Link do filmu - https://www.youtube.com/watch?v=1EA45D5mQVc
Jak przygotować wino winogrownowe czerwone? Poradnik - cz. 2
Cześć! W pierwszym odcinku cyklu, pokazaliśmy Ci jak nastawić wino z ciemnych winogron. Natomiast w tym filmiku będziemy pozbywać się owoców i przygotujemy moszcz do dalszej fermentacji.
Składniki na syrop cukrowy:
- 2 kg cukru,
- 5 l wody,
- płatki dębowe (np. z dębu amerykańskiego i wiśni) - do postarzenia wina.
Sprzęt do odfiltrowania wina:
- pojemnik fermentacyjny,
- sitko,
- balon 20 l,
- lejek do balonów z sitkiem,
- garnek.
Odfiltrowanie owoców z nastawu
Po upływie tygodnia od przygotowania nastawu, możesz usunąć owoce. Przygotuj drugie wiaderko fermentacyjne i połóż na nim gęste sitko. Teraz przelewaj nastaw przez sitko, starając się uzyskać jak najwięcej płynu. Odfiltrowany moszcz przelej do balona o pojemności 20 l, uprzednio umytego i zdezynfekowanego. Najlepiej rób to przy użyciu szerokiego lejka z sitkiem, które zatrzyma pozostałe resztki po owocach.
Dodanie syropu cukrowego
Kiedy wino znajdzie się w balonie, zajmij się przygotowaniem syropu cukrowego. W tym celu rozpuść pozostałe 2 kg cukru w 5 litrach gorącej wody. Przestudzony syrop wlej do balona, znów pomagając sobie szerokim lejkiem do balonów. W zależności od tego, ile udało Ci się uzyskać soku z winogron, dolej do balonu tyle wody, by uzupełnić go niemal do pełna.
Dodanie płatków dębowych
Aby uszlachetnić swoje wino, możesz teraz dodać do niego płatki. My użyliśmy 50 g średnio opiekanych płatków z dębu amerykańskiego w formie drobnego granulatu oraz 25 g nieco grubszych płatków z drzewa wiśni. Na koniec potrząśnij lekko balonem, by wymieszać płatki z winem. Teraz możesz zatkać balon korkiem z rurką fermentacyjną i odstawić do dalszej fermentacji. Płatki można usunąć po miesiącu lub podczas obciągu wina, w zależności od intensywności efektu starzenia.
Starzenie wina winogronowego płatkami
Na filmiku pokazaliśmy różne rodzaje płatków dębowych, które możesz dodać do swoich win, destylatów lub nalewek. Masz do dyspozycji płatki w formie naturalnej lub opiekanej w trzech stopniach – lekkim, średnim i mocnym. Oprócz płatków dębowych, możesz też użyć płatków z drzewa wiśni, akacji i kasztanowego. Dodanie płatków nie jest oczywiście konieczne, ale możesz za ich pomocą uzyskać korzystny efekt. Płatki nadają ciekawego aromatu, nadają głębokiej barwy i podkreślają owocowe akcenty w winie. Dzięki nim alkohol szybciej się starzeje i smakuje podobnie jak ten leżakujący w beczkach. Płatki występują w różnym stopniu rozdrobnienia, a im mniejsze kawałki, tym łatwiej oddają swoje właściwości i szybciej możesz je wyjąć. Przykładowo, możesz użyć płatków w formie kostek, które doskonale nadają się do starzenia wina w balonie przez okres nawet kilku miesięcy.
Do zobaczenia w trzeciej części cyklu o winie winogronowym!
Aby nie przegapić kolejnych odcinków, subskrybuj nasz kanał YouTube.