Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Szklany savoir vivre, czyli w czym podawać alkohole i inne napoje

blog MalinowyNos

Kiedy wpada do Ciebie sąsiad z butelką nalewki domowej roboty albo chcesz obejrzeć mecz w towarzystwie ulubionego piwa, nie zastanawiasz się jakie szkło będzie odpowiednie. Niezobowiązująca konsumpcja nie wymaga żelaznej dyscypliny w dobieraniu właściwych kieliszków i szklanek. Ważne, by szkło było czyste, nieuszczerbione i w miarę pasowało do charakteru trunku. Jednak wytworna kolacja, uroczystość rodzinna albo degustacja markowej whisky to sytuacje, w których szkło odgrywa znacznie ważniejszą rolę. Wprawdzie ulubiony szampan James’a Bonda - Bollinger obroni się nawet, gdy podasz go w kieliszkach do Martini, jednak wielbiciele tego trunku poczują się co najmniej zdegustowani. A jeśli zaserwujesz oryginalne rzemieślnicze piwo w zwykłych literatkach, trunek nie będzie miał szans na zaprezentowanie pełni swych walorów. Dlatego wybór szkła nie powinien być kwestią przypadku, a serwowanie alkoholu warto potraktować jak sztukę, która pozwoli Ci podjąć gości w należyty sposób.

 

Zapraszamy też do lektury naszego tekstu na temat butelek, karafek, balonów i innego szkła do alkoholu.

 

Od aperitifu do wody – kolejność podawania napojów i dyscyplina na stole

Uroczyste przyjęcie możesz zacząć od aperitifu, czyli napoju, którego celem jest pobudzenie apetytu i wprowadzenie nieco swobodniejszej atmosfery wśród gości. Rolę wstępu mogą pełnić rozmaite trunki, np. wermut, wytrawne sherry, gin, szampan, wino musujące, a nawet grecka anyżówka. Aperitif możesz podać w kieliszkach o wąskiej nóżce i pękatej czarce, mniejszych niż do wina czerwonego. Co ważne, kieliszki te nie powinny pojawić się ponownie w trakcie przyjęcia, a po zakończeniu aperitifu (max 20 minut) muszą zniknąć.

Jeśli zastanawiasz się, jak ustawić szkło na stole, kieruj się zasadą prawej ręki i kolejnością podawania trunków. Pierwsze miejsce po prawej stronie od nakrycia powinien zajmować kieliszek do wódki. Obok niego postaw kieliszek do białego wina, dalej do czerwonego, na koniec szkło do szampana lub wina deserowego. Osobno postaw szklankę lub kieliszek do wody, którą goście będą popijać w trakcie posiłku. Po kolacji możesz podać kawę wraz z likierem lub koniakiem w odpowiednich kieliszkach. Kawę serwuj w filiżankach, a hot drinki w żaroodpornych, przezroczystych szklankach z uchwytem.

Gdy na stole jest niewiele miejsca, nie musisz tłoczyć wszystkich kieliszków obok siebie. Wystarczy, że na początku postawisz kieliszki do wody i wina, a resztę będziesz sukcesywnie wymieniać. Urządzając przyjęcie w formie bufetu, możesz ustawić komplety jednakowych kieliszków w pobliżu odpowiednich potraw, np. kieliszki do wódki ustaw obok zakąsek, kieliszki do białego wina obok dań z ryb, owoców morza i cielęciny, a kieliszki do wina czerwonego obok potraw z wołowiny, dziczyzny i drobiu.

 

Dopasuj kieliszek do rodzaju trunku

Wódki

Do wódki możesz użyć niewielkich kieliszków o pojemności 30-60 ml, zarówno na nóżce, jak i bez (tzw. shoty). Nalewaj trunek niemal do pełna, pozostawiając jedynie ok. 3 mm wolnego miejsca od krawędzi kieliszka. Podając czystą wódkę, możesz przedtem schłodzić kieliszki, by trunek dłużej utrzymał niską temperaturę.

Wina białe

Wino białe podawaj w wysokich kieliszkach o elegancko wyprofilowanej czarce (ok. 100 ml) z nieznacznie rozchylającymi się krawędziami. Lekkie gatunki możesz rozlać do szkła o wąskiej średnicy, cięższe wymagają szerszej, zaokrąglonej czaszy. Trunek dolewaj do połowy kieliszka.

Wina czerwone

Wino czerwone serwuj w kieliszkach o pojemności 180-250 ml z pękatą, zwężającą się czarką i niską nóżką. Bardziej pojemne szkło napełniaj do połowy, mniejsze do 2/3 wysokości.

Wina deserowe

Wino deserowe podawaj w szkle podobnym do kieliszków do wina czerwonego, tylko o mniejszej pojemności.

Szampany i wina musujące

Szampan lub wino musujące wymaga wąskich kieliszków na długiej nóżce, pozwalających wznieść uroczysty toast i spowalniających wygazowanie trunku. Standardowa pojemność szkła do szampana wynosi 150-180ml, napełniaj je do 3/4 wysokości.

Koniaki

Koniak najlepiej smakuje w niskich kieliszkach z pękatą czaszą w kształcie tulipana, które doskonale uwalniają aromat napoju. Rozlewaj do 20-40 ml.

Likiery i nalewki

Likiery i nalewki podawaj w niewielkich (ok. 60ml) kieliszkach na nóżce, z czarką w formie tulipana, stożka lub o innym, fantazyjnym kształcie. Napełniaj do połowy.

Miody pitne

Podając miód pitny, możesz sugerować się jego wytrawnością. Przy półtoraku najlepiej sprawdzą się kieliszki do likieru, dwójniaka możesz rozlać do wysmukłych kieliszków o wąskiej czarce, a trójniaki i czwórniaki podaj w dużych kieliszkach do wina.

Short drinki

Short drinki składające się głownie z alkoholu i kolorowe koktajle podawaj w kieliszkach o rozchylającej się czaszy osadzonej na krótkiej nóżce. W tej kategorii znajdziesz m.in. kieliszki w kształcie stożka do Martini, fantazyjnie wyprofilowane kieliszki Hurricane i szerokie kieliszki do Margarity z charakterystycznym dołkiem w czaszy. Z kolei long drinki (rozcieńczane sokiem, colą, tonikiem wodą sodową itp. ) i zimne napoje podawaj w wysokich, prostych szklankach typu Highball lub Collins o pojemności 240-300 ml.

Whisky

Serwowanie whisky zależy od okazji. Jeśli planujesz towarzyską konsumpcję, wybierz niskie szklanki w kształcie walca i o grubym dnie (tumbler old fashioned, 150-22 ml). Dla celów degustacyjnych lepsze będą koniakówki lub niewielkie kieliszki w kształcie tulipana z lekko rozchylającą się czarką. Tumblery doskonale nadają się też do podawania rumu solo, ewentualnie z lodem.

Piwa

Piwo możesz podać w dowolnym szkle przeznaczonym do tego trunku, ale możesz też kierować się serwowanym gatunkiem. Piwa pszeniczne warto podać w szklankach ze zwężeniem na dole i specjalnie wyprofilowaną górną częścią, która świetnie uwydatnia pianę. Snifter, czyli duży kielich (taki jak do koniaku) to najlepsze szkło do piw degustacyjnych i piw ciężkich o bogatym aromacie. Pokale (kielichy na smukłej nóżce) będą odpowiednie do piw lekkich i komercyjnych. Do piw belgijskich możesz użyć gobletów (ciężkie, zdobione kielichy), a do trunków subtelnych o niskiej pianie wystarczą proste i wąskie szklanki typu Stange. Jeśli planujesz imprezę w męskim gronie, możesz zaserwować piwo w tradycyjnych kuflach z grubego, solidnego szkła.

 

Chcesz dowiedzieć się więcej? W takim razie regularnie zaglądaj na naszego bloga dla producentow domowych trunków. Serdecznie zapraszamy również na naszego fanpage'a na Facebooku oraz kanał YouTube Malinowy Nos.

 ➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

[product show="new" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium