Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

DIY – Skrzynka na wino. Zrób to sam!

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=JkHfrio0D-E

Cześć! Mamy dla Ciebie kolejną propozycje z cyklu DIY, czyli Do-It-Yourself (zrób to sam). W tym odcinku poradnika pokażemy Ci, jak zrobić stylową skrzynkę na wino. Inspirację zaczerpnęliśmy od Pana Marcina, który przesłał do nas wiadomość na Facebooku ze zdjęciami podobnej skrzynki. Z pewnością każdy kto produkuje domowe trunki lub kolekcjonuje butelki wina, powinien mieć w swoim domu taki gadżet. Skrzynka to również praktyczny pomysł na recykling starych desek, które w ten sposób zyskają drugie życie.

 

Zobacz również nasz film DIY - Jak wykorzytać korki do wina?

 

Materiały potrzebne do skonstruowania skrzynki na wino:

 • deski (przykładowe wymiary: dł. 100 cm, szer. 7 cm i gr. 3 cm)
 • piła tarczowa stołowa, pilarka ręczna lub inny sprzęt do cięcia drewna
 • miarka stolarska i ołówek
 • młotek + gwoździe
 • wiertarka
 • wkrętarka + wkręty
 • gruby sznur
 • okucia (zawiasy, wrzeciądz, skobel i kłódka)
 • farba do drewna lub lakier bezbarwny
 • papier ścierny
 • wełna drzewna lub rafia

                                                                                   

Jak zrobić skrzynkę na wino? DIY krok po kroku

Konstrukcja ścian skrzynki

Podziel deski wzdłuż na trzy równe części. Zaznacz ołówkiem odpowiednie odcinki (u nas co 33 cm) i przetnij każdą deskę używając piły tarczowej stołowej, pilarki ręcznej lub innego urządzenia do drewna.

Deseczki możesz wyszlifować papierem ściernym, choć nie jest to konieczne.

Z otrzymanych desek (u nas 7cm/33cm) ułóż cztery takie same blaty o kwadratowym kształcie, które po złożeniu będą ściankami Twojej skrzynki.

Odłóż cztery deseczki, za pomocą których zespolisz ściany.

Używając odpowiednio długich gwoździ (nie powinny przechodzić na wylot) skonstruuj pierwszą ściankę. Weź dwie wolne deseczki i przybij je tak, aby połączyć wszystkie elementy ścianki. Deski powinny być umieszczone wzdłuż równoległych boków ścianki, 2-3 cm od krawędzi. Na filmie pokazujemy, jak należy to zrobić.

W ten sam sposób zbij drugą ściankę.

Tak skonstruowane ścianki ustaw równolegle do siebie w odległości równej długości deseczek (ok. 33cm). Teraz przybijaj kolejno deski do dwóch desek spajających ścianki, aby utworzyć trzeci i czwarty bok skrzynki.

Wymierz odpowiednie odległości, by wyciąć deski na dno i pokrywę Twojej skrzynki.

Żeby zrobić podstawę, przybij deseczki do dolnej krawędzi bocznych ścian kuferka.

W następnym kroku skonstruuj wieko, spajając kilka dłuższych deseczek dwoma krótszymi.

 

Malowanie i zdobienie skrzynki na wino

Główne elementy skrzynki są gotowe, teraz przyszła pora na jej zdobienie. Najpierw zrób otwory, przez które przepchniesz gruby sznur pełniący funkcję uchwytów. W tym celu wyznacz ołówkiem po dwa punkty na dwóch bokach skrzynki, a następnie przewierć je za pomocą wiertarki. Rozmiar wiertła dopasuj tak, aby sznur nie wypadł z otworów, a jednocześnie można było go przecisnąć. 

W kolejnym kroku odkurz skrzynkę, usuwając resztki pyłu i zanieczyszczeń. Przy okazji zadbaj o czystość wokół stanowiska pracy i pozbądź się niepotrzebnych kawałków desek.

Teraz możesz pomalować swoją skrzynkę. Jeśli chcesz zachować naturalny kolor drewna, wystarczy przetrzeć deseczki papierem ściernym i pokryć lakierem bezbarwnym. Jeśli zależy Ci na uzyskaniu konkretnego koloru (np. pasującego do wnętrza), możesz skorzystać z farby akrylowej do drewna. My chcieliśmy użyć emulsji do malowania ścian, jednak uzyskany efekt nie do końca nas zadowolił. Ostatecznie pokryliśmy skrzynkę białą emalią olejno-ftalową, która dokładnie zabarwiła deseczki.

Kiedy skrzynka wyschnie zrób uchwyty ze sznura. Polecamy użyć grubej liny jutowej lub sznurka konopnego, dzięki którym kuferek uzyska tradycyjny, a nawet lekko rustykalny akcent. Aby wykonać uchwyty przepchnij kawałki sznurka przez wcześniej nawiercone otwory w bocznych ściankach i zrób supły na końcach. Upewnij się, że sznurek nie wypadnie, a następnie przejdź do montowania okuć.

Pokrywę połącz z jednym bokiem skrzynki za pomocą dwóch zawiasów. Będą Ci do tego potrzebne niewielkie wkręty i wiertarko-wkrętarka. Jeśli chcesz, możesz przykręcić zawiasy od wewnątrz, jednak wyeksponowane nadadzą kuferkowi ciekawy wygląd.

Skrzynka zyska na autentyczności, jeśli do wieka przymocujesz wrzeciądz i skobel, które później posłużą Ci do zamknięcia kłódki. Takie okucie nie tylko świetnie wygląda, ale i pozwoli Ci zabezpieczyć swoje drogocenne trunki.

Jeśli otwarta pokrywa za bardzo opada w dół, możesz zablokować ją kawałkiem sznurka. W tym celu jeden koniec sznura przyczep do wewnętrznej strony pokrywy, a drugi do ścianki przeciwległej do ściany z zawiasami.

Gotową skrzynkę wypełnij rafią lub wełną drzewną, aby umieszczone w niej butelki nie obijały się o deski i nie uległy stłuczeniu.

Twoja skrzynka na wino jest gotowa! Na koniec włóż butelki, zamknij pokrywę i zatrzaśnij kłódkę. Teraz już nikt nieuprawniony nie dobierze się do Twoich trunków : )  

 

Zapraszamy do oglądania naszego poradnika, w którym znajdziesz nie tylko sprawdzone przepisy na domowe trunki, ale i ciekawe pomysły w stylu DIY! Zachęcamy do subskrybowania kanału YouTube Malinowy Nos - dzięki temu zawsze będziesz na bieżąco z nowymi filmami!

[product category_id="130" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium