Jak zrobić nalewkę z kwiatów jaśminu?
Kwiaty jaśminu wonnego nie tylko zachwycająco pachną, ale i posiadają wiele właściwości leczniczych. Wykazują działanie przeciwzapalne, obniżają ciśnienie krwi, pomagają zredukować poziom „złego” cholesterolu i chronią wątrobę. Kwitnienie przypada na przełom maja i czerwca, surowiec najlepiej zbierać rankiem, z drzew rosnących z dala od drogi. Warto z nich zrobić napar, herbatkę a najlepiej - domową nalewkę. Jaśminówka to bardzo wyrafinowany trunek, który pobudza zmysły i mobilizuje do działania.
Przepis na jaśminówkę na miodzie:
- 250 g kwiatów jaśminowca wonnego (tylko białe płatki),
- 200 g miodu, np. akacjowego,
- sok z połowy cytryny,
- 500 ml spirytusu,
- 500 ml wódki,
- 400 ml wody.
Zebrane kwiaty rozkładamy na gazecie i czekamy, aż owady i inni lokatorzy opuszczą nasz surowiec. Do nalewki obrywamy wyłącznie białe płatki, pozbywając się żółtych pręcików.
Płatki wrzucamy do słoja, zalewamy spirytusem i wódką (pamiętamy o kolejności – alkohol mocniejszy wlewamy do słabszego). Zakręcamy słój i odstawiamy na 3 tygodnie w chłodne i ciemne miejsce. Przez ten czas regularnie potrząsamy słojem dla lepszej maceracji.
Zlewamy nalew, starannie wyciskając płatki. Robimy syrop z miodu i wody – gotujemy wodę, dodajemy miód, mieszamy i pozbywamy się szumowin. Do przestudzonego syropu dodajemy sok z cytryny. Łączymy z nalewem kwiatowym, mieszamy i odstawiamy na kilka dni.
Nalewkę filtrujemy, rozlewamy do butelek i przechowujemy w ciemnym, chłodnym miejscu. Jaśminówkę możemy pić po 3 miesiącach, choć najlepsza jest po 1,5 roku.
Wypróbuj także nasz przepis na nalewkę na płatkach dzikiej róży. Zajrzyj też na nasz kanał YouTube dla producentów win i polub Malinowy Nos na Facebooku!