Każdy piwosz zgodzi się, że browar to zacny trunek, któremu należy się szacunek oraz właściwe traktowanie. Bo cóż lepiej orzeźwi Cię i ochłodzi, gdy żar leje się z nieba? Co poprawi Ci humor po całym dniu wyczerpującej pracy? Co jest lepszym towarzystwem do popołudniowych spotkań przy karkówce z grilla?
Niestety, przeciętny konsument nie docenia piwa i z pewnością nie myśli o delektowaniu się bukietem smakowym. Niektórzy próbują na siłę „tuningować” piwo, co jest alkoholowym faux pas. Amatorzy mocniejszych napitków mieszają browar z wódką czy innym wyskokowym alkoholem. Za profanację można również uznać picie większości gatunków piwa z dodatkiem soku. Tak zaprawiony trunek jest zniweczeniem wysiłku, zwłaszcza domowych rzemieślników. Sok silnie wpływa na właściwości organoleptyczne piwa, zmieniając kolor, zapach i co najgorsze – smak. Oczywiście, picie piwa powinno przede wszystkim sprawiać przyjemność pijącemu, więc jeśli Ty lub Twoi znajomi lubicie tworzyć podobne mieszanki, nie ma co się na siłę powstrzymywać. Jeśli jednak chcesz podejść do sprawy, jak prawdziwy smakosz – najlepiej odpuść sobie zbędne dodatki i skup się na samym browarze.
Innym częstym błędem jest zbyt mocne chłodzenie piwa w przekonaniu, że oszronione smakuje lepiej. Jest to zasadne, o ile pije się piwo z kiepskiego koncernu. Wtedy niska temperatura jest w stanie zamaskować podły smak. W przypadku szlachetnego, starannie ważone trunku, po wyjęciu z lodówki browar powinien mieć przynajmniej kilka minut na ogrzanie się.
Smakosz nie powinien też pić piwa prosto z puszki, a nawet butelki, chyba, że jest to hurtowy produkt koncernu. Jeśli masz do czynienia ze smacznym piwem uwarzonym w domu, lepiej przelej browar do szklanki, by móc w pełni docenić smak i aromat napoju. Poza tym, szerokie pokale i kufle doskonale uwydatnią gęstą pianę i pozwolą na swobodne wytrącanie się bąbelków.
No dobrze, to tyle o tym, jak NIE PIĆ piwa. A jak spożywać trunek w taki sposób, aby poświęcić mu odpowiednią ilość uwagi?
Zobacz również nasz artykuł na temat prawidłowego przechowywania domowych trunków.
Temperatura a gatunek piwa
Zacznijmy od temperatury. Browar schładzamy uwzględniając gatunek piwa:
- 4° C i mniej – piwa o mało wyraźnym smaku, dobre dla ugaszenia pragnienia
- 4-7°C – piwo owocowe, ciemny Lager, mocny Lager, Premium Lager, niemiecki Pilsner, belgijskie Ale, Golden Ale, Hefeweizen, Kristalweizen, Witbier
- 8– 12 °C – Stout, Dry Stout, Sweet Stout, Pale Ale, Amber Ale, Porter, czeski Pilsner
- 12-14 °C – Porter Bałtycki, Bock, angielski cydr, Brown Ale, Bitter, Premium Bitter
- 14-16°C – Imperial Stout, India Pale Ale, Eisbock, Barley Wine
Pamiętaj, by nie chłodzić piwa za pomocą kostek lodu!
Rodzaj szkła a gatunek browaru
Przelewamy piwo do odpowiedniego szkła, dobranego pod względem ilości wytrącającej się piany i nasycenia aromatu:
-
wysoka, pękata szklanka do piwa (niemiecka pint glass) – dla niemieckich Lagerów
-
szklanka mocno rozszerzająca się u góry (weissbier Glass) – dla niemieckich piw pszenicznych
-
smukła szklanka lub pokal (z nóżką), wąska u dołu i lekko rozszerzająca się ku górze – dla Lagerów i Pilznerów
-
masywny kielich o szerokiej górze (goblet) – dla mocnych belgijskich piw
-
pokal podobny do kieliszka do szampana (flute glass) – dla piw orzeźwiających o fermentacji spontanicznej
-
kielich o szerokiej podstawie (snifter) – dla piw degustacyjnych, np. Imperial Stout, Porter Bałtycki
-
prosta szklanka z wypukłością u góry – dla piw angielskich typu Ale, Bitter i Mild
-
prosta, smukła szklanka – dla piw typu Kolsch i Altbier
-
pokal na wysokiej nóżce, jak do wina – dla aromantycznych i mocnych piw
-
pokal typu tulip (o kształcie tulipana) – dla mocno aromatycznych piw
-
kufel – dla mocno schłodzonych Lagerów
Oczywiście aby uwydatnić charakterystyczne cechy danego gatunku piwa, nie musisz zaopatrywać się w każdy dostępny rodzaj pokala lub szklanki. Możesz wykorzystać to, co masz w domu, kierując się kilkoma zasadami:
- szkło o prostym kształcie – uniwersalne, bez specjalnych właściwości
- szkło szerokie – zapewnia szybsze odgazowanie mocno nasyconych, aromatycznych piw
- szkło wąskie – podkreśla nagazowanie piwa
- szkło o wąskiej podstawie i szerokiej górze – na wysoką pianę i mocne nasycenie gazem
- szkło o szerokiej podstawie i wąskiej górze – dla uwydatnienia aromatu i piw słabo gazowanych
Dodatki do piwa
Piwo samo w sobie stanowi wspaniały produkt spożywczy i nie wymaga towarzystwa. Jednak mocno pobudza apetyt, dlatego najlepiej na wszelki wypadek przygotować przegryzki, które dobrze się z nim komponują:
-
wędliny
-
słone sery
-
precle
-
krakersy
-
jajka z octem
-
suszone ryby
Degustacja
Oczywiście nie musisz robić z picia piwa rytuału. Ale jeśli wspólnie ze znajomymi raczysz się samodzielnie uwarzonym piwem, grzechem byłaby jego niewłaściwa konsumpcja. Delektowanie się trunkiem powinno być ukoronowaniem poniesionych trudów i nie powinno odbywać się w pośpiechu. Przelej piwo z butelki do przezroczystego szkła i obserwuj właściwości napoju. Sprawdź czy piana szybko opada, czy piwo jest odpowiednio nagazowane, a kolor odpowiada zamierzonemu. Powąchaj piwo – z pewnością będzie mocno aromatyczne, a po jego zmieszaniu zapach będzie jeszcze bardziej wyczuwalny. Skosztuj browar powoli, nie spiesz się. Pierwszy łyk przytrzymuj na języku, by móc rozpoznać poszczególne nuty smakowe. Pij piwo tylko w towarzystwie najlepszych przyjaciół, którzy docenią Twój piwowarski kunszt.
Więcej ciekawych artykułów znajdziesz na naszym blogu i w dziale z artykułami. Zajrzyj również do naszego filmowego poradnika na temat produkcji domowych trunków. Serdecznie zapraszamy!