Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Miód Pitny - Trójniak - butelkowanie

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=cHn63mdyDNk

Jak butelkować miody pitne (trójniak)?

Ten odcinek video-poradnika poświęciliśmy miodowi pitnemu. W lipcu 2013 roku nastawiliśmy balonik trójniaka i teraz przystąpimy do jego butelkowania. Na dnie balona zgromadził się osad, dlatego najpierw zlejemy płyn do fermentatora wyposażonego w wygodny kranik.

Nasz miód pitny - Trójniak

 

Do naszego dwu i pół-letniego trójniaka użyliśmy miodu słonecznikowego i nie użyliśmy żadnych dodatków. Teraz trochę ubolewamy nad tym, gdyż dzięki dodatkowym składnikom (np. chili, czekolada, przyprawy korzenne) miód zyskuje ciekawe nuty aromatyczno-smakowe. W każdym razie, nasz trójniak ma ciemną, głęboką barwę i zdążył się ładnie wyklarować. Okazuje się zatem, że dwa i pół roku wystarczy, by trójniak nadawał się do butelkowania. Przez ten okres miód był trzy razy zlewany znad osadu, a w tym filmiku zrobiliśmy to po raz trzeci. Warto dodać, że jeszcze rok temu cukromierz wskazywał 12 stopni Blg.

 

Zlewanie miodu znad osadu

Do balona umieszczonego na podwyższeniu, włożyliśmy jeden koniec elastycznego wężyka, a drugi umieściliśmy w pojemniku fermentacyjnym położonym niżej. Następnie zaciągnęliśmy płyn przez drugą końcówkę i kontrolowaliśmy przebieg zlewania płynu. Podczas tej czynności ważne jest, by nie wzruszyć osadu i nie zaciągnąć go przez wężyk.

 

Butelkowanie miodu pitnego

Przy okazji butelkowania przypominamy, że nie warto spieszyć się z rozlewaniem trunku. Lepiej odczekać dłużej, aby płyn dobrze się wyklarował i dojrzał. Dzięki temu do butelek trafi przejrzysty i stabilny napitek, który nawet przy długotrwałym przechowywaniu zachowa swoje walory.

Nasz trójniak zlaliśmy do wspomnianego wiaderka fermentacyjnego wyposażonego w kranik. To dodatkowe akcesorium pozwala na wygodne i precyzyjne rozlanie trunku do butelek czy kieliszka. Przed rozlewem nie odmówiliśmy sobie przyjemności skosztowania miodu, który okazał się przyjemny w smaku i nie za słodki. Z pewnością warto było na niego czekać.

Do butelkowania miodu pitnego najlepiej użyć butelek z ciemnego szkła, gdyż przechowywanie miodu opiera się na podobnych zasadach jak przechowywanie wina. Można też wykorzystać przezroczyste butelki o niewielkiej pojemności (np. butelka kropla), by później sprezentować znajomym próbkę swojej produkcji.

Kranik pozwolił nam szybko uporać się z rozlaniem trójniaka do niewielkich buteleczek. Na koniec sporządzimy etykiety informacyjne, by trunek zyskał profesjonalną prezencję. Jeśli nie masz doświadczenia w miodach pitnych, odsyłamy Cię do naszego filmiku z przygotowania Czwórniaka, w którym przedstawiliśmy przepis krok po kroku. Czwórniak jest jeszcze w balonie, choć dojrzewa trochę krócej niż trójniak, który zawiera więcej miodu.

 

Nasze pozostałe wina

Jakiś czas temu nastawiliśmy też egzotyczne wino bananowe. Obecnie wino jeszcze pracuje w przezroczystym fermentatorze z rurką fermentacyjną i kranikiem. Dzięki kranikowi możemy w każdej chwili sprawdzić postęp naszego trunku, ocenić jego przejrzystość i walory smakowe. Nasze wino bananowe jest całkiem przejrzyste, choć jeszcze musi się klarować.

W innym pojemniku fermentacyjnym pracuje nasze wytrawne wino z różowych winogron. I znów, dzięki kranikowi, mogliśmy pobrać próbkę bez otwierania wieka, by skontrolować właściwości nastawu. Winko okazało się ładnie wyklarowane, bardzo aromatyczne, mocno alkoholowe i przyjemne w smaku.

Zachęcamy też do obejrzenia filmu, w ktorym nastawiliśmy wino kawowe i polecamy nastawienie takiego trunku! Nasze wino z listopada zapowiada się znakomicie i już jest bardzo przyjemne w smaku.

W najbliższym czasie zamierzamy nastawić cydr z soku z kartonika, który jest dobrym rozwiązaniem na zimowy przestój w owocach sezonowych. Dla urozmaicenia, oprócz soku jabłkowego, wykorzystamy sok pomarańczowy. Jesteśmy ciekawi efektu i chętnie podzielimy się z Tobą swoim doświadczeniem. Chcemy nagrać też filmik z przygotowania likieru krówkowego, by udostępnić Ci nasz przepis.

 

Do zobaczenia w kolejnych odcinkach naszego video-poradnika! Subskrybuj kanał YouTube Malinowy Nos, żeby dostawać powiadomienia o nowych odcinkach!

[product show="new" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium