Sprzęt i składniki potrzebne do przygotowania wina z kiwi
-
drożdże winiarskie oraz pożywka,
-
pojemnik fermentacyjny o pojemności 30 litrów,
-
ok. 20 kg dojrzałych owoców kiwi
-
3 kg cukru białego,
Wybór owoców
Przy zakupie kiwi bardzo ważną kwestią jest sprawdzenie jego dojrzałości. Owoce, które nie są dojrzałe są twarde, wybór takich owoców skutkować może koniecznością dodania większej ilości cukru niż w przepisie. Dodatkowo smak wina również może się różnić. W poszukiwaniu tańszego i bardziej dojrzałego owocu warto udać się na lokalne targowiska czy bazary.
Sposób przygotowania:
Owoce, które będą wykorzystywane do nastawu należy dokładnie opłukać aby pozbyć się wszelkich zanieczyszczeń. Końcówki owoców należy odciąć i wyrzucić, a pozostałą część owoców pokroić. Wielkość pokrojonych elementów nie ma większego wpływu w związku, z tym że owoce są miękkie. Wszystkie pocięte części należy wrzucić do pojemnika fermentacyjnego. Do wkładu owocowego należy dodać 3 kilogramy cukru rozpuszczonego w wodzie. Taki syrop cukrowy wzmocni działanie drożdży. Dodanie drożdży winnych i pożywki winiarskiej powinno zakończyć przygotowania. Do wina nie stosujemy na razie żadnych dodatków, po jego zlewaniu należy sprawdzić, czy nie należy dodać do niego dodatkowej ilości cukru.
Wino z kiwi stanowi ciekawy i rzadki nastaw, a po zabutelkowaniu doskonale sprawdzi się jako niepowtarzalny prezent. Zapraszamy do sprawdzenia naszych innych wyjątkowych przepisów.
W drugiej części filmu z nastawem z winem z kiwi zajmiemy się odrzuceniem z niego owoców oraz przefiltrowaniem wina.
Przefiltrowujemy zawartość przy pomocy dwóch sitek nałożonych na siebie, aby mieć pewność, że pozbędziemy się z nastawu wszystkich niechcianych pestek oraz cząstek owoców (opcjonalnie można też użyć woreczków filtracyjnych). Dociskamy mieszadłem nasiąknięte trunkiem owoce, aby nie zmarnować ani kropli.
Po tej czynności przelewamy wino do pierwotnego balonu i następuje moment, w którym można wino skosztować i dosłodzić je wedle uznania. Następnie zamknięty rurką fermentacyjną balon z winem odstawiamy i po pewnym czasie (po zebraniu się na dnie balonu charakterystycznego osadu) zlewamy je znad wspominanego osadu w kilkutygodniowych odstępach czasowych (zależne są one od tempa zbierania się osadu). Zlane wino pozostawiamy w balonie do klarowania.
➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania