Trudno chyba o lepszy symbol rajskiej wyspy jak palma kokosowa. Skąpane w słońcu drzewo rzuca cień na rozgrzany piasek, z którego można podziwiać uderzające w ląd fale o barwie czystego błękitu. Tak samo rozsmakować można się w trunku, jakim jest domowy likier kokosowy.
Kokosowa różnorodność
Kokos właściwy, bo to właśnie ta roślina jest źródłem mleka kokosowego, występuje głównie na wyspach Azji Południowo-Wschodniej. Największymi producentami kokosów są Filipiny, Indie oraz Indonezja. Mieszkańcy tych krain mają to szczęście, że kokosy oraz mleko kokosowe posiadają na wyciągnięcie ręki - wystarczy wykorzystać zwinność i wspiąć się po elastycznej palmie. Z jednego drzewa można uzyskać nawet ponad 70 orzechów kokosowych rocznie.
My, jako mieszkańcy odległej Europy wcale nie znajdujemy się na całkiem straconej pozycji, ponieważ bez trudu możemy umieścić same kokosy oraz pochodne mleczka kokosowego w naszym menu. Nawiasem mówiąc, orzechy kokosowe posiadają szczególnie szerokie zastosowanie, począwszy od cukiernictwa, a skończywszy na produkcji kosmetyków, budownictwie i rzeźbiarstwie.
Woda kokosowa
Woda kokosowa doskonale gasi pragnienie, co jest szczególnie istotne w gorącym i wilgotnym klimacie. Co ciekawe, może być stosowana również jako zamiennik osocza krwi i w ten sposób ratować życie potrzebującym natychmiastowej pomocy medycznej.
Wino palmowe
Z kolei sok z naciętych kwiatostanów orzecha kokosowego wykorzystywany jest jako baza do przygotowania wina palmowego, które cieszy się wyjątkową popularnością na Filipinach i południowych Indiach.
Wreszcie nie sposób pominąć wykorzystywania owoców palmy kokosowej w rytuałach wierzeń hinduistycznych. Hindusi przynoszą orzechy kokosowe do świątyń i składają je w ofierze dla bogów. Bardziej ekstremalne kulty traktują owoce palmy kokosowej jako ofiarę symbolizującą ludzką głowę…
Likier kokosowy
Istnieją różne przepisy na przygotowanie likieru kokosowego, niemniej jednak wszystkie posiadają wspólny mianownik, którym jest prostota. Przyrządzenie malibu, bo tak inaczej określa się naszą nalewkę, nie powinno nastręczać żadnych kłopotów.
Nalewka kokosowa wymaga zgromadzenia następujących składników: 200 g wiórek kokosowych, 250 ml spirytusu, puszka mleka skondensowanego słodzonego i puszka mleka skondensowanego niesłodzonego.
Przepis na malibu
Według przepisu przygotowania malibu, nasze 200 g wiórek kokosowych (lub 250-300 g jeśli lubimy bardziej intensywny likier kokosowy) zalewamy przy użyciu spirytusu albo 200 ml - 300 ml wódki i odstawiamy na kilka dni. Ten okres czasu pozwoli, aby pyszny smak i aromat jakim odznacza się kokos, został uwolniony do alkoholu.
Następnie przecedzamy miksturę przez sitko o drobnej siatce, a wiórka przecieramy do sucha. Wcale nie oznacza to jednak, że należy je wyrzucić. Możesz zrobić z nich użytek i dodać do ciast lub deserów. Pamiętaj przy tym, że będą miały posmak, taki jak alkohol. Do odcedzania zamiast sitka możesz wykorzystać także np. gazę lub tetrę - ważne żeby zrobić to dokładnie i odebrać cały smak, jakim odznacza się kokos.
Wykorzystanie mleka skondensowanego niesłodzonego i słodzonego
W dalszej kolejności spirytus lub wódkę mieszamy z zawartością puszki mleka skondensowanego niesłodzonego i słodzonego, po czym nasz domowy likier jest gotowy. Najlepiej odstawić tak przygotowany alkohol na dzień lub kilka dni, tak aby składniki likieru na bazie spirytusu dokładnie się ze sobą "przegryzły".
Domowy likier kokosowy
Wersję przepisu dla bardziej niecierpliwych zaczynamy od wiórek kokosowych, które zalewamy mlekiem skondensowanym i ustawiamy na łagodnym ogniu, cały czas uważając, aby mleko zanadto nie zgęstniało pod wpływem kilku minut obróbki termicznej. Celem tego etapu jest stopniowe uwalnianie aromatu kokosu. Dopiero po kilku minutach gotowania możesz dolać spirytus i dokładnie wymieszać zawartość.
Kiedy mieszanina wystarczająco ostygnie, najlepiej przelać ją przez drobne sitko, przetrzeć wiórka i rozlać do butelki albo słoika. Polecam odstawić trunek na jakiś czas - 2 lub 3 dni, tak aby aromat rozprowadził się w naszym domowym alkoholu i domowy likier kokosowy uznać można za gotowy.
Prosta metoda na likier kokosowy
Domowe przepisy na słodki likier kokosowy wskazują jeszcze inną metodę. Składniki zgromadzone na nalewkę, tj. wiórka kokosowe umieszczamy w słoiku o pojemności 1 litra i zalewamy je spirytusem. Pojemnik dokładnie zakręcamy i przez dwa tygodnie i codziennie nim wstrząsamy.
Po tym czasie filtrujemy mieszaninę, podobnie jak zawsze wyciskamy wiórka i dodajemy oba mleczka. Pamiętaj przy tym, aby wstrząsnąć przed otwarciem każdą puszką z mlekiem, dzięki czemu pozbędziesz się uciążliwych grudek. Zawartość słoika dokładnie mieszamy, odstawiamy na kolejny dzień i nalewka kokosowa jest gotowa. Na koniec oczywiście możesz rozlać nasz trunek do butelek ozdobnych lub karafek.
Gdzie przechowywać likier?
Może się okazać, że po dłuższym czasie nalewka się rozwarstwi i bardziej gęste składniki osiądą na dnie słoika bądź butelki. Możesz jednak przed spożyciem zamieszać naczyniem i wszystko wróci do normy. Nie polecam trzymać likieru kokosowego w lodówce, ponieważ nalewka kokosowa najlepiej czuje się w temperaturze pokojowej - w zbyt niskich temperaturach, trunek się zetnie.
Niektórzy twierdzą jednak, że nalewkę powinno się umieścić w lodówce - pozostawiam to do indywidualnego wyboru, niemniej jednak w takim przypadku, przed konsumpcją, należy energicznie wstrząsnąć likierem.
Nalewka kokosowa - trunek dla każdego
O ile pewne domowe likiery i nalewki, jak chociażby orzechówka, przeznaczone są dla koneserów smaku, to nalewka kokosowa posiada właściwości, które powinny zadowolić każdego. W związku z tym likier kokosowy świetnie nadaje się na prezent oraz jako obowiązkowy składnik biesiadnego stołu. Smak, aromat oraz kolor nalewki kokosowej z pewnością pozwoli przenieść się nam na rajskie wyspy Oceanu Indyjskiego - oczyma wyobraźni i kubkami smakowymi.