Link do filmu z przepisem: https://www.youtube.com/watch?v=EFPFYqOsVrc
Przepis na wino z kwiatów akacji
Tym razem proponujemy Ci przepis na wino z kwiatów akacji. Przygotowanie napoju nie jest skomplikowane, a otrzymany trunek z pewnością będzie bardzo smakowity i aromatyczny. Do dzieła!
Na 20 l wina akacjowego potrzebujesz:
- 20 l kwiatów akacji,
- 5 kg cukru,
- 16 l wody,
- pożywki i drożdży, np. Aromatic Wine Complex.
Sprzęt do wykonania wina w domu:
- duży garnek,
- wiaderko,
- balon z korkiem i rurką fermentacyjną,
- mieszadło,
- sitko,
- lejek do balona.
Przygotowanie kwiatów na wino
O ile składniki do wina owocowego możesz kupić, o tyle do wina kwiatowego musisz sam się o nie postarać. Znajdź odpowiednie drzewo i, najlepiej podczas słonecznej pogody, zerwij potrzebną ilość kwiatów. Aby nie zajęło Ci to całego dnia, wykorzystaj do pomocy innego domownika. My zbieraliśmy całe kiście z liśćmi, dlatego uwinęliśmy się dość szybko. Możesz być bardziej dokładny i od razu zrywać pojedyncze kwiaty, wtedy z kolei stracisz mniej czasu na ich oczyszczanie. Jeśli natomiast zerwałeś kiście, musisz teraz oddzielić kwiaty od łodygi i liści. Uchwyć zielony koniec i przeciągnij palcami po kwiatostanach. Białe kwiatki z łatwością się oddzielają, więc nie jest to zbyt żmudne zajęcie.
Przygotowanie nastawu
Nie jesteśmy zwolennikami poddawania kwiatów fermentacji, dlatego do nastawu wykorzystaliśmy sam wywar. Delikatne kwiaty łatwo oddają smak i aromat, dlatego posługiwanie się samym płynem uzyskanym z ich zaparzenia, jest jak najbardziej zasadne. Oczywiście możesz postępować według własnej, sprawdzonej metody. My wrzuciliśmy do garnka oczyszczone kwiaty, zalaliśmy je obficie wrzącą wodą i odstawiliśmy na całą noc. Zachęcamy też do spróbowania świeżych kwiatów akacji – są jadalne i warto poznać ich smak, zanim sporządzisz z nich wino.
Fermentowanie nastawu z kwiatów akacji
Gotowy wywar przefiltruj i przelej do balona, a następnie sporządź syrop cukrowy. W tym celu rozpuść 3 kg cukru w 3-4 litrach wody. Po wlaniu syropu do wywaru, dodaj matkę drożdżową. My użyliśmy pół opakowania Aromatic Wine Complex – wygodnej mieszanki drożdży i pożywki nie wymagającej uwadniania. Na koniec wymieszaj nastaw i zatkaj balon korkiem z rurką fermentacyjną. Nie zapomnij o etykiecie, na której umieścisz datę, skład wina i użytą ilość cukru. Odstaw płyn do fermentacji, a po upływie tygodnia dolej kolejną partię syropu z 1-2 kg cukru. Wino z kwiatów akacji powinno być słodkie, bez nadmiernej kwasowości.
Wino z kwiatów czarnego bzu
Tydzień wcześniej przygotowaliśmy też nastaw z kwiatów czarnego bzu. Obecnie płyn dobrze fermentuje i wydziela ładny, zdecydowany aromat. Na początku do 15 litrów nastawu wykorzystaliśmy 3 kg cukru i jest to odpowiedni moment na dodanie do niego kolejnego kilograma cukru.
Jeśli nie masz wolnych balonów do sporządzenia kwiatowego wina albo brakuje Ci drożdży lub sprzętu – zapraszamy do naszego sklepu internetowego i stacjonarnego Malinowy Nos. Być może zainteresuje Cię nasza oferta różnorodnych butelek do rozlewania wina, nalewek, piwa czy destylatów. Zachęcamy też do zakupu produktów miesiąca dostępnych w promocyjnych cenach. W tym miesiącu polecamy drożdże gorzelnicze Coobra Mega Pack, drożdże gorzelnicze T48 i butelkę 700 ml z zakrętką. Przypominamy też, że za niedługo rozpocznie się sezon na owoce i już teraz zapraszamy do obejrzenia filmu z przygotowania wina truskawkowego.
Subskrybuj nasz kanał na YouTube i polub nasz fanpage na Facebooku, jeśli chcesz być zawsze na bieżąco z kolejnymi odcinkami wideo poradnika Malinowy Nos!