Składniki na wino z dyni (ok. 20l):
ok 10-13kg Rozdrobnionej dyni
10l Soku z Jabłek
1kg Rodzynek
5-6kg Cukru
1kg Cytryn
20szt Goździki
50g Czarna herbata liściasta
2szt Papryczki Chili
Pożywka i drożdże winiarskie
Rozpoczynamy od dokładnego umycia dyni, można zrobić to np. przy użyciu szczoteczki - jest to szczególnie ważny krok, ponieważ naszej dyni nie będziemy obierać ze skórki. Następnie rozdrabniamy ją w dowolny sposób, można w tym celu użyć np. szatkownicy - istotne jest aby kawałeczki dyni były niewielkich rozmiarów.
Zanim przystąpimy do wrzucenia wszystkiego do balonu czy wiadra fermentacyjnego zalewamy rodzynki wrzątkiem aby pozbyć się oleju z ich skórek, a papryczki oczyszczamy, myjemy a następnie kroimy w kosteczkę.
Przygotowujemy garnek, do którego wlewamy kilka litrów soku jabłkowego - tyle aby rozpuścić w nim cukier. Do garnka wrzucamy też herbatę, aby mogła się zaparzyć i całość zagotowujemy mieszając od czasu do czasu. Po całkowitym rozpuszczeniu się cukru oraz po wystudzeniu naparu, przecedzamy go przez sitko pozbywając się liści herbaty. Wcześniej przygotowaną dynię wrzucamy do naczynia w jakim będziemy już przeprowadzać fermentacje, dosypujemy odcedzone rodzynki oraz wlewamy zawartość garnka. Cytryny przekrawamy na pół i wyciskamy z ich sok, następnie wlewamy go do wiadra/balonu z resztą składników, dolewamy sok z jabłek jaki nie został użyty do wcześniejszego rozpuszczania cukru, następnie wsypujemy pozostałe składniki: pokrojone wcześniej papryczki i goździki a następnie mieszamy. Gdy wszystko znajdzie się już w naczyniu do fermentacji, dodajemy drożdże oraz pożywkę i mieszamy całość. Odstawiamy nastaw do fermentacji i po około dwóch tygodniach dodajemy kolejną partię cukru.
Kilka tygodni temu nastawialiśmy eksperymentalne wino z dyni z dodatkami (https://www.malinowynos.pl/article/detail/306/wino-z-dyni-z-dodatkami-halloweenowy-przepis) - przepis okazał się bardzo trafiony i udany, dlatego w dzisiejszym materiale zajmiemy się odrzuceniem owoców oraz zlaniem wina znad osadu. Zwróćcie uwagę na to aby dokładnie odcisnąć sok z powstałego osadu na dnie balonu - możecie być zaskoczeni ilością trunku jaką uda Wam się jeszcze pozyskać. Potrzebować będziecie drobnego sitka (https://www.malinowynos.pl/kategoria/50/sitka) aby mieć pewność, ze żadne pozostałosci osadu nie dostaną się z powrotem do wina.
Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cie przepisy na domowe wina i nalewki koniecznie zobacz:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://www.malinowynos.pl/kategoria/244/butelki-szklane
Beczki szklane: https://www.malinowynos.pl/kategoria/245/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://www.malinowynos.pl/produkty/wino