niego sklarowane wino, które jest już właściwie gotowe. My odstawiliśmy je na jeszcze jeden miesiąc, po upływie którego rozlejemy trunek do butelek.
Na filmie pokazaliśmy Ci jak obecnie wygląda nasze wino ryżowe. Swoją piękną, szlachetną barwę zawdzięcza kurkumie. Jest też bardzo przejrzyste i wyśmienicie smakuje dzięki dodaniu ziół prowansalskich. Użyte przez nas proporcje składników pozwoliły nam uzyskać półsłodkie, całkiem przyjemne winko. Mamy nadzieję, że i Ty osiągnąłeś podobny albo jeszcze lepszy efekt.
Wino z dzikiej róży
W październiku zamieściliśmy filmik, na którym nastawiliśmy wino z dzikiej róży. Upłynęło pół roku, a trunek nadal delikatnie fermentuje. Jesteśmy całkiem zadowoleni z tego winka – owoce dzikiej róży nadały mu głęboką barwę i pyszny smak. W ciągu tych sześciu miesięcy dwa razy zlaliśmy płyn znad osadu, więc trunek jest bardzo przejrzysty.
Wino z żyta
Kolejną naszą propozycją, tym razem z grudnia, było wino z żyta. Obecnie ma bardzo ciemny kolor, jest dość klarowne i niemal nie pracuje. Na dnie balona zebrał się osad, więc w tym odcinku wideo poradnika zdecydowaliśmy się zlać płyn. Po zamontowaniu wężyka, sprawdziliśmy jak smakuje nasze winko. Jest wytrawne i smaczne, a w miarę upływu czasu będzie jeszcze lepsze. Jeśli zdecydowałeś się na zrobienie tego trunku, po zabutelkowaniu zapomnij o nim na rok lub dwa. Po tym czasie będzie rewelacyjny.
Zachęcamy też do subskrypcji naszego kanału YouTube. Daj nam suba i nie przegap żadnego odcinka wideo-poradnika Malinowy Nos!
Do zobaczenia!
[email protected]
Witam jakie proporcje są na 170 l takiego wina