Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Butelki, karafki, balony i inne szkło do alkoholu. Podstawowe informacje

blog MalinowyNos

W życiu  wytwórcy domowych trunków szkło odgrywa niebagatelną rolę. To materiał niemal doskonały – nie podlega reakcji z alkoholem, nie wpływa na jego właściwości organoleptyczne i pozwala na długotrwałe przechowywanie bez szkody dla napoju. Ponadto szkło w wersji przezroczystej sprzyja kontrolowaniu przebiegu procesu produkcji, np. fermentacji czy klarowania. Nie bez znaczenia jest również fakt, że szklane pojemniki są estetyczne i łatwo utrzymać je w czystości. W obliczu tych zalet, nawet to, że szkło łatwo czasem ulega stłuczeniu, wydaje się nie mieć większego znaczenia. Przyjrzyjmy się zatem szklanym wyrobom, które mają stałe miejsce w produkcji, przechowywaniu i degustacji alkoholu.

 

Zobacz również nasz artykuł na temat butelek w domowej produkcji alkoholu.

 

Balon / gąsior / dymion

Bez tego tradycyjnego pojemnika o pękatym kształcie i wąskiej szyjce, żaden szanujący się winiarz nie rozpocznie produkcji ulubionego napoju. Choć opróżnianie i mycie gąsiora to niewdzięczne zajęcie, jak dotąd nie wymyślono lepszego naczynia do przeprowadzenia fermentacji trunku. Na rynku są dostępne balony o pojemności od 5 do nawet 60 litrów, choć w warunkach domowych poprzestaje się z reguły na gąsiorach 25-30-litrowych do wina i 5-10-litrowych do nalewek. W przypadku tych ostatnich, często stosuje się balony z szeroką szyjką, które ze względu na wygodę użycia, sprawdzają się też w przechowywaniu kiszonek i dżemów. Wybierając balon na potrzeby domowej produkcji alkoholu, warto zwrócić uwagę, czy do zestawu dołączono plastikowy lub wiklinowy kosz, który ogranicza ryzyko pęknięcia szkła i ułatwia przenoszenie naczynia.

 

Butelki

Przychodzi taki czas, kiedy trzeba „nabić alkohol w butelkę”. Niektórzy wykorzystują do tego celu butelki będące pozostałością po imprezie, inni inwestują w zupełnie nowe pojemniki. Pierwszy sposób jest z pewnością bardziej ekonomiczny, ale z drugiej strony ogranicza nasze możliwości. Wybierając butelki w sklepie, możemy dopasować pojemność, wygląd i kolor szkła do własnych potrzeb. Przykładowo, do win czerwonych, które są bardzo wrażliwe na działanie promieni słonecznych, wybierzemy butelkę oliwkową lub brązową o smukłym kształcie. Z kolei do przechowywania destylatów, zainwestujemy w niedrogie, przezroczyste butelki monopolowe lub piersiówki. Natomiast butelki przeznaczone na piwo lub cydr powinny być wykonane z mocnego, wytrzymałego szkła, by ograniczyć ryzyko wybuchu „granatu”.  Przy rozlewaniu gazowanego trunku, należy sprawdzić czy butelki nie posiadają wad, np. pęcherzyków powietrza w strukturze szkła, zarysowań, karbów i nierównomiernej grubości. Szeroki wybór szklanych butelek pozwala Ci zaopatrzyć się w profesjonalne egzemplarze znane z międzynarodowych standardów. I tak, swoje wino możesz przelać do wysokiej butelki o wyraźnie zaznaczonych ramionach typu Bordeaux, które są wykorzystywane przez producentów win włoskich i bordoskich. Zaś domowa wódka będzie wspaniale prezentowała się w butelce typu „Napoleon”, znanej wszystkim miłośnikom tej popularnej brandy.

Oczywiście, niezależnie od tego czy zaopatrujesz się w butelki z rynku wtórnego czy pierwotnego, musisz je czymś zatkać. Tu sprawa wydaje się prosta – do butelek z gwintem stosujemy wygodne nakrętki, do pozostałych kapsle lub korki. Ale już korek korkowi nierówny. Innego korka użyjesz do korkowania wina przeznaczonego do wieloletniego leżakowania (korki naturalne), innego do nalewek (korki grzybki) lub gdy chcesz zaoszczędzić (korki aglomerowane). Oprócz zatyczek, musisz mieć też odpowiedni sprzęt, za pomocą którego umieścisz korek w szyjce. Zatkanie butelek z wódką sprowadza się do solidnego zakręcenia metalowej nakrętki (ewentualnie można dodatkowo użyć zaciskarki), ale już do korkowania wina czy kapslowania piwa, nie obejdzie się bez korkownicy i kapslownicy.

 

Karafki

Karafki nie są co prawda tak niezbędne jak butelki, ale jeśli chcesz podać domowy trunek w wykwintny sposób, stają się niezastąpionym naczyniem. Przydają się zwłaszcza wtedy, gdy trunek przechowujesz w używanych, nieco sfatygowanych już butelkach. Szklane bądź kryształowe karafki wspaniale zaprezentują się na stole podczas rodzinnego przyjęcia i będą wykwintną ozdobą barku. Najczęściej służą do przechowywania whisky, koniaku, nalewek i wina. Tradycyjna karafka ma pękaty lub prostokątny kształt, wąską szyjkę i zatykana jest szklanym lub drewnianym korkiem.  Możemy też spotkać bardziej wymyślne modele o kształcie instrumentu, beczki lub butelki, które wyposażone są w niewielki kranik do nalewania alkoholu. Czasami karafka zawiera też lejek, dzięki któremu wygodnie rozlejesz trunek do kieliszków. Przy zakupie warto sprawdzić szczelność korka, by później uniknąć problemu wietrzenia zawartości. Ma to znaczenie zwłaszcza wtedy, gdy karafka będzie Ci służyć do dłuższego przechowywania trunku.

 

Szkło stołowe

Kieliszki, szklanki, pokale i kufle – szkło dedykowane do alkoholu występuje pod rozmaitymi formami, różniącymi się kształtem i właściwościami. Przykładowo, brandy i koniak wypada podać w dużych, pękatych kieliszkach w kształcie tulipana, pozwalających na delektowanie się aromatem trunku. Natomiast likier pijemy w skromnych porcjach, toteż kieliszki do likieru są niewielkie i wąskie. Zaś miłośnik piwa chętnie wypije złocisty napój w solidnym kuflu czy pokalu opatrzonym logo browaru, który uwydatni wysoką pianę. Choć kupowanie szkła specjalnie do określonego rodzaju alkoholu niektórzy uznają za fanaberię, kolekcjonerów szkła stołowego nie brakuje. Odpowiednio dobrane kieliszki i szklanki pozwalają nie tylko na efektowne serwowanie alkoholu, ale również na wydobycie w pełni jego bukietu smakowo-zapachowego.

 

Zainteresował Cię ten artykuł? W takim razie sprawdź również pozostałe wpisy na naszym blogu dla producentów domowych alkoholi. Zachęcamy też do zakupów w naszym sklepie internetowym ze sprzętem do wytwórstwa wina, wódek, piwa i innych smacznych trunków.

 <div class="box loading">[product show="new" slider="true"]</div>

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium