Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Nalewka z jeżyn

blog MalinowyNos

Nalewka z jeżyn to prawdziwa uczta dla zmysłów – głęboki smak dojrzałych owoców, subtelna słodycz i aromat pełen letnich wspomnień. Jej przygotowanie to niemalże rytuał, który łączy w sobie pasję do domowych trunków z przyjemnością odkrywania nowych smaków. Choć nalewka jeżynowa powstaje późnym latem, kiedy krzewy obsypane są ciemnymi, błyszczącymi owocami, to efekt naszej pracy docenimy dopiero w chłodne, zimowe wieczory. Wówczas, sięgając po kieliszek tego wyjątkowego napoju, poczujemy ciepło słońca i powiew letniego wiatru, a smak nalewki zaskoczy nas swoją głębią i intensywnością. Nalewka z jeżyn nie tylko rozgrzewa ciało, ale i koi zmysły – idealna do delektowania się w długie, zimowe wieczory, a także jako zdrowotna mikstura, wspomagająca walkę z przeziębieniami. To także świetny pomysł na prezent, który pokazuje, jak wiele możemy stworzyć własnymi rękami. A więc do dzieła! Odszukaj przepis, dojrzałe jeżyny przebieramy, zasyp owoce cukrem i pozwól, aby jeżyn nalewka stała się Twoim niezastąpionym towarzyszem w nadchodzących miesiącach.

Przepis na jeżynówkę

Nalewka, która powstaje z połączenia jeżyn, cukru oraz alkoholu, jest doskonałym remedium na przeziębienia i zimowe osłabienie. Kiedy dojrzałe jeżyny osiągną pełnię aromatu, zalewamy wódką i spirytusem, tworząc idealną kompozycję smaków. Owoce cukrem otulone, zamknięte w szklanym słoju, z każdym dniem nabierają intensywności, by ostatecznie stworzyć nalewkę jeżynową, która stanie się rozgrzewającym napojem na mroźne wieczory. Smak nalewki można wzbogacić, dodając cynamon, goździki lub wanilię, tworząc jeżynówkę, która zyska dodatkowy, głęboki aromat. Pozwól, by nalewka z jeżyn zagościła w Twoim domu, bo to coś więcej niż tylko trunek – to esencja lata zamknięta w butelce, którą w umiarkowanych ilościach możesz cieszyć się przez cały rok.

Dysponując 1 kg jeżyn, do nalewki potrzebujemy jeszcze składniki, takie jak 0,5 kg cukru, 0,5 l spirytusu i 0,7 l wódki.

Można wybrać wariant jeżynówki na samej wódce, ale wówczas należy zdecydować się na specyfik o zawartości co najmniej 40% i użyć go nieco więcej niż samego spirytusu.

Przepis na nalewkę z jeżyn

Owoce należy odszypułkować, dokładnie umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Tak przygotowane jeżyny przekładamy do dużego szklanego słoja, zasypujemy cukrem i odstawiamy na kilka dni w chłodne i ciemne miejsce.

Mamy dziś dla Ciebie jedną z najprostszych nalewek!

Jeżyny dokładnie umyj, osusz i przełóż do dużego szklanego słoja, zasyp cukrem i odstaw na kilka dni w chłodne i ciemne miejsce. 

Nie znaczy to jednak, że o maceracie możemy całkowicie zapomnieć. Przynajmniej raz dziennie należy energicznie potrząsnąć słojem, tak by cukier dotarł do każdego jego zakamarka i w pełni objął swoim zasięgiem wszystkie jeżyny.

Na tym etapie, jeżeli mamy większą ilość jeżyn a pozwala nam na to pojemność słoja - owoce należy układać warstwami i zasypywać cukrem niczym przekładaniec - taka technika pozwoli na szybsze oddanie soków i wydobycie z jeżyn większej ilości smaku i słodyczy.

Po upływie 3-4 dni, kiedy owoce puszczą sok, do słoja dolewamy zgromadzone alkohole - spirytus i wódkę, po czym odstawiamy miksturę na około 1,5 miesiąca. To jednak nie koniec pracy nad nalewką, bo po wspomnianych 6 tygodniach, nalewkę należy przefiltrować, rozlać do butelek lub karafek i znów odstawić.

Pozostałe po przecedzeniu owoce wcale nie muszą i nie powinny wylądować na śmietniku. Mogą być z powodzeniem wykorzystane jako dodatek do deserów, ciast i galaretek.

Leżakowanie nalewki

Za minimalny czas leżakowania nalewki z jeżyn przyjmuje się około 3 miesiące. Bardziej cierpliwi powinni poczekać 6 miesięcy, a nawet rok. Trunek przez ten okres powinien spoczywać w chłodnym i ciemnym miejscu - do tego celu najlepiej nadawać się będzie domowa piwnica, albo chociaż mała spiżarnia - pod warunkiem, że temperatura w niej będzie w przedziale 10-20 stopni Celsjusza.

Nalewka idealna na przeziębienie

Po tym czasie nalewka jest gotowa do spożycia. Poza tradycyjnym zastosowaniem trunku, można wymienić również jego użycie w profilaktyce i domowym leczeniu przeziębienia. Fakt ten wiąże się z wpływem jeżyn na zwiększoną potliwość ciała, dlatego w stanach chorobowych najlepiej dodać do herbaty 2 łyżeczki nalewki tuż przed snem, a przez noc organizm wydali z potem większość toksyn.

Nalewka z jeżyn

Alternatywne przepisy na jeżynówkę

Wśród przepisowych wariacji na nalewkę z jeżyn wymienić można chociażby jeżynówkę z dodatkiem miodu - pszczeli produkt nie tylko doda trunkowi słodyczy, ale również poprawi jego prozdrowotne walory. Cynamon, wanilia, goździki, skórka z cytryny i anyż to inne doskonałe pomysły na wzmocnienie smaku i aromatu nalewki jeżynowej.

Jeśli mowa o miodzie, to możemy go zastosować w formie dodatkowej albo zamiennej. W tej ostatniej wersji, owoce jeżyn układamy w dużym słoju na przemian z warstwami nie cukru, ale miodu właśnie. Na 1 kg jeżyn potrzebujemy wówczas około 2 szklanek miodu.

Jeżynówka z rumem

W przypadku jeżynówki z rumem, na etapie maceracji owoce zasypane cukrem polewamy szklanką wody i gotujemy trzykrotnie w odstępie kilkunastu godzin. Po takim cyklu do zagotowanego soku dolewamy 0,5 l rumu, odcedzamy, przelewamy do butelek i odstawiamy na około pół roku.

Trunek na zimę

Jeżynówka odznacza się smakiem odrobinę bardziej kwaskowatym od nalewki z malin, niemniej jednak wciąż będzie to trunek stosunkowo słodki. Do przechowywania i ekspozycji nalewki malinowej doskonale nadają się przezroczyste butelki i karafki, ponieważ pozwolą na podziwianie ciemnego i klarownego domowego trunku o wszechstronnym zastosowaniu.

Nalewka z jeżyn przygotowywana jest później niż większość słodkich nalewek owocowych i wymaga dłuższego czasu leżakowania. Fakt ten sprawia, że do spożycia gotowa będzie w środku zimy - właśnie wtedy, kiedy będzie nam najbardziej potrzebna, by rozgrzać w długie wieczory i wyleczyć z niechcianych infekcji.

[product show="promotion" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium