Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Przepis na wino z zielonej herbaty wg Malinowynos.pl

blog MalinowyNos

Na 20 l wina z zielonej herbaty (15%) potrzebujesz:

  • ok. 200 g zielonej herbaty (może być z owocowymi dodatkami smakowymi),
  • 5 kg cukru,
  • 1 kg rodzynek,
  • dowolny rodzaj suszonych owoców (żurawina, morele, brzoskwinie, śliwki itp.),
  • 50 g kwasku cytrynowego,
  • pożywka + drożdże.

Sprzęt do produkcji wina z zielonej herbaty:

  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną,
  • kilka dużych pojemników (np. wiaderek fermentacyjnych),
  • garnek,
  • sitko,
  • lejek do balonów,
  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną,
  • mieszadło,
  • ew. blender.

Przygotowanie składników do nastawu

Zacznij od zalania wrzątkiem rodzynek i suszonych owoców. Wypłucz je, a następie odsącz na sitku.  Tak przygotowane owoce rozdrobnij, np. siekając nożem. Możesz też zmiksować je blenderem, ale uprzednio zalej owoce wodą. Uzyskaną papkę wrzuć do czystego i zdezynfekowanego balona. W kolejnym kroku zajmij się zieloną herbatą. Najpierw zagotuj ok. 9 litrów wody i do gorącej (ok. 90°C) wsyp 200 g herbaty. Wymieszaj i odstaw na 10 minut do zaparzenia. Po tym czasie przecedź herbaciany napar przez gęste sitko. Teraz pozwól wywarowi przestygnąć, aby gorący płyn nie uszkodził balona. Kolejną czynnością będzie przygotowanie syropu cukrowego. W tym celu rozpuść 3 kg cukru w 2 litrach gorącej wody i dodaj 50 g kwasku cytrynowego lub sok z ok. 1 kg cytryn. W międzyczasie przygotuj też matkę drożdżową. W przypadku drożdży aktywnych, wystarczy że zrobisz to na pół godziny przed zadaniem. Jeśli wykorzystujesz drożdże pasywne, musisz przygotować je kilka dni wcześniej.

Przygotowanie nastawu do fermentacji

Przestudzony syrop cukrowy wlej do balona z suszonymi owocami, pomagając sobie szerokim  lejkiem do balonów. Następnie wlej napar z herbaty, dodaj namnożone drożdże i pożywkę. Po dodaniu wszystkich składników w balonie powinno być wystarczająco dużo wolnego miejsca. Musisz wziąć pod uwagę dodanie kolejnej partii cukru i proces burzliwej fermentacji, który może spowodować powstanie wysokiej piany. Tak przygotowany nastaw zatkaj korkiem z rurką fermentacyjną. Do rurki polecamy włożenie kawałka waty, by ustrzec się muszek owocówek.

Dodawanie syropu cukrowego do nastawu

Z pozostałych 2 kg cukru sporządź syrop. W tym celu rozpuść cukier w kilku litrach ciepłej wody. Przestudzony roztwór dodaj do nastawu. Aby poszło Ci to sprawnie, użyj lejka dedykowanego do balonów. Teraz zatkaj balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstaw do dalszej fermentacji.

Usunięcie owoców z nastawu wina z zielonej herbaty

Po ok. 20 dniach nasze wino łagodnie fermentuje. Ma jeszcze intensywniejszy kolor niż poprzednio i jest całkowicie mętne. Naszym następnym krokiem będzie usunięcie owoców z nastawu, aby wino zaczęło się klarować. Jeśli i Ty przymierzasz się do tego zadania, polecamy Ci użycie wygodnego worka filtracyjnego wyposażonego w stelaż. Oczywiście możesz też wykorzystać w tym celu zwykle sitko, gęsty durszlak, gazę i co tylko masz pod ręką. Jeśli używasz worka filtracyjnego ze stelażem, umieść go nad dużym pojemnikiem (np. wiaderkiem fermentacyjnym) i po prostu przelej przez niego nastaw z balona. Użycie worka filtracyjnego jest bardzo wygodne i za jego pomocą skutecznie usuniesz owoce, które skumulują się na gęstej siatce. Możesz być pewien, że nastaw będzie pozbawiony nawet najmniejszych stałych resztek. Na koniec przelej odfiltrowany płyn do umytego balona pomagając sobie szerokim lejkiem. Przy okazji warto za pomocą cukromierza zmierzyć ile cukru pozostało w nastawie. Następnie odstaw swoje wino do klarowania i dalszej łagodnej fermentacji.

Czy warto robić wino z zielonej herbaty?

Po usunięciu owoców, nie odmówiliśmy sobie przyjemności skontrolowania smaku naszego trunku. Okazuje się, że nawet mętne i wciąż pracujące wino, może sprawić niekłamaną przyjemność podczas degustacji. W smaku jest wyraziste, czego szczególną zasługą jest dodanie do nastawu żurawiny. Również główny składnik, czyli zielona herbata jest wyczuwalna i aromatyczna. Teraz żałujemy, że nastawiliśmy tak mały balon, bowiem winko naprawdę jest wyborne. Jeśli więc do tej pory nie skorzystałeś z naszego przepisu – gorąco polecamy Ci przygotowanie domowego trunku z zielonej herbaty.

Zlewanie wina znad osadu

Balon z winem umieść na podwyższeniu uważając, by nie wzruszyć osadu. Włóż do niego końcówkę wężyka silikonowego.  Na podłodze postaw pojemnik fermentacyjny, do którego przelejesz wino. Teraz zaciągnij płyn przez drugi koniec węża, po czym wstaw go do pojemnika. Dzięki działaniu grawitacji, trunek zacznie przelewać się z jednego naczynia do drugiego.

Podczas zlewania warto sprawdzić jak miewa się Twoje winko z zielonej herbaty. My stwierdziliśmy, że brakuje mu jeszcze klarowności, ale ma ładną barwę. Wino jest też wystarczająco słodkie, dlatego nie będziemy już go dosładzać. Ale jeśli Twoje będzie zbyt kwaśne, to jest właśnie odpowiedni moment na dodanie kolejnej partii cukru. Nasze winko  jest naprawdę wyśmienite, z wyczuwalnym akcentem żurawiny. Być może zrobimy większy zapas i zadamy jeszcze 50 lub 100 litrów. Ty oczywiście możesz eksperymentować z dowolnymi owocowymi dodatkami do zielonej herbaty. Jednak jeśli użyjesz śliwek, bądź przygotowany na to, że trunek będzie klarował się dość wolno.

W trakcie zlewania należy uważać, żeby nie wzruszyć wężykiem osadu. Ale jeśli to Ci się zdarzy, nie przejmuj się, bo i tak wino będzie ponownie zlewane. Na koniec obciągu warto przechylić balon, dzięki czemu zbierzesz prawie cały płyn bez zaciągania osadu. Potem dokładnie umyj balon, z powrotem przelej do niego winko i odstaw do dalszej fermentacji i klarowania.

Ponowne zlewanie znad osadu

Po miesiącu na dnie balona znów skumulował się osad, więc można przystąpić do drugiego obciągu wina. Postępuj tak jak poprzednio i przy okazji sprawdź właściwości trunku. Nasz trunek jest już bardziej klarowny, smakuje rewelacyjnie i być może za miesiąc rozlejemy go do butelek. Zachęcamy jednak by winko postało dłużej, wtedy lepiej się wyklaruje.

Rozlewanie do butelek i korkowanie

Jeśli uznasz, że Twoje winko jest wystarczająco przejrzyste i już nie fermentuje, możesz je zabutelkować. Przedtem możesz jeszcze stabilizować trunek pirosiarczynem potasu, aby nie zaszkodziły mu żadne drobnoustroje. Polecamy ten środek zwłaszcza jeśli Twoje butelki z winem leżakowały przez dłuższy czas.

Przystępując do butelkowania, musisz zaopatrzyć się oczywiście w odpowiedni sprzęt. Potrzebne Ci będą zdezynfekowane butelki, korki i korkownica. Możesz też wykorzystać kapturki termokurczliwe i etykiety do ozdabiania butelek.  Korki przed użyciem wyparz kilka minut we wrzątku, dzięki czemu zmiękną i łatwiej dopasują się do szyjek. Następnie rozlewaj wino do butelek, np. za pomocą tradycyjnej metody z użyciem wężyka. Jeśli masz większy nastaw, możesz przelać wino do pojemnika fermentacyjnego wyposażonego w wygodny kranik.

Po zabutelkowaniu musisz zakorkować wino. Namoczone korki umieść w butelkach używając korkownicy (np. wygodnej dwuramiennej). Jeśli zależy Ci na efektownej prezentacji, możesz nakleić etykiety na butelki i zabezpieczyć korki kapturkami termokurczliwymi.

Winko herbaciane jest bardzo przyjemne w smaku, dlatego zachęcamy do przygotowania własnych nastawów. Wiele innych, równie ciekawych przepisów znajdziecie na kanale YouTube Malinowy Nos. Dajcie nam suba, żeby zawsze być na bieżąco.

[product category_id="212" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium