Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Poradnik winiarza - jak prawidłowo dosładzać wino?

blog MalinowyNos

Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=YWx1pWQBDMA

Dosładzanie wina - wszystko co powinieneś wiedzieć

 

Serwus Malinowe Nosy. Wiele osób zgłasza się do nas z problemem dotyczącym dosładzania wina. Najczęściej padające pytania to: kiedy należy dosładzać wino, czy dosładzanie jest konieczne oraz co poza słodkością uzyskamy, dodając cukru do nastawu. W dzisiejszym wpisie postaramy się rozwiać wszelkie wątpliwości związane z tym procesem.

 

Kiedy dosładzać wino?

 

Trudno w jednoznaczny sposób odpowiedzieć na to pytanie, wszystko zależy od nastawu, który został przygotowany. Pierwszymi objawami, które wskazują na to, że wino należy dosładzać, możemy zaobserwować w rurce fermentacyjnej. Jeśli widzimy, że proces fermentacji został zatrzymany lub jest on ledwo widoczny, może być to dobry czas na dosładzanie wina. Najczęściej czynność, jaką jest dosładzanie, wykonujemy po tygodniu lub dwóch od nastawienia wina. W niektórych przypadkach czasem kilka dni wystarczy drożdżom na przerobienie całego cukru. W zależności jak słodkie owoce wybierane są do wina, czas fermentacji może być różny.

Najczęściej wino dosładzane jest mniej więcej w czasie dwóch tygodni od nastawienia.

 

Jak sprawdzić czy nastaw posiada cukier?

 

Istnieją dwie proste metody pozwalające na sprawdzenie zawartości cukru w nastawie. Pierwszym z nich, o których jest obserwacja rurki fermentacyjnej. Im mniejsza zawartość cukru, tym praca drożdży jest słabsza. Jeśli nie zauważamy charakterystycznego bulgotania, to może oznaczać, że wino należy dosładzać.

Kolejnym sposobem, który pozwoli na dokładne określenie ilości cukru, jest zlanie do np. menzurki próbki wina i wykonanie testu cukromierzem. W przypadku braku takiego cukromierza można sprawdzić ilość cukru, poprzez jego degustacje.

 

Jak dosładzać wino?

 

W przypadku dosładzania wina zachęcamy do rozpuszczania cukru, pozwoli to na lepszą pracę drożdży. Dodawanie cukru w kryształkach spowolni ten proces, dodatkowo część cukru może zostać na dnie. Cukier możemy rozpuścić w wodzie, sprawi to, jednak że nastaw zostanie delikatnie rozcieńczony. Jeśli obawiasz się, że twoje wino może stracić smak, możesz wykorzystać wino z butli. Zlewając część nastawu, rozpuszczamy w nim cukier, a następnie wlewamy do balonu czy pojemnika fermentacyjnego.

 

O czym pamiętać dodając cukier do wina?

 

Dosładzając wino, warto pamiętać o kilku zasadach, które sprawią, że proces ten nie sprawi problemu nawet początkującym winiarzom.

 

  • Zawsze mieszaj nastaw po dodaniu cukru,

  • Uzupełnij cukier w momencie zaniku pracy w rurce fermentacyjnej,

  • Dodawaj cukier rozpuszczony w wodzie lub winie,

  • Ilość cukru zależna jest od tego, jak słodkie owoce, wybrałeś do nastawu.

 

[product category_id="68" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium