Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=OMMZXo0V928
Serwus, z tej strony Malinowy Nos! Jak widzicie na filmie, za mną w studio trochę się zmieniło. Powstały regały na butelki z winem - z europalet. Jeżeli chcecie zobaczyć, jak powstały te regały na ponad 120 butelek, to zapraszam do tego materiału.
Wpadł mi ostatnio do głowy pomysł, żeby zastąpić dyktę porządniejszymi regałami na wino i zastanawiałem się, z czego je zrobić. Doszedłem do wniosku, że dostępne właściwie wszędzie palety są najlepszą opcją. Ja zrobiłem takie regały i Wy - jeśli tylko chcecie - też możecie je zrobić.
Są to regały zrobione z europalet, czyli z tych grubszych, porządnych drewnianych palet - nie jednorazówek. Są one zgodne z odpowiednimi normami i naprawdę wytrzymają każde, ale to każde obciążenie! Deski są grube, porządne, nie byle jakie. Wymiary są zawsze podobne - 80 x 120 cm. Klepki drewniane są czasami minimalnie różne, ale zawsze z takiej europalety zrobimy podobny regał. Nie używamy palet jednorazowych budowlanych, bo one są zupełnie inne - deski są cieńsze i mniej wytrzymałe. Można spróbować zrobić jakiś mały regalik, ale zalecam jednak zaopatrzyć się w europalety.
Taka paleta waży około 20 kg, więc drewna jest naprawdę sporo. Zrobić można dzięki temu solidny regał!
Takie palety nie są też wcale drogi. Jak nie macie po jakiejś budowie czy transporcie, to można zaopatrzyć się w kilka palet - jedna za około 30 zł. Nie jest to duży koszt, a zrobimy naprawdę solidny, drewniany regał.
Zastanawiałem się długo ze znajomym, Darkiem, jak powyliczać i jak podzielić taką paletę, żeby zoptymalizować sam regał - żeby zużyć całą paletę, żeby nic nie zostawało i żebyśmy nie potrzebowali dodatkowych desek. I tak oto powstały te regały.
Regały są zrobione jedynie z dwóch palet i zostały ustawione jeden na drugim. One się nie składają jak puzzle, ale jak są identyczne, to się ładnie nakładają jeden na drugi. Możemy sobie je piętrować. Jest super. Palety są naprawdę wytrzymałe - zobaczcie na filmie, jak na nich staję bez problemu.
Na chwilę obecną w tych dwóch regałach - mieści się 126 butelek. Do tego są jeszcze dwie puste wnęki na dole, tak że miejsca jest dość sporo. Wysokość dwóch regałów bez przerabiania wynosi 93 cm (bez blatu na górze).
Pojedynczy regał ma wymiary: długość 120 cm, głębokość 30 cm, wysokość ponad 30 cm. Tak że trzy poziomy butelek wchodzą jedna na drugą. Właśnie dlatego potrzebne są minimum 22 cm tej wnęki i 33 cm na głębokość, żeby ta butelka nam się schowała i nie wystawała.
Dwie deski z palety akurat nam idealnie pasują na długość butelki - z obu stron. Zostaje jedna środkowa, którą odcinamy. I mamy wykorzystany regał - zrobiony bardzo sprytnie.
Jakie są to butelki? Oczywiście zwykłe bordeaux - takie, które nie są ani zwężane u góry, ani rozszerzane u dołu. Standardowe butelki bordeaux. One są idealne. Można je kłaść jedna obok drugiej, ładnie przylegają do siebie, nie trzeba robić żadnych zazębień - fajnie sobie leżą. W taki sposób zmieścimy w regale najwięcej butelek z winem.
Na górnej półce mam za to butelki półlitrowe, bo tam było troszkę mniej miejsca, a też ich używam.
Tak że odrobina pracy i mamy fajne regały na butelki!
Druga sprawa jest taka, że nie wykorzystywałem dodatkowo żadnych desek. Jeżeli macie jakieś dodatkowe deski, to możecie oczywiście zrobić większą wysokość swoich przedziałów w regale. Możecie na przykład zrobić wyższe półki i zmieścić 4 albo 5 poziomów. Bez problemu przy użyciu desek można zrobić regały o dużo większej pojemności i zmieścić jeszcze więcej butelek. To już kwestia dowolna. Ja tylko pokazuję mniej więcej, jak prosto i szybko można zrobić z europalet fajny regałek. Bardzo wytrzymały, porządny, na lata.
Oczywiście, ja jak zawsze robię na szybko i byle jak. Pokazuję Wam tylko pomysł, ale mi i tak się to podoba, nawet tak zrobione na dziko… Wy możecie zrobić po swojemu fajniej, np. zabejcować, pomalować lakierem czy wykończyć dużo lepiej jakimiś dodatkowymi deseczkami z tyłu i z boku. Naprawdę opcji jest mnóstwo!
Jeśli więc interesuje Was jak powstały te regały, to zapraszam do relacji z produkcji.
Dobrze mieć brata bliźniaka, który robi wykończenia, bo dzięki temu mam dużo sprzętu do zrobienia właśnie takich regalików.
Zapraszam do materiału!
PS Więcej ciekawych filmów znajdziecie na naszym kanale YouTube, a o swoich sposobach na produkowanie, przechowywanie czy degustowanie domowych wyrobów alkoholowych możecie podyskutować na naszej grupie Malinowe Nosy na Facebooku. A jeśli zamiast oglądania wolicie czytanie, to zapraszamy też do lektury naszego bloga.