Niezależnie od tego, czy kupiłeś nową beczkę czy też chcesz ponownie wykorzystać pojemnik, który czeka na strychu lub w piwnicy, beczkę trzeba odpowiednio przygotować. Oznacza to przede wszystkim, że powinieneś pozbyć się drobnoustrojów, które mogły zagnieździć się w pojemniku. Do tego trzeba upewnić się, że beczka jest szczelna. Jak to zrobić?
Zalej beczkę gorącą wodą
Najpopularniejszym, a zarazem najprostszym sposobem jest tzw. metoda „na gorąco”. Oznacza ona po prostu zalanie beczki gorącą wodą. Najlepiej, by woda miała ok. 70° C. Jeśli beczka jest nowa, zazwyczaj wystarczy jedno takie zalanie na 24 godziny przed napełnieniem beczki trunkiem. Po upływie doby możesz wylać wodę i beczka jest gotowa do przyjęcia trunku. (Choć przydadzą się też dodatkowe zabiegi odkażające, o których za chwilę).
Operacja może być nieco bardziej skomplikowana w przypadku beczek, które były już używane. Wówczas metoda „na gorąco” również będzie pomocna, ale możliwe, że czynność będzie trzeba powtórzyć. Ważne, by wyschnięte drewno dobrze nasiąknęło wodą – drobne nieszczelności zostaną zniwelowane, gdy klepki spęcznieją. Możesz najpierw wypełnić beczkę ciepłą wodą właśnie w celu spęcznienia drewna, a po 24 godzinach opróżnić pojemnik i zalać jeszcze raz wodą o temperaturze ok. 70° C. To powinno wystarczyć, by beczka była szczelna, a drobnoustroje nie zagrażały domowemu trunkowi, który chcesz sezonować.
Więcej wysiłku w przygotowanie będziesz musiał włożyć również wtedy, gdy masz zamiar wypełnić beczkę destylatem, piwem lub białym winem, a wcześniej w pojemniku znajdowało się czerwone wino. Pozostałości po poprzednim trunku mogą zabarwić aktualnie produkowany napój. Co robić w takiej sytuacji? Najlepiej po prostu zalewać beczkę ciepłą wodą tak długo, aż drewno zostanie oczyszczone. Jeśli wylewana woda nie będzie już różowa, tzn. że beczka jest gotowa do użycia. Oczywiście zawsze, gdy wykonujesz kolejne zalania, należy użyć świeżej wody, a nie tej, która była już w beczce.
Ponadto w przypadku dużych beczek może pojawić się problem z napełnieniem pojemnika w całości gorącą wodą. Wówczas możesz skorzystać z alternatywnego sposobu i nalać do beczki mniejszą ilość wody - ok. 10 l. Ciepłą wodą opłucz całe wnętrze beczki, a następnie dolej taką samą porcję gorącej wody. Może to być nawet wrzątek.
Pamiętaj, że w każdym z powyższych przypadków nie można szczelnie zamykać beczki na czas zalania gorącą wodą, bowiem para powoduje wzrost ciśnienia wewnątrz pojemnika. Jeśli zalewasz beczkę wodą tylko raz i chcesz zostawić ją na 24 godziny, umieść szpunt luźno w otworze. Gdy napełniasz dużą beczkę niewielką ilością wody, możesz mocniej zamknąć naczynie, ale pamiętaj, by co jakiś czas wyjmować szpunt i niwelować wysokie ciśnienie.
Po zastosowaniu samej wody, dobrze jest dodatkowo wypłukać beczkę roztworem sody kaustycznej lub ługu sodowego o stężeniu 1-2%. Następnie beczkę trzeba ponownie wypłukać czystą wodą i wysuszyć.
Metodę „na gorąco” stosuj bezpośrednio przed zalaniem beczki trunkiem. Gdy drewno wyschnie, beczka może stracić szczelność i całą operację będzie trzeba powtórzyć.
Siarkowanie beczki
„Gorąca metoda” jest prosta i skutecznie usuwa bakterie oraz grzyby. Wykorzystanie samej wody jest z reguły wystarczające, jednak wielu domowych producentów dodatkowo siarkuje beczkę, by mieć pewność, że wnętrze jest sterylne. W tym celu warto sięgnąć po knoty siarkowe. To paski o grubości ok. 2-3 cm i długości 20 cm. Jeden taki knot wystarczy na 100 litrów objętości beczki. Pasek trzeba podpalić i umieścić w otworze. Gdy się spali, dobrze jest zatkać beczkę na ok. 15 minut, a siarka rozejdzie się po całym pojemniku. Pamiętaj, że opary są trujące, więc w miarę możliwości wykonaj siarkowanie poza domem, na balkonie lub przynajmniej w dobrze wentylowanym pomieszczeniu.
Alternatywą dla knotów jest wykorzystanie pirosiarczynu potasu. To środek powszechnie stosowany do sterylizacji sprzętu i naczyń domowych winiarzy, browarników czy producentów destylatów. Niewielką ilość pirosiarczynu rozpuść w wodzie – wystarczy 20-30 gram na litr. Roztworem należy wypłukać beczkę, a następnie ją zatkać podobnie jak w przypadku pasków, na ok. 15 minut. Wystarczy, by roztwór zajmował około 10-20% objętości beczki, bo największe właściwości dezynfekujące mają opary, a nie sama ciecz. Z tego samego powodu woda nie może być zimna. Najlepiej, by miała ok. 30° C. Po odkorkowaniu beczki i wylaniu roztworu, pojemnik jest gotowy do użycia.
Zapraszamy do obejrzenia naszych pozostałych filmów. Subskrybuj nasz kanał YouTube, by nie przegapić żadnego odcinka! Będziemy też wdzięczni za obserwowanie fanpage'a Malinowy Nos!