Domowi producenci piwa, wina lub mocniejszych trunków, doskonale wiedzą co służy, a co szkodzi alkoholowi. Wiedzę tę nabywają z fachowych publikacji, Internetu, od znajomych wytwórców oraz, co nieuniknione, na drodze własnych błędów. Niektórzy traktują kwestię magazynowania po macoszemu. Wychodzą z założenia, że skoro alkohol i tak zostanie wkrótce wypity, nie warto zaprzątać sobie głowy stwarzaniem odpowiednich warunków do przechowywania. Inni wolą, by alkohol dojrzał do konsumpcji i nabrał pełni smaku i aromatu. Ale czas oczekiwania nie zawsze zostanie odpowiednio wynagrodzony. Może się okazać, że niewłaściwie przechowywane wino zwietrzeje, a whisky straci głęboką barwę. Jak temu zapobiec i uniknąć rozczarowania podczas pierwszej degustacji samodzielnie wyprodukowanego alkoholu?
Jak przechowywać mocne alkohole?
Mocne alkohole, typu wódka, whisky czy koniak, nie podlegają działaniu mikrobów. Jest to o tyle dobra wiadomość, że po otwarciu mogą być przechowywane właściwie przez nieograniczony czas, bez szkody dla trunku. Alkohol o mocy 40% i większej nie spleśnieje i nie podda się niekorzystnym bakteriom. Oczywiście butelkę należy szczelnie zamknąć, a gdy jest już w połowie pusta, alkohol trzeba przelać do mniejszego naczynia. Zapobiegnie to wietrzeniu i negatywnemu wpływowi powietrza na właściwości organoleptyczne trunku. Przelewając whisky czy koniak do karafki, zwróć uwagę na zamknięcie naczynia. Zwykła, nakładana zatyczka przepuszcza powietrze, dlatego lepiej wyposażyć się w specjalną karafkę do whisky lub użyć odpowiedniej wielkości korka.
Wartym zauważyć, że światowe alkohole z górnej półki są sprzedawane w zakorkowanych butelkach. Choć w warunkach domowych wygodniej jest korzystać z nakrętek, to właśnie korek jest synonimem dobrej jakości. No i dzięki niemu pierwsza degustacja, okraszona charakterystycznym dźwiękiem otwieranej butelki, jest jeszcze bardziej uroczysta. A jeśli zdecydujesz się na korkowanie własnoręcznie produkowanej whisky pamiętaj, żeby postawić butelkę pionowo. W odróżnieniu od wina, korek nie powinien mieć kontaktu z mocnym alkoholem. Jeśli martwisz się, że zatyczka rozeschnie się i do butelki dostanie się powietrze, możesz dodatkowo zabezpieczyć pojemnik lakiem, po czasie wymienić korek na większy albo… wybrać jednak nakrętkę.
Jak wiadomo, każdy alkohol boi się światła, dlatego inwestuj w ciemne butelki. Ale jeśli przelewasz wódkę, whisky lub koniak do przezroczystej, zadbaj o to, by nie padały na nią promienie słoneczne. Najciemniejsze miejsce w piwnicy, pokój zasłonięty roletami czy barek w zacienionym kącie to odpowiednie warunki dla whisky, która pod wpływem słońca może zmienić smak i kolor. Lepiej też nie przechowywać mocnych alkoholi w pobliżu źródeł ciepła. Wystrzegaj się zatem kaloryferów, kominka czy szafek nad kuchenką.
Leżakowanie wina. Podstawy
Leżakowanie wina to temat rzeka, ale każdy winiarz zna podstawowe zasady. Ważne jest zachowanie wilgotności powietrza w przedziale 70-75%. Aby dostosować pomieszczenie do tych warunków, zaopatrz się w higrometr i skorzystaj z domowych sposobów na zoptymalizowanie wilgotności (np. zastosuj nawilżacze lub wysyp podłogę żwirem). Koniecznie dostosuj też temperaturę pamiętając, że powinna być w miarę stała. Wina białe lubią chłód (10-12°C), czerwone wolą nieco cieplejszy klimat (14-18°C).
Kolejnym bardzo ważnym aspektem, jaki musisz wziąć pod uwagę, jest nadwrażliwość tego szlachetnego trunku na światło. Zdecydowaniem najlepsze warunki do przechowywania wina uzyskasz w pozbawionej okien piwnicy, oświetlanej w razie potrzeby słabą żarówką, diodami LED lub świeczkami. Również w przypadku win (zwłaszcza czerwonych) lepiej jest wybierać butelki z ciemnego szkła.
Jak zapewne wiesz, wino musi leżakować, czyli butelki powinny być ustawione w pozycji poziomej, np. w specjalnych regałach. Zapobiega to wyschnięciu i rozszczelnieniu korka, który powinien być dobrej jakości. Niekoniecznie trzeba inwestować w prawdziwe korki, dobre są też korki silikonowe lub z tworzywa sztucznego. Nie kruszą się i nie mają wpływu na właściwości wina. Dodatkowo można zabezpieczyć korek kapturkiem termokurczliwym, który lepiej reguluje wymianę gazową między trunkiem a otoczeniem. Wystrzegaj się też przechowywania wina w pobliżu silnych zapachów, alkohol nie powinien sąsiadować z kiszoną kapustą czy lakierami.
Jak przechowywać piwo?
Piwo, wbrew niektórym opiniom, nie jest prymitywnym napojem. Również ono ma swoje wymogi dotyczące warunków przechowywania. Pierwszym z nich jest oczywiście temperatura. Pożądany zakres to 0 do 18°C, najlepiej bez większych wahań. Piwo jest wrażliwe na wszelkie drgania, dlatego jeśli mieszkasz w pobliżu torów kolejowych, zadbaj o to, by Twoim piwem nie „trzęsło”. I znów, do znudzenia powtarzamy, że alkohol lubi ciemność. Jeśli więc przelewasz trunek do przezroczystych butelek, postaraj się o całkowite zaciemnienie pomieszczenia, w którym je przechowujesz. Usuń też dodatkowe, mocne zapachy z otoczenia.
Alkoholowi kupionemu w sklepie bez różnicy go postawisz go czy położysz. Ale już domowe piwo warto kłaść poziomo. Dzięki temu osadzające się drożdże mają kontakt z większą ilością napoju, uzyskasz zatem lepszy smak piwa.
Pamiętaj! Warunki, w jakich przechowujesz alkohol, mają znaczenie. Nie chodzi tylko o pomieszczenie, ale również o butelkę i sposób zamknięcia. Zadbaj o domową produkcję od A do Z i bądź pewien, że pierwsza degustacja przebiegnie po Twojej myśli.
. Zapraszamy też na fanpage Malinowy Nos na Facebooku oraz na nasz kanał YouTube.
➡️ nasze butelki na wino: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
➡️ nasze korki: https://malinowynos.pl/korki-do-butelek
➡️ etykietki: https://malinowynos.pl/etykiety
Mogą Wam się przydać:
Wiadra fermentacyjne: https://malinowynos.pl/wiadra-fermentacyjne
Balony na wino: https://malinowynos.pl/balony
Worki Filtracyjne: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania
➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania