Link do filmu- https://www.youtube.com/watch?v=ufquW9wH5IU
Przepis na cydr jabłkowy
Cześć! Ten odcinek poświęciliśmy przygotowaniu cydru z zagęszczonego soku jabłkowego PROFIMATOR CIDER. To bardzo prosty i szybki przepis, nie wymaga czasochłonnej obróbki owoców ani samodzielnego tłoczenia soku. Nasz cydr jest idealną propozycja dla leniuchów i osób, którym brakuje czasu na produkcję tego wyśmienitego trunku od podstaw. Zapraszamy też do obejrzenia naszych poprzednich przepisów na cyrd jabłkowy i cydr pomarańczowy.
Składniki na 20 l cydru:
- koncentrat jabłkowy PROFIMATOR CIDER,
- drożdże do cydru,
- 1 kg cukru.
Sprzęt do produkcji cydru:
- 2 pojemniki fermentacyjne z miarką i kranikiem, opcjonalnie balon winiarski,
- mieszadło plastikowe,
- butelki na piwo,
- kapsle,
- kapslownica,
- cukromierz,
- preparat do dezynfekcji, np. pirosiarczyn potasu,
- ewentualnie myjka i suszarka do butelek.
Przygotowanie nastawu i fermentacja cydru
Cydr wymaga bezwzględnego przestrzegania higieny, dlatego zanim zabierzesz się za właściwą produkcję, zalecamy dokładne umycie i dezynfekcję sprzętu – od pojemnika fermentacyjnego aż po drobne akcesoria np. cukromierz i mieszadło.
Następnym krokiem będzie przyrządzenie nastawu. W odpowiednio dużym garnku zagotuj 5 l wody i rozpuść 1 kg cukru. Następnie wlej 3 saszetki koncentratu soku jabłkowego i starannie wymieszaj aż do uzyskania jednolitego roztworu. Przelej całość do pojemnika fermentacyjnego i dopełnij wodą do uzyskania objętości 20 litrów. Aby ułatwić sobie pracę, zalecamy korzystanie z wiadra fermentacyjnego transparentnego z podziałką, dzięki któremu wygodnie przygotujesz każdy nastaw. Oczywiście jeśli chcesz uzyskać bardziej skoncentrowany roztwór, możesz użyć mniejszej ilości wody i uzupełnić pojemnik do np. 17 litrów. W ten sposób otrzymasz mniej butelek cydru, jednak trunek zyska intensywniejszy smak i większą moc.
Teraz nadszedł czas na przygotowanie drożdży. Jeśli tak jak my, korzystasz z drożdży aktywnych, musisz jedynie uwodnić je w ciepłej wodzie na ok. 20 minut przed szczepieniem nastawu. Jednak jeśli wybrałeś drożdże tradycyjne, musisz pamiętać o przyrządzeniu matki drożdżowej na ok. 3 dni przed planowanym nastawem.
Podczas produkcji cydru zalecamy również użycie cukromierza, dzięki któremu będziesz wiedzieć ile cukru znajduje się w nastawie. Nasz wskazał na początku 13°Blg, co powinno skutkować wytworzeniem ok. 5% alkoholu.
Po dodaniu drożdży wymieszaj nastaw, przykryj pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną i odstaw do ciepłego pomieszczenia na 1-3 tygodnie.
Dekantacja i butelkowanie gotowego cydru
Gdy fermentacja dobiegnie końca (u nas po 2 tygodniach od nastawienia), możesz pozostawić cydr w pojemniku na kilka tygodni, aby zrzucił osad i zyskał lepszą przejrzystość. Mętny cydr nam nie przeszkadza, dlatego od razu przystąpiliśmy do butelkowania. Oczywiście najpierw za pomocą cukromierza zbadaliśmy poziom cukru w nastawie, by upewnić się, że drożdże zakończyły pracę. Przy okazji sprawdziliśmy też smak naszego trunku, nalewając niewielką próbkę za pomocą wygodnego kranika zamontowanego w pojemniku fermentacyjnym. Cydr na koncentracie soku jabłkowego okazał się bardzo smaczny i odpowiednio wytrawny.
Przystępując do rozlewu cydru zaopatrz się w butelki na piwo o dowolnej pojemności. Pamiętaj też o starannym umyciu i zdezynfekowaniu szkła np. pirosiarczanem potasu, dzięki czemu zniwelujesz ryzyko zakażenia cydru. Jeśli chcesz ułatwić sobie tę niezbyt lubianą czynność, możesz tak jak my, pomóc sobie wygodną szczotką i suszarką do butelek.
Rozlewanie cydru warto rozpocząć od dekantacji, co pozwoli ograniczyć zmętnienie trunku. My użyliśmy do tego celu kranika, dzięki któremu szybko przelaliśmy cydr z jednego pojemnika w drugi. Jeśli i Ty chcesz skorzystać z tej metody, ustaw fermentator z cydrem na podwyższeniu (np. na niewysokim stole), podstaw pod kranik osobny pojemnik i przekręć kurek by uwolnić płyn. Oczywiście przed zlewaniem zadbaj o wyjałowienie drugiego naczynia.
Po zlaniu płynu znad osadu możesz przygotować cydr do refermentacji w butelkach, używając na każde 500 ml napoju ok. 4 g cukru. Aby uzyskać przyjemnie gazowany trunek możesz postąpić dwojako. Możesz sypać odpowiednią ilość cukru bezpośrednio do każdej butelki albo wymieszać całą partię cukru z cydrem w pojemniku fermentacyjnym. Butelkowanie już posłodzonego cydru jest znacznie wygodniejsze i zapewnia równomierne nagazowanie całego nastawu. My zrobiliśmy nastaw 20-litrowy, zatem do refermentacji użyliśmy 200 g cukru rozpuszczonego w niewielkiej ilości wody. Wymieszaliśmy syrop z cydrem, po czym przystąpiliśmy do butelkowania. I tym razem pomogliśmy sobie kranikiem, oczywiście Ty możesz rozlewać swój trunek w inny ulubiony sposób.
Butelki z cydrem zamknij za pomocą kapsli i posiadanej przez siebie kapslownicy. My wybraliśmy kapsle zielone, doskonale pasujące do jabłkowego, orzeźwiającego trunku. Wykorzystaliśmy też łatwą w użyciu kapslownicę stołową, dzięki której błyskawicznie zamknęliśmy całą partię butelek.
Na koniec odstaw cydr na ok. 7-14 dni w ciepłe miejsce, aby drożdże przefermentowały cukier i doprowadziły do nagazowania trunku. Po tym czasie przenieś butelki do piwnicy, garażu lub innego chłodnego pomieszczenia, by cydr spokojnie dojrzał do konsumpcji.
Na filmie przedstawiliśmy też całą baterię naszych nalewek o smaku wiśniowym, porzeczkowym jabłkowo-miętowym i grejpfrutowym. Jeśli jesteś ciekaw ich wykonania, zapraszamy do obejrzenia filmu z przygotowania nalewek na koncentratach owocowych.
Nasze rady dotyczące produkcji cydru:
Martwisz się, że Twój trunek jest słabo wyklarowany? Bez obaw, my również butelkowaliśmy mętny cydr i jak widać na filmie, napój zrzucił osad w butelce i zyskał doskonałą przejrzystość.
Wolisz słodszy cydr? Musisz wtedy wziąć pod uwagę, że po dodaniu zwykłego cukru (sacharozy), drożdże wznowią pracę i uzyskasz większy woltaż, ale cydr pozostanie wytrawny. Aby zatem skutecznie dosłodzić swój trunek, użyj surowca niefermentowalnego, np. słodzików lub cukru brzozowego czyli ksylitolu.
Pamiętaj o przestrzeganiu właściwych proporcji cukru do refermentacji i nigdy nie dodawaj go więcej niż to potrzebne. W przeciwnym razie przegazowany cydr spieni się i „wyjdzie” podczas otwierania, może też doprowadzić do groźnego rozsadzenia butelek.
Do zobaczenia w kolejnych odcinkach wideo-poradnika z przepisami na domowe trunki! Zapraszamy do komentowania i subskrybowania naszego kanału YouTube Malinowy Nos. Serdecznie zapraszamy też do lektury naszych artykułów na temat produkcji win, nalewek, piw i destylatów w warunkach domowych. Do zobaczenia!
➡️ nasze butelki na wino: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
➡️ nasze korki: https://malinowynos.pl/korki-do-butelek
➡️ etykietki: https://malinowynos.pl/etykiety
Mogą Wam się przydać:
Wiadra fermentacyjne: https://malinowynos.pl/wiadra-fermentacyjne
Balony na wino: https://malinowynos.pl/balony
Worki Filtracyjne: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania
➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania