Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Butelki w domowej produkcji alkoholu. Na co zwracać uwagę?

blog MalinowyNos

Wytwórcy domowych alkoholi mają wiele skutecznych sposobów na zaopatrzenie się w butelki do przechowywania swojego trunku. Butelki używane można znaleźć niemal wszędzie. Wystarczy rozpuścić wici wśród znajomych, którzy chętnie odłożą dla Ciebie pojemniki pozostałe po dużej imprezie. Można też zwrócić się o pomoc do sklepu monopolowego. Butelki po tanich winach zdobędziesz za grosze, a bezzwrotne, przy odrobinie szczęścia, dostaniesz za darmo. Możesz popytać w lokalnych pubach, hotelach, restauracjach organizujących wesela i dyskotekach – obsługa chętnie pozbędzie się problemu pustych butelek po piwie, wódce czy winie, a Ty sporo na tym zaoszczędzisz i być może zyskasz stały dostęp do szkła. Niektórzy wytwórcy oferują swoim sąsiadom degustację domowego piwa lub wina w zamian za odstąpienie pustych butelek. To wszystko skuteczne sposoby. Pytanie czy nadal warto z nich korzystać? Choć darowanemu koniowi nie patrzy się w zęby, trzeba przyznać, że okazyjnie zdobyte pojemniki często nie spełniają oczekiwań. Trudne do usunięcia zabrudzenia, zarysowania i mikroskopijne pęknięcia potrafią skutecznie zniechęcić do korzystania butelek z drugiej ręki. Zwłaszcza że nowe szkło jest łatwo dostępne i to w bardzo atrakcyjnej cenie.

 

Łatwiej zamówić nowe butelki

Większość sklepów z akcesoriami do produkcji alkoholu (w tym Malinowy Nos), oferuje klientom butelki sprzedawane na sztuki i w ilościach hurtowych liczonych na zgrzewki i w paletach.  Dzięki temu możesz kupić dowolną liczbę butelek spełniających warunki Twojej domowej produkcji alkoholu. Możesz zamówić dokładnie takie butelki, jakie będą Ci odpowiadać  - bezbarwne, kolorowe, z gwintem lub bez, opływowe lub o prostokątnym kształcie i o różnych gramaturach. Nowe szkło to także komfort pełnej higieny, pewnego pochodzenia i braku wad w postaci deformacji lub zarysowań. A nawet jeśli zauważysz, że wybrane przez Ciebie butelki posiadają defekt, możesz je zwrócić i wymienić na nowe.

Ponadto zakup nowych butelek to wygodne rozwiązanie. Zamiast chodzić od drzwi do drzwi i kombinować, możesz zamówić butelki przez Internet, nie tracąc czasu ani cierpliwości. Oczywiście, również w tym wypadku zakup powinien być przemyślany. Innych butelek potrzebujesz przecież do piwa, a innych do wina czy na nalewkę. Twój wybór powinien być uzależniony nie tylko od własnych preferencji i rodzaju trunku, ale też od tak prozaicznych zagadnień jak np. wysokość pomiędzy półkami regału, w którym będziesz przechowywać wino i pozycja, w jakiej będzie dojrzewał trunek. Dobra wiadomość jest taka, że w sprzedaży internetowej z łatwością znajdziesz butelki spełniające te wszystkie wymagania.

 

Jak dobrać butelkę do rodzaju trunku?

Rodzaj trunku to z pewnością najważniejszy punkt, gdyż każdy alkohol lubi co innego. Piwo, cydr i musujące wino powinny być przechowywane w pojemnikach z grubego, wzmocnionego szkła odpornego na ciśnienie wywołane nasyceniem dwutlenkiem węgla. Aby uniknąć widowiskowej, ale i powodującej zmarnowanie trunku eksplozji, do napojów gazowanych wybieraj wyłącznie butelki do win musujących lub piwowarskie.

Niektóre trunki powinny też bezwzględnie unikać światła słonecznego, które może spowodować zmianę barwy alkoholu i pogorszenie smaku. Butelki bezbarwne są dobrym rozwiązaniem w przypadku destylatu lub wódki smakowej, albo gdy posiadasz ciemną piwnicę, a Twój alkohol nie będzie zbyt długo czekał na degustację. Do win przeznaczonych do długotrwałego leżakowania, piwa, niektórych nalewek i miodu pitnego używaj butelek zielonych i brązowych. Jeśli zależy Ci na niebanalnej oprawie tych trunków, wybierz butelki kamionkowe z hermetycznym zamknięciem. To wysokiej jakości naczynie o tradycyjnym designie i wyjątkowej trwałości, które dobrze zabezpieczy Twój alkohol.

Przeczytaj również nasz artykuł na temat doboru szkła przy podawaniu napojów.

 

Butelki dopasowane do regału

Wąski regał, niewielka spiżarnia, niskie półki – czasami warunki same narzucają domowym wytwórcom wybór pojemników na alkohol. Zamawiając butelki, zwracaj uwagę nie tylko na gramaturę, ale również na wysokość, kształt i średnicę dna. Rozmiary porównaj z szerokością półek i odstępami między nimi. W przypadku butelek na wino, sprawdź, czy w pozycji leżącej nie będą  za bardzo wystawały poza krawędź regału i czy dasz radę swobodnie je wyjmować. Pamiętaj, że pękate, szerokie butelki ładnie prezentują się na stole, ale mogą być niewygodne w przechowywaniu, chyba że masz odpowiednio dużą szafkę. Jeśli chcesz zaoszczędzić miejsce, możesz wykorzystać szklane damy w oplocie o pojemności 3 – 5 litrów, które dodatkowo efektownie się prezentują. 

 

Sposób zamknięcia butelki

Aspekt, jaki powinieneś wziąć pod uwagę, to sposób zamknięcia butelki. Butelki z gwintem służą najczęściej do przechowywania nalewek, destylatu i wódki, ale w kryzysowej sytuacji możesz ich użyć również do wina. Pamiętaj jednak, że kwasy zawarte w winie nie mogą mieć kontaktu z metalową nakrętką, dlatego butelka powinna stać pionowo. Tak zamknięte wino ma też utrudnioną wymianę gazową, więc nie nadaje się do długotrwałego dojrzewania.

Butelek z gwintem powinni unikać też piwowarzy, gdyż tych nie można kapslować. Z kolei butelki na piwo, zazwyczaj mają dwa rodzaje kołnierza na szyjce – niski i wysoki, co również ma istotne znaczenie. Niektórzy piwowarzy uważają, że butelki z niskim kołnierzem sprawiają trudności w kapslowaniu, choć inni twierdzą, że to raczej wina słabej jakości kapslownicy powodującej ucinanie szyjek i deformację kapsli.

Bardzo popularne są butelki na korek, używane zarówno do wina i miodów pitnych, jak i domowych nalewek. Aby takie butelki nie przeciekały, musisz dobrać pasujący korek - szerszy o kilka mm od średnicy wewnętrznej szyjki. Niezbędna jest też dobra korkownica, np.  stołowa, która bez problemu poradzi sobie z przepchnięciem nawet suchego, niesparzonego korka, bez uszczerbku w jego strukturze.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej na temat sprzętu winiarskiego? W takim razie zobacz inne artykuły na naszym blogu dla domowych producentów alkoholu. Zapraszamy też do odwiedzania naszego fanpage'a na Facebooku i kanału Malinowy Nos na YouTube!

[product category_id="212" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium