Link do filmu- https://www.youtube.com/watch?v=HbL-OfXnqTI
Fermentacja nastawu cukrowego 100L - przepis i test drożdży
Cześć! Przygotowaliśmy dla Ciebie kolejny test drożdży do powiększonych nastawów o objętości 100l. W tym odcinku sprawdziliśmy możliwości drożdży Puriferm XXL i jako surowca użyliśmy 28 kg glukozy. Poprzednio testowaliśmy drożdże Alcotec Mega Pack 100 l na nastawie z 25 kg cukru i byliśmy bardzo zadowoleni z przebiegu fermentacji. Jak będzie tym razem? Cóż, glukoza należy do cukrów prostych, w związku z czym jest łatwiej przyswajalna przez drożdże niż sacharoza należąca do dwucukrów. Można się zatem spodziewać, że Puriferm XXL poradzą sobie jeszcze lepiej z dużym nastawem niż produkt Alcotec’a. Ale czy nasz test to potwierdzi?
Sprzęt do produkcji cukrówki:
- beczka o pojemności powyżej 100 l,
- duży garnek,
- mieszadło,
- cukromierz,
- ew. taboret gazowy.
Składniki na cukrówkę:
- 28 kg glukozy,
- drożdże Puriferm XXL na 100 l,
- woda.
Opakowanie drożdży Puriferm XXL na 100 l zawiera aktywne komórki drożdży w ilości odpowiedniej do przeprowadzenia fermentacji powiększonego nastawu. W saszetce znajdują się również witaminy, minerały i inne składniki odżywcze, składające się na optymalnie zbilansowaną pożywkę wspierającą rozwój i pracę drożdży.
Przygotowanie nastawu 100 l na glukozie
Glukoza łatwiej fermentuje niż cukier i pozwala uzyskać łagodniejszy w smaku destylat, jednak jest mniej wydajna. Jeśli chcesz przygotować taki nastaw, musisz pamiętać o zmianie proporcji w przepisie, gdyż glukozy potrzebujesz o 10-15% więcej niż sacharozy (zwykłego cukru).
Najpierw w wielkim garze zagotowaliśmy ok. 40 litrów wody wykorzystując do tego taboret gazowy. W kolejnym kroku dokładnie rozpuściliśmy glukozę w gorącej wodzie i wlaliśmy roztwór do plastikowej beczki. Następnie dopełniliśmy nastaw do 100 l i wystudziliśmy do ok. 35°C. Do ciepłego roztworu glukozy dodaliśmy drożdże i starannie wymieszaliśmy całość. Na koniec przykryliśmy beczkę, jednak nie dokręcaliśmy wieka z uwagi na konieczność odprowadzania dwutlenku węgla wytrącającego się w czasie fermentacji.
Jak drożdże Puriferm XXL poradziły sobie z 28 kg glukozy?
W trakcie fermentacji obserwowaliśmy nastaw i kontrolowaliśmy pracę drożdży za pomocą cukromierza. Na początku powstała niewielka ilość piany i można było usłyszeć charakterystyczne, głośne „syczenie” cukrówki. Po 3-4 dniach fermentacja przebiegała już spokojniej, a cukromierz coraz głębiej zatapiał się w nastawie. Ostatecznie drożdże przerobiły całą dawkę glukozy (28 kg w 100 l nastawu) po 10 dniach od nastawienia. Po zakończeniu fermentacji cukrówka zyskała mlecznobiały kolor i mętną konsystencję, wymagała zatem klarowania grawitacyjnego bądź użycia preparatu klarującego.
Podsumowując test, można stwierdzić, że drożdże Puriferm XXL nie sprawiają problemów w trakcie fermentacji i z łatwością przerabiają 28 kg glukozy. Pracowały przez 10 dni, a więc o kilka dni dłużej niż przewiduje producent. Jednak w pomieszczeniu panowała nieco zbyt niska temperatura, by utrzymać efektywność drożdży na maksymalnym poziomie. Jeśli więc planujesz przygotować powiększony nastaw pamiętaj, że te drożdże najlepiej pracują przy temperaturze otoczenia powyżej 20°C.
Subskrybuj kanał YouTube Malinowy Nos i bądź na bieżąco z naszymi filmami. Czekają na Ciebie kolejne testy drożdży i ciekawe przepis