Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Nalewka z agrestu

blog MalinowyNos

Nalewka agrestowa należy do repertuaru tych domowych napitków, w których najtrudniejsze jest zgromadzenie odpowiednich owoców. Jeżeli jednak mieszkamy na wsi lub mamy bezpośredni dostęp do krzewów,to nalewka z agrestu stanowi doskonały pomysł na samodzielnie przyrządzony alkohol.

 

Owoce agrestu

Agrest to nazwa uproszczona, w rzeczywistości, interesująca nas roślina fachowo zwana jest jako porzeczka agrest.Występuje w Europie, Azji oraz Afryce, a w Polsce należy do krzewów uprawnych. Owoce agrestu są gotowe do zbiorów od połowy czerwca do początku września, a co ciekawe, wyróżnia się aż 1500 gatunków tego popularnego krzewu.

 

Kiedy zbiory?

Termin zbioru agrestu uzależniony jest od przeznaczenia owoców. Do bezpośredniego spożycia najlepiej nadaje się agrest w pełni dojrzały, natomiast jeszcze zielony agrest doskonały będzie na przetwory, soki i marmolady.

Owoce agrestu są ponadto bogate m.in. w potas, wapń, fosfor, żelazo, magnez i cynk, a także witaminę C, A i B. Agrest posiada również właściwości zbawienne w kłopotach trawiennych i zaparciach. Nalewka z agrestu polecana jest także osobom, które borykają się z kłopotami z sercem, narządem wzroku oraz niedostatkiem minerałów w zębach i kościach.

 

Przepis na nalewkę z agrestu

Składniki, jakich potrzebujemy do przygotowania nalewki to: 2 kg agrestu, 1 kg cukru, 1 l spirytusu i 0,5 l wody.

Przygotowanie

Przepis na nalewkę jest bardzo prosty. Owoce agrestu wystarczy umyć, obrać z szypułek i przesypać do dużego słoja. Możesz je także lekko zgnieść lub ponacinać nożem, tak aby alkohol mógł wydobyć więcej smaku i aromatu z owoców. Następnie całość zasypać cukrem i odstawić, aż owoce puszczą sok - w praktyce będą to 2 - 3 dni.

Po tym czasie, do słoja dolać uprzednio przegotowaną wodę i spirytus, a potem znów odstawić nalewkę na około 20 dni. Nalewka przez ten czas powinna leżakować w ciepłym i ciemnym miejscu. Przez te dwa lub trzy tygodnie, co jakiś czas staraj się wstrząsać słojem, by dokładnie wymieszać ze sobą wszystkie składniki.

Odstaw słój w ciemne miejsce

Aby uzyskać w pełni klarowną konsystencję, należy przefiltrować nalewkę z agrestu przez gazę, rozlać do butelek i odstawić na kolejne 2 lub 3 miesiące w ciemne miejsce. Pozostałe po przefiltrowaniu owoce wcale nie muszą się zmarnować. Możesz wykorzystać je do ciast, deserów lub w formie kostek lodu - do różnego rodzaju drinków.

Nalewka z agrestu - a może likier?

Jeszcze innym pomysłem na wykorzystanie pozostałego agrestu może być użycie go do przygotowania likieru. W tym wypadku przepis wskazuje, żeby owoce ponownie zalać taką samą ilością spirytusu, ale większą dawką cukru - może nawet więcej niż 1 kg cukru.

Inne przepisy

Ze względu na fakt, że agrest nie oddaje do nalewki zbyt wiele aromatu, to bardzo popularne są różnego rodzaju modyfikacje przepisu, uwzględniające rozmaite dodatki i przyprawy, takie jak laski wanilii lub imbir. Na 1 kg agrestu sugeruje się dodawać połowę laski wanilii i/lub 1 kawałek imbiru.

Nalewka agrestowa na wódce

Nalewkę z agrestu możemy również przygotować bez udziału wody. We wstępnej wersji, po dwóch dniach dodawaliśmy składniki - wodę i spirytus. W tym przypadku zastępujemy je 0,5 l wódki i 0,5 l spirytusu. Odstawiamy nalewkę na 3 tygodnie, po czym filtrujemy, przelewamy do butelek i odstawiamy znów na około 4 tygodnie w odpowiednio ciemne miejsce.

Nawiasem mówiąc, standardowa nalewka z agrestu jest trunkiem nieco słabszym od innych domowych nalewek, ponieważ zaleca się stosowanie alkoholu o zawartości około 50%. Ponadto agrest nie jest sam w sobie zbyt kaloryczny, dlatego nalewka agrestowa będzie doskonałym wyborem dla wszystkich smakoszy, którzy liczą wartość odżywczą.

Banalnie prosty przepis na nalewkę

 

Podsumowując przygotowanie trunku, jakim jest agrestówka, warto zauważyć, że kiedy już zdobędziemy odpowiednie owoce agrestu, to reszta nie powinna stanowić problemu dla nikogo, kto chociaż trochę orientuje się w kuchni. Przepis jest prosty i nie wymaga szczególnie dużych umiejętności.

Równocześnie, nalewka z agrestu jest na tyle rzadko spotykana, że ustawienie butelek nalewki na stole może stanowić zaskoczenie dla biesiadników i z pewnością nikt nie przejdzie obojętnie wobec tego trunku. W tej kwestii nalewkę z agrestu można postawić w jednym rzędzie z takimi domowymi napitkami, jak chociażby nalewka z rabarbaru.

O ile jednak ta ostatnia traktowana jest jako trunek dla koneserów, to agrestówka powinna przemówić swoim smakiem do szerokiego grona odbiorców.

[product category_id="23" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium