link do filmu- https://www.youtube.com/watch?v=Dy62DF56YRU
Jak zrobić wino truskawkowe?
Chyba nie ma osoby, która nie przepadałaby za truskawkami. Zwłaszcza że te soczyste owoce występują powszechnie w naszym kraju, mamy duży wybór i wiele osób hoduje je we własnych ogródkach. Poza tym, w sezonie ceny truskawek są bardzo zachęcające, dlaczego więc nie wypróbować wina z tych owoców? Przekonaj się, jak łatwo sporządzić trunek w domowym zaciszu.
Na 20 litrów pysznego truskawkowego wina potrzebujesz:
- 16 kg truskawek,
- 6 kg cukru,
- 30 g kwasku cytrynowego,
- 7 l wody,
- pożywki i drożdży.
Sprzęt i akcesoria:
- pojemnik fermentacyjny 34,5 l, pokrywa z rurką fermentacyjną,
- balon 20 l z korkiem i rurką,
- rozdrabniarka do owoców (maszynka do mielenia, tłuczek etc),
- mieszadło.
Przygotowanie owoców na wino
Najpierw umyj truskawki, a potem usuń szypułki. Przestrzegaj tej kolejności, aby zachować jak najwięcej soku. Do mycia owoców najlepiej wykorzystać plastikowe duże wiadro spożywcze. Wrzucaj truskawki partiami, przepłukuj je pod wodą i wyjmuj. Czyste i pozbawione szypułek owoce musisz rozdrobnić. Możesz je zgnieść, pokroić lub zmielić. Nie warto używać blendera ani innych urządzeń, które zrobią z truskawek papkę. Poza tym, jeśli zmiażdżysz pestki znajdujące się na owocach, wino może stać się gorzkie. My wykorzystaliśmy maszynkę do mięsa, na którą nałożyliśmy końcówkę do szatkowania. To szybki sposób na uzyskanie musu o optymalnej konsystencji.
Przygotowanie moszczu
Rozdrobnione owoce najlepiej wsypać do pojemnika fermentacyjnego o pojemności 34-litrów. Dlaczego nie od razu do balona? Otóż wrzucanie kawałków truskawek przez jego wąski otwór nie jest zbyt wygodnym rozwiązaniem. Znacznie lepiej wsypać je do wiadra fermentacyjnego. Jeśli mimo to chcesz umieścić moszcz w balonie, wybierz ten o pojemności 30-40 litrów. Jest to optymalna wielkość, biorąc pod uwagę objętość musu truskawkowego (ok. 15 litrów), syrop cukrowy i zachodzące procesy fermentacyjne. My dla wygody wybraliśmy pojemnik fermentacyjny 34-litrowy. Po odfiltrowaniu owoców przelejemy wino już do 20-litrowego balona.
Fermentowanie nastawu na wino truskawkowe
Kiedy rozdrobnione owoce znajdą się już w pojemniku, wsyp do nich 30 g kwasku cytrynowego, aby wino zyskało odrobinę kwasowości i nie ciemniało. Teraz zajmij się przygotowaniem syropu cukrowego. W tym celu rozpuść 3 kg cukru w 4 litrach gorącej wody, a potem odstaw do przestudzenia. Kolejnym krokiem jest przygotowanie drożdży i pożywki wg instrukcji na opakowaniu. Następnie wlej do moszczu letni lub zimny syrop cukrowy i matkę drożdżową. Wymieszaj nastaw i zamknij szczelnie pojemnik pokrywą z rurką fermentacyjną. Opisz pojemnik za pomocą etykiety, na której umieścisz datę, ilość użytych składników i inne informacje. Teraz może wydawać Ci się to zbędne, ale po jakimś czasie możesz zapomnieć, ile cukru dodałeś i jak długo płyn fermentuje.
Po upływie tygodnia dodaj do nastawu syrop cukrowy z 2 kg cukru i 3 litrów wody. Odczekaj miesiąc, a następnie pozbądź się cząstek truskawek i przelej płyn do balona. Teraz wino będzie fermentować bez udziału owoców.
Zapraszamy do obejrzenia kolejnych odcinków naszych wideo poradników z najlepszymi przepisami na pyszne wina domowej roboty.
Subskrybuj nasz kanał na YouTube, by zawsze być na bieżąco z kolejnymi odcinkami poradnika Malinowy Nos!
[product category_id="136" slider="true"]