Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Czym można zastąpić balon? Pojemniki fermentacyjne, beczki i inne zamienniki gąsiorów cz.2

blog MalinowyNos

Gdy standardowy balon okazuje się niewystarczający, nawet zwolennik tradycyjnej winifikacji ucieka się do mniej konserwatywnych rozwiązań. Sprawdź, jak z problemem w czym nastawić wino radzą sobie inni winiarze i z jakich pojemników można skorzystać w wyjątkowych sytuacjach.

 

Beczki SPEIDEL dla wymagających winiarzy

To bardziej profesjonalny wariant zwykłych pojemników z tworzywa sztucznego, dostępny w różnych pojemnościach, m.in. 12, 30, 60 i 120 litrów. Posiadają pokrywę z otworem na rurkę fermentacyjną i korkiem oraz dodatkowy otwór w dolnej części do zamontowania kranu. Są wygodniejsze w użyciu w porównaniu do beczek drewnianych i zdecydowanie bardziej wytrzymałe od tańszych pojemników z tworzywa. Niestraszne im wypadki z wysokości, turlanie czy rzucanie (choć lepiej nie próbować tego w domu), ponadto niełatwo ulegają przebarwieniom. Otwór jest na tyle szeroki, by zapewniać łatwy dostęp do zawartości i umożliwić np. mieszanie trunku. Z kolei zakręcana pokrywa z korkiem gwarantuje szczelność i niweluje ryzyko utlenienia.  Niestety, z uwagi na cenę (ok. 150 zł za 30 litrów) raczej nie zdeklasują balonów ani standardowych pojemników plastikowych.

 

Beczki dębowe dla tradycjonalistów

Są mało praktyczne i niewygodne w użyciu, choć zwolennicy tradycji nadal chętnie korzystają z nich przy wyrobie wina, whisky, piwa czy brandy. Przede wszystkim, trudno je wyczyścić, a porowata powierzchnia drewna sprzyja rozwojowi mikroorganizmów i utlenieniu wina. Wymagają skrupulatnej konserwacji, w przeciwnym razie mogą pokryć się pleśnią. Według specjalistów niewielkie beczki mają zbyt dużą powierzchnię w stosunku do pojemności co grozi zbyt szybkim utlenianiem, dlatego znacznie lepszym wyborem są beczki o pojemności 200 litrów i większej. Niemniej, drewniana beczka stanowi swoisty symbol winifikacji, a naturalna dębina wspaniale wzbogaca charakter i strukturę trunku.

 

Beczki z tworzywa sztucznego HDPE dla praktycznych

Drzewa uginają się od owoców i potrzebujesz dużego, ale ekonomicznego fermentatora? W takim razie wypróbuj… plastikową beczkę na kapustę. Utwardzony polietylen HDPE jest w pełni bezpiecznym materiałem, przystosowanym do wypełnienia spożywczego, jak również przeprowadzenia fermentacji alkoholowej. Dzięki temu plastikowe beczki będą dobrym rozwiązaniem gdy potrzebujesz dużego, praktycznego i stosunkowo niedrogiego pojemnika. Łatwo utrzymać je w czystości, a szeroki otwór ułatwia napełnianie i opróżnianie wnętrza. Trudno dopełnić je pod korek, dlatego na czas klarowania i dojrzewania warto przelać wino do szklanych balonów. UWAGA: na potrzeby fermentacji należy używać beczek niebieskich lub bezbarwnych, gdyż inne kolory mogą powstawać przy użyciu barwników zawierających metale ciężkie. Koszt beczki wynosi ok. 50 zł za 58 litrów.

 

Butle po wodzie dla pomysłowych

Obecnie plastikowe kanistry zasilające dystrybutory na wodę (zwykle 18,9 l) wykonane z poliwęglanu (PC) nie gorszą nawet zwolenników szklanych balonów. Zastosowany w nich materiał jest odporny na roztwory kwasowe i alkohol etylowy, a jednoczenie wytrzymały i lekki. Mimo to, większość winiarzy nie ryzykuje długotrwałym kontaktem wina z tworzywem sztucznym. Tego typu kanistry znajdują zatem zastosowanie głównie w pierwszych tygodniach fermentacji, potem są zastępowane przez sprawdzone szkło. Wadą butli jest również słaba dostępność - trudno trafić na ofertę regularnej sprzedaży i trzeba szukać okazji na portalach ogłoszeniowych i aukcyjnych. Najtańsze można kupić w cenie 15-20 zł/za sztukę.

[product category_id="136" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium