Link do filmu - https://youtube.com/watch?v=RS5m3BpfTbE
Cześć! Jeśli zastanawiasz się, jak wygląda cukrówka na glukozie, zapraszamy Cię do obejrzenia naszego wideo-poradnika. W tym nagraniu przeprowadziliśmy test super szybkich drożdży Puriferm UK-24. Zamiast cukru użyliśmy glukozy (zwaną też dekstrozą), czyli cukru prostego łatwo przyswajalnego przez drożdże, zapewniającego znacznie lepsze efekty fermentacji niż zwykły cukier będący źródłem dwucukru sacharozy.
Składniki na cukrówkę:
- 7 kg glukozy,
- woda,
- drożdże Puriferm UK-24.
Sprzęt do produkcji cukrówki:
- garnek,
- mieszadło,
- pojemnik fermentacyjny transparentny z miarką.
Puriferm UK-24 to kolejne ekspresowo działające drożdże, przerabiające 6 kg cukru w ciągu jednej doby, dając aż 14% alkoholu. Na potrzeby testu użyliśmy jednak 7 kg glukozy, która jest nieco mniej wydajna i należy dodać jej o 10-15% więcej niż sacharozy. Opakowanie drożdży zawiera również niezbędne składniki wspomagające fermentację – witaminy, minerały i mikroelementy, dzięki czemu nie musisz dodawać innej pożywki do nastawu.
Przygotowanie cukrówki na glukozie
Najpierw zagotowaliśmy wodę w odpowiednio dużym garnku i w gorącej rozpuściliśmy ok. 7 kg glukozy. Starannie wymieszaliśmy, aby cukier uległ całkowitemu rozpuszczeniu. Przygotowany roztwór przelaliśmy do pojemnika fermentacyjnego transparentnego z podziałką i uzupełniliśmy wodą do uzyskania objętości 21 litrów. Kiedy nastaw osiągnął temperaturę ok. 30°C wsypaliśmy zawartość saszetki z drożdżami i dokładnie wymieszaliśmy całość. Następnie nakryliśmy pojemnik pokrywą, jednak nie dociskaliśmy jej, aby umożliwić swobodne ujście dwutlenku węgla wytrącającego się podczas burzliwej fermentacji.
Fermentacja glukozy na drożdżach Puriferm UK-24
W trakcie fermentacji wnikliwie obserwowaliśmy pracę drożdży i rejestrowaliśmy wyniki w kilkugodzinnych odstępach czasu, co możesz zobaczyć na naszym filmie. Na początku nastaw mocno się pienił, po 12 godzinach fermentacja przebiegała już nieco spokojniej. W tym czasie na bieżąco sprawdzaliśmy wskazania cukromierza, aby kontrolować ilość glukozy w nastawie. Drożdże zakończyły pracę po 48 godzinach, co mogło być spowodowane zbyt niską temperaturą (+17°C) panującą w pomieszczeniu. Tymczasem drożdże 24-godzinne potrzebują ok. 25°C, aby w tak szybkim tempie poradziły sobie z dużą ilością cukru. Jeśli zatem chcesz przeprowadzić taką fermentację, zwracaj uwagę na temperaturę otoczenia, w przeciwnym razie drożdże mogą pracować nieco dłużej niż jedną dobę.
Cukrówka przygotowana z glukozy zyskała mlecznobiały kolor, znacznie bardziej intensywny w porównaniu z nastawem na sacharozie. W tym momencie moglibyśmy użyć środka klarującego, np. Alcotec Turbo Klar, dzięki któremu cukrówka w kilka dni zyskałaby doskonałą przejrzystość. Jednak tym razem odstawiliśmy nastaw do samodzielnego klarowania żeby sprawdzić efekt zastosowania glukozy. Przypuszczamy, że taka cukrówka szybciej zrzuci osad i zyska lepszą klarowność w porównaniu do nastawu na zwykłym cukrze.
Zapraszamy na kolejne testy drożdży – Puriferm MOCKBA i Puriferm XXL
W tym czasie przygotowaliśmy również potężny nastaw na drożdżach Puriferm MOCKBA zawierający aż 9 kg cukru, z którego powinno powstać 21% alkoholu. Jeśli jesteś ciekaw wyniku tej ekstremalnej fermentacji, już teraz zapraszamy Cię do obejrzenia materiału dokumentującego pracę tych mocnych drożdży.
Jesteśmy też w trakcie testowania drożdży do dużych nastawów Puriferm XXL, dla których przyrządziliśmy nastaw 100-litrowy zawierający 28 kg glukozy. Z naszego kolejnego odcinka dowiesz się, jak przebiegła fermentacja z udziałem tych drożdży i jak najłatwiej przygotować duży nastaw na glukozie.
Zapraszamy do oglądania, komentowania i subskrybowania naszego kanału YouTube Malinowy Nos z ciekawymi przepisami na domowe trunki!