Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak czyścić butelki do piwa? Sposoby na sterylne szkło

blog MalinowyNos

Przed butelkowaniem warto zadbać o czystość naczynia, do którego przelewasz domowy trunek. Dotyczy to wszystkich rodzajów napoju, ale szczególnie ostrożny powinieneś być przy butelkowaniu piwa. Browar nie zawiera tak wiele alkoholu, jak wino czy destylat, a co za tym idzie jest mniej odporny na szkodliwe drobnoustroje. Piwo w butelce, która nie była dokładnie oczyszczona i zdezynfekowana może się po prostu popsuć. Jak więc przygotować butelkę, by złocisty napój zachował dobry smak i aromat?

Sprawdź też nasz film na temat czyszczenia i dezynfekcji sprzętu winiarskiego.

 

Czyszczenie mechaniczne i dezynfekcja

Bez przesady można powiedzieć, że każdy producent piwa ma własne sposoby na czyszczenie butelek. Wszyscy domowi browarnicy prędzej czy później wyrabiają sobie mniej lub bardziej czasochłonną procedurę przygotowania naczyń do butelkowania. Niemniej jednak część czynności jest zalecana przez wielu domowych producentów. Opis najpopularniejszych metod znajdziesz poniżej.

Mówiąc najogólniej, butelkę trzeba oczyścić z resztek poprzedniej zawartości, a następnie zdezynfekować. Ale jak dokładnie to zrobić?

 

Płukanie i moczenie butelek

Podobnie jak z garnkami czy talerzami po obiedzie, tak i butelki najlepiej wyczyścić od razu – przynajmniej wstępnie. Wtedy unikniesz kłopotów z usuwaniem zaschniętych zanieczyszczeń i osadu. Po prostu wypłucz każdą butelkę po wypiciu jej zawartości, a następnie zabezpiecz naczynie przed zanieczyszczeniami, czyli zamknij butelkę kapslem lub zatkaj folią aluminiową.

Jeśli jednak wrodzone lenistwo powstrzymało Cię przed płukaniem butelek na bieżąco lub też otrzymałeś brudne naczynia od znajomych, będzie trzeba wymoczyć butelki w gorącej wodzie. Do wody możesz dodać płyn do mycia naczyń. Gdy osad już zmięknie, usuń zanieczyszczenia przy pomocy szczotki. Warto zainwestować w specjalną szczoteczkę do butelek, która umożliwia dotarcie do trudnodostępnych miejsc.

Brud można też skutecznie usunąć przy pomocy ryżu. Wsyp trochę ryżu do butelki, a następnie potrząsaj naczyniem, aż ziarnka „wyszorują” ściany butelki.

 

„Pieczenie” butelek lub pirosiarczyn potasu

Do tej pory wykorzystywałeś piekarnik do tworzenia pysznych ciast lub pizzy? Czas to zmienić i wziąć się za „pieczenie” butelek. W ten sposób niektórzy domowi producenci piwa określają skuteczny sposób na pozbycie się bakterii w butelkach. Naczynia umieść w piekarniku i nastaw temperaturę na 180 – 220° C. Butelki mogą się grzać około godziny. Następnie wyłącz piekarnik i bez otwierania poczekaj, aż naczynia wystygną. Do chłodnych butelek możesz przelewać trunek, a jeśli nie chcesz od razu butelkować napoju, zamknij pojemniki kapslem lub folią aluminiową.

Alternatywą dla piekarnika jest chemia, a więc przede wszystkim popularny pirosiarczyn potasu. Jeśli chcesz możesz też sięgnąć po inne środki, jak dwutlenek chloru. Standardowo, butelki trzeba wypłukać roztworem wybranego środka i wody. Wystarczy wlać ciecz do każdej butelki na kilka minut, a następnie przelać do kolejnych naczyń. Po skończonym czyszczeniu butelek, pirosiarczyn potasu możesz przechowywać w szklanym pojemniku albo wykorzystać roztwór do dezynfekcji innych naczyń lub sprzętu. 

 

Zmywarka i suszarka do butelek

Na koniec wspomnijmy jeszcze o klasycznej zmywarce do naczyń. Czy butelki można czyścić przy jej pomocy? Tak, ale nie licz na to, że zmywarka usunie zaschnięty osad. Mycie w zmywarce możesz potraktować jako dodatek. Jeśli urządzenie ma taką opcję, wybierz program z wyparzaniem.

Z kolei po skończonym płukaniu dobrze jest odłożyć butelki w wygodne miejsce. Doskonale nadaje się do tego suszarka do butelek. Wyprofilowany stojak pozwala na zawieszenie wielu naczyń. To znacznie bardziej praktyczne rozwiązanie niż odstawianie butelek do góry dnem na blacie.

 

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat butelek i sprzętu, sprawdź naszego bloga o produkcji domowych trunków. Nie zapomnij też polajkować fanpage'a Malinowy Nos na Facebooku i zajrzeć na nasz kanał YouTube.

 

➡️ nasze butelki na wino: https://malinowynos.pl/butelki-szklane

➡️ nasze korki: https://malinowynos.pl/korki-do-butelek

➡️ etykietki: https://malinowynos.pl/etykiety

Mogą Wam się przydać:

Wiadra fermentacyjne: https://malinowynos.pl/wiadra-fermentacyjne

Balony na wino: https://malinowynos.pl/balony

Worki Filtracyjne: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

[product show="promotion" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium