Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Wino z koncentratu winogronowego - ekspresowo i wygodnie

blog MalinowyNos

Link do filmu z przepisem: https://www.youtube.com/watch?v=_FVNbJs15ns

 

Jak przygotować wino z winopaku? Najprostszy przepis na wino!

Cześć! Jeśli nie masz zbyt dużo wolnego czasu, zachęcamy Cię do skorzystania z szybkiego przepisu na domowe wino z winogron. Do przygotowania winka użyjemy winopaków zawierających zagęszczony sok z winogron odmiany białej (Muscat) oraz odmian czerwonych (Cabernet Sauvignon i Merlot w równych proporcjach). Jedno opakowanie wystarczy na przygotowanie ok. 10 litrów trunku. Żeby było ciekawiej, nie będziemy nastawiać osobno wina czerwonego i białego, tylko w jednym balonie wymieszamy dwa różne koncentraty.

Z zagęszczonego soku owocowego możesz również zrobić szybkie domowe nalewki oraz prosty cydr jabłkowy. Koncentraty to doskonałe rozwiązanie, gdy nie masz czasu na przygotowanie trunku od A do Z lub w okresie zimowym, gdy brakuje świeżych owoców.

 

Składniki na wino winogronowe:

  • Winopak z białych winogron odmiany Muscat,
  • Winopak z czerwonych winogron odmian cabernet sauvignon 50% i merlot 50%,
  • woda,
  • drożdże winiarskie,
  • 1,5 kg cukru.

 

Sprzęt do wyrobu wina:

  • balon 25 l + korek i rurka fermentacyjna,
  • garnek,
  • mieszadło,
  • wężyk do dekantacji,
  • pojemnik fermentacyjny z kranikiem,
  • butelki,
  • korki,
  • korkownica,
  • dodatkowo: pipeta, menzurka, cukromierz.

 

Przygotowanie nastawu z winopaków

Najpierw w dużym garnku wymieszaj zawartość obu winopaków. Przelej całość do balona używając dużego lejka. Następnie uzupełnij pojemnik ciepłą wodą do uzyskania ok. 20 litrów nastawu. Teraz warto sprawdzić zawartość cukru, dzięki czemu łatwo zaplanujesz docelową moc wina. Pobierz pipetą niewielką ilość rozcieńczonego soku, po czym wlej próbkę do menzurki. Włóż cukromierz tak, aby nie dotykał ścianek pojemnika i odczytaj wynik. W naszym przypadku przyrząd wskazał stężenie 17°Blg, co powinno dać ok. 8% alkoholu. Chcemy zaprojektować wino wytrawne o mocy 12% i z naszych obliczeń wynika, że powinniśmy dosypać jeszcze 1,5 kg cukru. Oczywiście taka ilość cukru naraz jest zbyt wysoka dla drożdży, dlatego kolejną dawkę dodamy dopiero po 1-2 tygodniach fermentacji.

Po sprawdzeniu poziomu cukru w nastawie, dodaj drożdże postępując według instrukcji na opakowaniu. Na koniec zamknij balon korkiem z rurką fermentacyjna i naklej etykietę zawierającą najważniejsze informacje. Warto zanotować m.in. datę przygotowania nastawu, rodzaj użytego surowca i stężenie cukru. Tak przygotowany nastaw odstaw do fermentacji w ciepłe miejsce.

 

Dodanie drugiej partii cukru do nastawu

Drożdże przefermentowały część cukru z nastawu i teraz możesz dodać im kolejną partię sacharozy. Pamiętaj, by nigdy nie sypać do nastawu nierozcieńczonego cukru. Kryształki są gorzej przyswajalne przez drożdże, co może mieć negatywny wpływ na postęp fermentacji. Jeśli nie chcesz już rozcieńczać soku możesz rozpuścić cukier w niewielkiej ilości lekko podgrzanego nastawu. Możesz też zrobić tak  jak my – czyli zagotować trochę wody i do gorącej wsypać cukier. Całość dokładnie wymieszaj aż do całkowitego rozpuszczenia się kryształków cukru, następnie wystudź i wlej do nastawu. Bez względu na metodę jaką zastosujesz, solidna dawka pożywienia z pewnością pobudzi drożdże do dalszej pracy. Teraz możesz zamknąć balon korkiem z rurką fermentacyjną i czekać na zakończenie fermentacji.

 

Zlewanie płynu znad osadu

Kiedy nastaw przestanie pracować, możesz przystąpić do zlewania płynu znad osadu. Umieść pojemnik fermentacyjny lub inne duże naczynie poniżej balona z winem. Weź wężyk do dekantacji i jeden koniec włóż do balona, drugi do podstawionego pojemnika. Teraz zassij mocno płyn i czekaj, aż grawitacja dokończy dzieła. Na koniec umyj dokładnie balon z nagromadzonego osadu – przyda się do kolejnego nastawu, po czym przygotuj się do butelkowania swojego młodego wina winogronowego.

Zanim zamkniesz swoje wino w butelkach, skontroluj jego jakość dokonując uważnej próby organoleptycznej. Umieść próbkę trunku w menzurce, po czym sprawdź pod światło kolor i klarowność płynu. Następnie włóż do probówki pływak cukromierza i zrób pomiar stężenia cukru. Na koniec skosztuj wina i oceń, czy jego smak Ci odpowiada. Nasza próba wykazała, że nastaw jeszcze nie dofermentował do końca i nadal wydziela lekki gaz. Aby uniknąć wybuchu granatów, nie zdecydowaliśmy się na butelkowanie, tylko odstawiliśmy wino na ok. 1 miesiąc.

 

Butelkowanie wina winogronowego

Gdy drożdże całkowicie zakończą pracę, możesz zabrać się za rozlew wina do butelek. Jeśli tak jak my, do zlewania znad osadu użyłeś pojemnika z kranikiem, teraz masz ułatwione zadanie. Posługując się wygodnym kranikiem, rozlewaj wino do kolejnych czystych i zdezynfekowanych butelek. W międzyczasie przygotuj korki – włóż je do wysokiego naczynia, zalej wrzątkiem i zabezpiecz słoikiem lub szklanką, aby nie wypływały na powierzchnię. Po kilku minutach korki zmiękną i będą nadawać się do zatykania butelek za pomocą dowolnej korkownicy, np. dwuramiennej.

Zabutelkowane wino możesz ozdobić samodzielnie wykonanymi etykietami i kapturkami termokurczliwymi. Dodatki nadadzą butelkom profesjonalny wygląd, dzięki czemu Twoje wino będzie efektownie prezentować się na stole.

 

Zachęcamy do tworzenia domowych trunków i regularnego oglądania naszego poradnika z ciekawymi przepisami. Do zobaczenia!

 

[product category_id="23" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium