Malinowynos.pl

Darmowa dostawa kurierem Inpost od 299 zł :)

Przepis na wino z mniszka lekarskiego wg Malinowynos.pl

Blog Malinowego nosa :)
Jeśli masz wątpliwości w sprawach przepisów, proporcji, zastosowania, rodzaju czy ilości zamawianego towaru zadaj pytanie naszemu ekspertowi! Chętnie podzielimy się z Państwem naszym doświadczeniem!
0

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=gD1e9ZEAWwY

Mniszek lekarski, szerzej znany jako pospolity mlecz, to doskonały składnik na wino. Wszędzie jest go pod dostatkiem, więc dlaczego nie wykorzystać go do przyrządzenia domowego trunku? Niskie koszty produkcji i ciekawy smak, to wystarczające powody do wybrania się na pobliską łąkę. Nie zwlekaj z tym, bo mlecze szybko zamienią się w dmuchawce, z których ciężko wyprodukować jakikolwiek napitek.

Do 10 litrów wina z mniszka lekarskiego potrzebujesz:

  • 4-5 l płatków mniszka (albo więcej, jeśli chcesz),
  • ok. 2 kg cukru,
  • 8 l wody,
  • 40 g kwasku cytrynowego,
  • pożywki i drożdży (np. Aromatic Wine Complex).

Sprzęt do produkcji wina:

  • plastikowe wiadro,
  • duży garnek,
  • worek filtracyjny,
  • balon z korkiem i rurką fermentacyjną.

Przygotowanie kwiatów mniszka lekarskiego na wino

Mlecze zbieraj na polanie usytuowanej daleko od drogi. Dzięki temu surowiec będzie wolny od zanieczyszczeń unoszących się ze spalin samochodowych. Na zbiory wybierz się w ciepły dzień, najlepiej z samego rana.  Do wina potrzebujesz samych płatków, więc od razu zbieraj jedynie główki mleczy (ok. 10 l lub więcej), bez zielonych łodyg. Podczas zbierania zauważysz, że na mleczach jest sporo korzystnego dla wina pyłku kwiatowego (uwaga na żółte ręce!), dlatego nie myj kwiatów żeby go nie stracić.

Kiedy zbierzesz już potrzebną ilość główek mniszka, rozłóż je na gazetach, aby pozbyć się insektów na nich bytujących. Następnie musisz usunąć z kwiatów zielone końcówki. Do wina potrzebujesz jedynie cienkich, delikatnych płatków, które możesz odciąć nożyczkami lub odrywać palcami. Pewnie gdyby nie ta żmudna czynność, zrobilibyśmy znacznie więcej wina z mniszka. Poza tym skubanie płatków pozbawia nas około połowy surowca – z 10 litrów główek zostało 5 litrów płatków, które wykorzystamy do sporządzenia 10 litrów trunku. Oczywiście z tej ilości składników możesz zrobić więcej wina, ale wtedy smak może wyjść trochę zbyt płaski i mało intensywny.  Na początku musisz jednak zrobić wywar z tychże płatków. Zalej je więc 5 litrami wrzątku, możesz dodać też pokrojoną na cząstki, nieobraną pomarańczę lub cytrynę. Wywar powinien naciągać przez ok. jedną dobę (maksymalnie 48 h) w chłodnym miejscu.   

Przygotowanie nastawu do fermentacji

Po 24 godzinach musisz odfiltrować wywar z mlecza. Do balona wlejesz sam płyn pozbawiony płatków. Aby takowy otrzymać, przelej płyn do drugiego garnka przez worek filtracyjny. Teraz wsyp do płynu kwasek cytrynowy i zajmij się przygotowaniem syropu cukrowego. W tym celu rozpuść 2 kg cukru w 3 litrach wody, a potem przelej otrzymany płyn do balona z wywarem. Na koniec wsyp matkę drożdżową (my użyliśmy ok. 1/3 saszetki Aromatic Wine Complex, mieszanki niewymagającej uwodnienia). Po kilku dniach, kiedy wino zacznie pracować możesz dopełnić balon, choć sami tego nie robiliśmy. Zalecamy też etykietowanie nastawu, czyli umieszczenie na nim informacji o dacie, rodzaju wina i ilości użytych składników. Dzięki temu masz stałą kontrolę nad swoją produkcją i unikniesz pomyłek przy większej ilości balonów.

Jeśli brakuje Ci sprzętu do produkcji wina, piwa, destylatów lub innych domowych trunków, skorzystaj z oferty naszego sklepu internetowego Malinowy Nos.

Do zobaczenia podczas naszych następnych wideo-poradników na temat wytwórstwa domowych alkoholi! Aby nie przegapić żadnego odcinka, polub nasz kanał YouTube i fanpage na Facebooku!

[product category_id="70" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Promocje
Zaprawka do alkoholu Gentle Cognac 50 ml na 1,5l
Zaprawka do alkoholu Gentle Cognac 50 ml na 1,5l
12,99 zł 9,99 zł
szt.
Zaprawka do alkoholu Pure Gold Tequila 50 ml na 1,5l
Zaprawka do alkoholu Pure Gold Tequila 50 ml na 1,5l
12,99 zł 11,99 zł
szt.
Piwo domowe US West Coast
Piwo domowe US West Coast
59,99 zł 57,99 zł
szt.
Piwo domowe Special Bitter + drożdże
Piwo domowe Special Bitter + drożdże
59,99 zł 57,99 zł
szt.
Piwo domowe Belgian Blonde Ale + drożdże
Piwo domowe Belgian Blonde Ale + drożdże
59,99 zł 57,99 zł
szt.
Piwo domowe Czech Pils + drożdże
Piwo domowe Czech Pils + drożdże
59,99 zł 57,99 zł
szt.
Korkownica metalowa dwuramienna do butelek Fredi
Korkownica metalowa dwuramienna do butelek Fredi
59,99 zł 56,99 zł
szt.
Zaprawka anyżowa do alkoholu Uzu Anise 200 ml na 6l
Zaprawka anyżowa do alkoholu Uzu Anise 200 ml na 6l
39,99 zł 29,99 zł
szt.
Zaprawka do alkoholu Smoky Red Whisky 200 ml na 6l
Zaprawka do alkoholu Smoky Red Whisky 200 ml na 6l
39,99 zł 34,99 zł
szt.
do góry
Szablony Shoper Modern™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium