Malinowynos.pl
Koszyk
Zamknij
Kontynuuj zakupy ZAMAWIAM
suma: 0,00 zł
Ulubione produkty
Lista ulubionych jest pusta.

Wybierz coś dla siebie z naszej aktualnej oferty lub zaloguj się, aby przywrócić dodane produkty do listy z poprzedniej sesji.

Szukaj
Menu

Jak działa prasa do owoców? Czy każdy winiarz potrzebuje prasy?

blog MalinowyNos

Pozyskiwanie moszczu owocowego to czasochłonne zajęcie, zwłaszcza jeśli surowca jest dużo i nie należy do najłatwiejszych w obróbce. Niektórzy radzą sobie za pomocą maszynki do mielenia mięsa ze specjalną końcówką, inni korzystają z tradycyjnego urządzenia typu tutti-frutti. Dużą popularnością cieszy się małe AGD do otrzymywania soku – sokowirówki i sokowniki, które sprawdzą się również w sezonie na przetwory. Część winiarzy używa też siły własnych rąk, wyciskając owoce przy pomocy płótna, tetry i innych tkanin. Wydaje się więc, że spokojnie można obejść się bez profesjonalnej prasy do owoców, dość kosztownego urządzenia, które w dodatku zajmuje sporo miejsca. Mimo to, porządna prasa to marzenie większości domowych producentów wina. Nie tylko znacznie ułatwia i przyspiesza pracę, ale i pozwala wycisnąć cały potencjał z owoców. Za pomocą tego prostego w obsłudze urządzenia, otrzymasz znacznie więcej moszczu niż w przypadku innych metod, co poprawi wydajność Twojej produkcji. Ale czy rzeczywiście prasa będzie Ci potrzebna? Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto bliżej przyjrzeć się standardowym modelom pras używanych w domowym winiarstwie.

 

Jeśli interesują Cię również inne metody zdobywania soku, zobacz nasz artykuł: Jak uzyskać moszcz z owoców? Znajdziesz tam również film, w którym prezentujemy jeden ze sposobów na przygotowanie moszczu z jabłek.

 

Budowa i zasada działania prasy ramowej

Konstrukcja prasy ramowej składa się z kilku prostych elementów. Drewniany kosz osadzony jest w stalowej ramie podpartej trzema nóżkami. Za wyciskanie owoców odpowiada śruba dociskowa połączona z tłokiem. Dzięki odpowiedniej obróbce owoców, prasa koszowa nadaje się zarówno do owoców miękkich jak i twardych. Przed tłoczeniem, surowiec powinien zostać rozdrobniony i zmiękczony. Owoce miękkie (truskawki, wiśnie, maliny) należy lekko rozgnieść, np. tłuczkiem do ziemniaków, a następnie przykryć i pozostawić na 24 h w chłodnym pomieszczeniu. Jabłka, gruszki i inne owoce twarde trzeba pokroić i zalać gorącą wodą, następnie przykryć i ostawić do wystudzenia.

Owoce można też potraktować enzymem pektolitycznym, który rozluźnia strukturę owocu i pozwala na uzyskanie większej ilości soku. Owoce pestkowe (wiśnie, śliwki) powinny zostać wydrylowane, gdyż pestki mogą utrudnić tłoczenie i nadać winu zbyt gorzki posmak. W niektórych przypadkach warto przeprowadzić wstępną fermentację w miazdze. Zabieg ten zwiększa wydajność tłoczenia i pozwala otrzymać bardziej ekstraktywny moszcz. Ponadto później nastaw łatwiej fermentuje i szybciej osiąga pożądaną klarowność.

Przystępując do tłoczenia, złóż ramę z tłokiem tak, aby uzyskać łatwy dostęp do kosza. Następnie podstaw czyste i zdezynfekowane naczynie pod wylewkę w dolnej części prasy. Potem musisz włożyć do kosza worek filtracyjny (zwykle dołączony do zestawu) i naciągnąć jego brzegi na drewniane klepki. Worek napełnij wcześniej przygotowanymi owocami. Na koniec złóż ramę do pozycji pionowej i zacznij wyciskanie soku. Skręcanie powinno odbywać się powoli i stopniowo. Kręć śrubą i dociskaj tłok dopóki nie zobaczysz wypływającego soku. W tym momencie przestań tłoczyć i czekaj. Gdy wypłynie resztka soku, znów dokręć śrubę, by zwiększyć nacisk tłoka na owoce. Czynność powtarzaj dopóki nie wyciśniesz miazgi do ostatniej kropli.

Jeśli mimo solidnego skręcania, sok w ogóle nie płynie, należy wyjąć owoce i sprawdzić, czy zostały dobrze rozdrobnione i zmiękczone. Może się też zdarzyć, że w trakcie tłoczenia worek zostanie zatkany – wtedy trzeba go wyjąć, wymieszać i ugnieść ręcznie miazgę, po czym włożyć worek z powrotem.

Aby prasa koszowa służyła Ci długo i niezawodnie, niezbędna jest właściwa konserwacja. Elementy drewniane można przemyć roztworem pirosiarczynu sodu lub potasu i wytrzeć do sucha. Worki filtracyjne najlepiej wyprać, wysuszyć i przechowywać w miejscu wolnym od kurzu. Malowane części ramy należy wycierać do sucha czystą ścierką, a połączenia śruby z nakrętką i tłokiem smarować olejem jadalnym przed każdym użyciem. Prasa powinna być przechowywana w suchym i przewiewnym pomieszczeniu.

 

Prasa ramowa przyda Ci się jeśli:

  • produkujesz duże ilości wina owocowego, soku lub nalewek (choć na rynku są też dostępne niewielkie prasy o pojemności 6 l),
  • masz trudności z pozyskaniem soku za pomocą innych metod,
  • chcesz wycisnąć owoce do ostatniej kropli w krótkim czasie,
  • oczekujesz wysokiej wydajności tłoczenia,
  • masz miejsce na przechowywanie prasy.

 

Inne popularne prasy stosowane w domowym winiarstwie

 

Prasa koszowa na pokrętło

Prasa koszowa na pokrętło, podobnie jak prasa ramowa, wyposażona jest w drewniany kosz (najczęściej bukowe klepki), podstawę z nóżkami i śrubę z tłokiem. Jednak jej użytkowanie jest mniej wygodne, gdyż dokręcanie odbywa się za pomocą wyjmowanego metalowego pręta. Niektórym użytkownikom może przeszkadzać fakt, że jest mniej stabilna (nie posiada metalowej ramy) i wymaga przytwierdzenia do podłoża. Natomiast jest tańsza i zajmuje mniej miejsca niż prasa z ramą. Warte uwagi są zwłaszcza modele z mechanizmem zapadkowym (tłoczenie odbywa się w kierunku przód-tył) i z rozpinanym koszem, który ułatwia wyjęcie miazgi.

 

Prasy mini

To prasy niezbyt okazałe (1.2 – 4.3 l), idealne do niewielkiej produkcji win, soków i nalewek. Składają się z metalowej ramy z podstawą, dwóch koszy ze stali nierdzewnej (wsadowego z otworami i zewnętrznej osłony) oraz śruby z tłokiem. Podobnie jak w przypadku tradycyjnej prasy, owoce poddane tłoczeniu powinny być rozdrobnione i rozmiękczone, np. za pomocą enzymu pektolitycznego. To dobre rozwiązanie dla osób o ograniczonych możliwościach lokalowych i takich, które szukają efektywnego sposobu na odciśnięcie owoców macerowanych w nalewce. Prasy mini znajdą również zastosowanie w wyciskaniu soku z warzyw i w domowym wyrobie serów.

 

Opisane urządzenia znajdziesz w naszym sklepie w kategorii Prasy. A jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat produkcji wina lub innych trunków, zobacz nasze filmy poradnikowe dla domowych wytwórców alkoholi. Serdecznie zachęcamy do subskrybcji kanału YouTube i lajkowania fanpage'a Malinowy Nos na Facebooku!

 

➡️ nasze butelki na wino: https://malinowynos.pl/butelki-szklane

➡️ nasze korki: https://malinowynos.pl/korki-do-butelek

➡️ etykietki: https://malinowynos.pl/etykiety

Mogą Wam się przydać:

Wiadra fermentacyjne: https://malinowynos.pl/wiadra-fermentacyjne

Balony na wino: https://malinowynos.pl/balony

Worki Filtracyjne: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

➡️ Koniecznie zobacz naszą wyprzedaż: https://malinowynos.pl/pl/promotions
oraz nowości: https://malinowynos.pl/pl/new
➡️ Jeśli szukasz porad, odpowiedzi na pytania lub interesują Cię przepisy na domowe wina i nalewki musisz zobaczyć:
Naszą grupę na fb: https://www.facebook.com/groups/316379812207734/
Fanpage: https://www.facebook.com/malinowynospl/
Instagram: https://www.instagram.com/malinowynospl/
Butelki szklane: https://malinowynos.pl/butelki-szklane
Beczki szklane: https://malinowynos.pl/beczki-szklane
Akcesoria winiarskie: https://malinowynos.pl/fermentory-plastikowe
Akcesoria do zlewania: https://malinowynos.pl/akcesoria-do-zlewania

[product category_id="136" slider="true"]

Komentarze do wpisu (0)

Holder do góry
Szablon Shoper Modern 3.0™ od GrowCommerce
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium